Aktuality

Jihočeská hospodářská komora spouští od podzimu interaktivní řemeslné workshopy pro rodiče s dětmi

17. říjen 2023
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

Jihočeská hospodářská komora spouští na podzim interaktivní workshopy pro rodiče s dětmi, které mají za cíl popularizovat řemesla a ukázat dětem, že tato povolání mohou být zajímavá a perspektivní. Workshopy budou probíhat v rámci projektu Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech, který Jhk realizuje ve spolupráci s Řemeslnou komorou pro Dolní Bavorsko-Horní Falc. První workshop zaměřený na obor zemědělce - farmáře proběhl v sobotu 14. října na statku v Bohuslavicích.

„Věříme, že interaktivní zážitkové workshopy pomohou zvýšit zájem o řemesla a zprostředkovat dětem a rodičům informace o různých řemeslných profesích. Děti si na workshopech mohou vyzkoušet různé ruční práce, techniky, seznámit se s nářadím i materiálem, a získat tak zkušenosti s jednotlivými řemesly,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel MOTOR JIKOV Group, a.s a předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory (Jhk), která dlouhodobě upozorňuje na nedostatek řemeslníků na trhu práce.

Přestože se řemeslo stává stále více lukrativním zaměstnáním, je zájem o studium řemeslných oborů velmi nízký a tím se problém nedostatku odborníků prohlubuje. Jhk proto v dubnu spolu s partnery z Řemeslné komory pro Dolní Bavorsko-Horní Falc spustila projekt Hrdinové řemesla, díky kterému chce zájem o řemesla zejména u mladé generace zvýšit. „Výstavy, soutěže či zážitkové workshopy jsou skvělým způsobem, jak přiblížit řemesla dětem i rodičům a ukázat jim, jak zajímavá a atraktivní profese to může být. Jsem rád, že se nám podařilo tyto aktivity spustit a věřím, že přispějí ke zvýšení zájmu o řemesla a zatraktivnění volného času rodičů a dětí v regionu,“ dodává Miroslav Dvořák.

Řemeslné workshopy, které komora na podzim spouští, budou probíhat v dílnách středních odborných učilišť v celém Jihočeském kraji. Děti si budou moci vyzkoušet práci v různých řemeslných oborech, jako je truhlářství, klempířství, obkladačství, malířství, šití a další. „Workshopy jsou koncipovány tak, aby byly pro děti zábavné a poutavé. Děti budou mít možnost si vyrobit vlastní výrobky, které si odnesou domů,“ říká Šárka Kučerová, vedoucí oddělení zahraničí Jhk a vedoucí projektu.

První zážitkový workshop „Farmářem na jeden den“ se uskutečnil v sobotu 14. října 2023 ve spolupráci se Středním odborným učilištěm zemědělským a služeb Dačice (SOU ZaS) a Hospodářským dvorem Bohuslavice, kde se akce konala. Během sobotního dopoledne se děti seznámily s oborem zemědělec-farmář a vyzkoušely si některé činnosti s tímto oborem spojené – například cvičné ruční dojení, péči o hospodářská zvířata či práci se zemědělskými surovinami.

Jiří Doležal, zástupce ředitele pro odborný výcvik SOU ZaS Dačice, na workshopu nastínil, jak se škola dlouhodobě snaží řemeslné obory mezi veřejností zviditelnit: „Na dnešní akci jsme kromě oboru zemědělec-farmář lehce představili i obor cukráře a kuchaře/čísníka, protože například na rodinné farmě najdeme profesí vícero. Při Dnech otevřených dveří prezentujeme zemědělské obory mimo jiné i výstavou moderní zemědělské techniky, kterou nám zapůjčují naši partneři, a to i pro praktický výcvik žáků během školního roku. Potěšující je skutečnost, že s většinou těchto moderních strojů k nám přijíždí naši absolventi." Jiří Doležal také dodává, že škola zemědělství aktivně propaguje i na základních školách: „Ty navštěvujeme i díky akcím realizovaným s Jihočeskou hospodářskou komorou, kterých proběhlo v minulých letech několik. Tím, že velká část odborného výcviku probíhá na reálných pracovištích našich smluvních podniků, najdou mnohdy žáci budoucí uplatnění i zde. Protože žáky – farmáře sbíráme z velkého regionu, respektive z několika krajů, snažíme se spolupracovat s podniky z místa bydliště daného žáka. Část individuální praxe tak mohou vykonávat právě u nich, což se setkává s kladnou odezvou a často z toho vzniká dobrá a mnohdy i dlouhodobá spolupráce.“

