Projekty

Hrdinové řemesla

Školství Spolupráce škol a firem Vzdělávání Technika a řemesla

Projekt reaguje na nedostatek odborníků v řemeslných oborech jak v Jihočeském kraji, tak v Dolním Bavorsku a Horním Falci. Cílem obou hospodářských komor, které jsou do projektu zapojeny je zvyšovat odborné kompetence a zájem žáků a žákyň o studium řemeslných oborů, poukázat na jejich perspektivu a význam pro celý příhraniční region. Přidanou hodnotou tohoto projektu je také zvýšení provázanosti trhů, díky které se zlepší dostupnost řemesel v rámci regionů.

Cíl projektu

Hlavním cílem je zvýšit zájem o studium řemesel, poukázat na jejich perspektivu a význam pro celý region a získat profesionální a mezikulturní zkušenosti v přeshraničním kontextu. 

Specifickými cíli projektu jsou:

 • zvýšení odborných kompetencí pedagogů,
 • zvýšení zájmu o studium řemeslných oborů,
 • posílení atraktivity a uplatnitelnosti v řemeslech,
 • prohloubení jazykových dovedností,
 • zajištění informovanosti a snížení předsudků veřejnosti o řemeslech.

Do projektu se mohou zapojit základní školy, střední odborná učiliště, pedagogové, rodiče, odborná veřejnost a firmy. 

Realizujeme:

 1. Workshopy pro rodiče s dětmi - do těchto workshopů se mohou zapojit střední odborná učiliště, která se potýkají s nedostatkem žáků nebo nízkým zájem o studium učebních oborů. Odborné učiliště ve spolupráci s organizátorem připraví interaktivní program pro rodiny s dětmi, a to zpravidla v sobotní dopoledne.
 2. Workshopy do ZŠ "Mistři řemesel do škol" - do těchto workshopů se mohou zapojit odborníci z praxe, kteří mají chuť a zájem předávat své zkušenosti budoucí generaci. Cílem workshopů je zatraktivnit výuku na základních školách a přiblížit řemeslné profese. Projevit zájem mohou jak odborníci pro zajištění programu, tak základní školy z Jihočeského kraje, které by rády využily interaktivní workshop do své výuky.
 3. Výměnné pobyty pro žáky základních škol - zapojit se mohou ZŠ, které mají partnerskou školu na území Dolního Bavorska a Horního Falcu.
 4. Přeshraniční exkurze pro pedagogy - zapojit se mohou pedagogové se zájmem o rozšíření svých odborných kompetencí, mají chuť vyměňovat si zkušenosti a inspirovat se přeshraničně. Zapojit se mohou rovněž studenti učitelství.
 5. Řemeslná výstava „Řemeslo má zlaté dno“ - cílem je popularizace řemesel, a to prostřednictvím společné prezentace škol a firem a ukázek řemeslných prací žáků škol z jižních Čech i Dolního Bavorska a Horního Falcu. Cílem je aktivizovat odbornou i laickou veřejnost a umožnit jim nahlédnout do perspektivy ohrožených řemesel. Zapojit se mohou jak firmy tak školy.
 6. Bavorsko-české pracovní skupiny pro kariérní orientaci v řemeslech - pracovní skupiny jsou pořádány za účasti regionálních zástupců, hospodářských a řemeslných komor, řemeslných cechů, zástupců škol a odborných učilišť a zástupců úřadu práce s cílem identifikovat aktuální potřeby.
 7. Den s Řemeslem – řemeslná rukodělná soutěž - do soutěže se mohou zapojit základní školy a spolupracovat na přípravě programu mohou učňovské školy i firmy. Cílem je podpoření zručnosti a posílení odborných kompetencí.
 8. Pracovní listy pro praktickou výuku 
 9. Virtuální řemeslná pracoviště

V případě zájmu o zapojení do projektu informujte garanta projektu, který Vás rád seznámí s aktuální nabídkou. 

 

V projektu bude vytvořen společný vzdělávací program odborné přípravy, který díky implementaci zvýší perspektivu řemesel a tím i počet zájemců o tyto obory. 

Společný program bude obsahovat:

 • interaktivní workshopy – seznámí cílovou skupinu s řemesly, potřebným vybavením pro danou práci i vzdělávacími možnostmi,
 • praktické vzdělávání ve školách s odborníky z praxe,
 • výměnný pobyt, obsahující praktické workshopy a exkurze, 
 • vzdělávací exkurze pro učitele ve firmách. 

Nezbytnou součástí programu jsou opory výuky a doprovodné aktivity, které přispívají ke zkvalitnění programu: 
- metodická opora pro výuku praktického vyučování ve formě pracovních listů a virtuálních řemeslných pracovišť, 
- soutěž a výstava, kde budou porovnány získané kompetence. 

Díky programu dojde také ke podpoře jazykových kompetencí žáků a současně k prohloubení přeshraniční spolupráce. 
 

Zdroje financování

Projekt Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech je financován za podpory Programu Interreg Bavorsko-Česko 2021–2027.

Název projektu: Hrdinové řemesla - perspektivní kariéra v řemeslných oborech
Realizace od–do: Duben 2023 - Březen 2026
Stav: Realizujeme
Kontakt:
Mgr. Šárka Kučerová
kucerova@jhk.cz
+420727966254
Číslo projektu: BYCZ01-075
Sdílet projekt:

Související články

26. září 2023
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Vzdělávání Technika a řemesla

Den řemesel přilákal do německého Landshutu jihočeské děti i rodiče a představil více jak 15 řemeslných profesí

Vyzkoušet si řemesla na vlastní kůži, prohlédnout si stavební a zemědělské stroje nebo navštívit workshopy zaměřené na představení řemeslných profesí mohlo více jak 40 českých účastníků z jižních Čech...

Přečíst celý článek
22. červen 2023
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

S hrdiny řemesel se setkaly stovky žáků na výstavě „Řemeslo má zlaté dno“

V reakci na narůstající nedostatek odborníků v řemeslných oborech v Jihočeském kraji, Dolním Bavorsku a Horním Falci, spouští Jihočeská hospodářská komora projekt nazvaný "Hrdinové řemesla – perspekti...

Přečíst celý článek
16. červen 2023
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Moderní technologie i tradiční řemesla na Dobrodružství s technikou bavily děti i dospělé. Na výstavu jich přišlo přes 7500

Na 7500 návštěvníků dorazilo ve čtvrtek 15. 6. 2023 na českobudějovické výstaviště, kde proběhl již sedmý ročník interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou. Ta si již tradičně vzala za cíl přiblíž...

Přečíst celý článek
13. červen 2023
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem Textilní průmysl Technika a řemesla

Dobrodružství s technikou láká na vědu i moderní technologie. Novinkou bude výstava Řemeslo má zlaté dno

Pavilony T1 a T2 českobudějovického výstaviště 15. června opět ožijí interaktivní akcí Dobrodružství s technikou, kterou letos Jihočeská hospodářská komora zpestřila novinkou v podobě výstavy Řemeslo ...

Přečíst celý článek
Zpět