Sobotní workshop navštívil se svými dětmi a manželkou i starosta města Dačice Miloš Novák: „Pro děti byl připravený program, do kterého se mohly aktivně zapojit. Celé dopoledne v Bohuslavicích jsme si užili,“ říká starosta a také zmiňuje důležitost podpory výučních oborů: „Na slavnostním předávání výučních listů jsem letos předával vysvědčení i oboru zedník. V tomto oboru jsem předal pouze jeden výuční list. Myslím, že tato zkušenost popisuje vše. Je to výsledek celkového nastavení společnosti, kdy se na občany s „výučákem“ dívalo skrz prsty. Nyní už si všichni uvědomujeme, jaká to byla chyba a že rčení „řemeslo má zlaté dno“ není jen prázdná fráze. Je důležité ve společnosti tuto myšlenku zlomit, protože jak děti, tak jejich rodiče musí pochopit, že řemeslníci jsou potřeba a dokáží si vydělat slušné peníze,“ uzavírá Miloš Novák.

 

O plánovaných workshopech Hrdinové řemesla:

Právě workshopy Jhk, které jsou určené rodičům s dětmi ve věku od 6 do 15 let, by mohly být jednou z motivací, jak řemesla u veřejnosti více zviditelnit. Workshopy budou probíhat zpravidla v dopoledních hodinách o víkendu a budou trvat přibližně 3 až 4 hodiny. Na workshopech se děti naučí pracovat se dřevem, plechem, keramikou nebo například s textiliemi. Workshopy budou probíhat v průběhu podzimních a jarních měsíců, a to až do března roku 2026. Účast na workshopech je bezplatná a jihočeským rodinám s malými dětmi tak komora rozšiřuje nabídku na společné a smysluplné trávení volného času se svými dětmi.

Informace o workshopech a možnostech přihlášení naleznou zájemci na webových stránkách Jihočeské hospodářské komory v sekci události. Nejbližší akce proběhnou 25. listopadu v Českých Budějovicích se zaměřením na obor čalouníka a 2. prosince ve Strakonicích s cílem představit obor elektrikáře.

 

O projektu:

Projekt Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech si klade za cíl zvyšovat odborné kompetence a zájem mladých lidí o studium řemeslných oborů a poukazovat na jejich perspektivu a význam pro celý příhraniční region. Tento projekt vychází z úspěšné realizace předchozích aktivit projektů „Podpora řemesel" a „Buď mistr", které Jhk realizovala s Jihočeským krajem a Řemeslnou komorou pro Dolní Bavorsko-Horní Falc.

Aktivity projektu "Hrdinové řemesla" jsou v plném proudu již od jara tohoto roku na české i německé straně. V červnu proběhla interaktivní výstava „Řemeslo má zlaté dno" v Českých Budějovicích, která se setkala s velkým zájmem návštěvníků. V září se pak například uskutečnil řemeslný den v Landshutu, kde více než 1 000 lidí mělo příležitost vyzkoušet si různá řemesla od truhlářů po kominíky. Mezi plánované aktivity patří řemeslné výstavy, workshopy, soutěže, exkurze pro učitele a studijní výlety jak pro žáky, tak pro rodiče, a to až do roku 2026.

Projektem Jihočeská hospodářská komora reaguje na nedostatek odborníků v řemeslných oborech jak v Jihočeském kraji, tak v Dolním Bavorsku a Horním Falci. Aktivity projektu Hrdinové řemesla – perspektivní kariéra v řemeslných oborech jsou realizovány díky financování z Programu Interreg Bavorsko-Česko 2021–2027.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

05. duben 2024
Tisková zpráva

Veletrhy práce jsou místem, kde se jednoduše protínají cesty zájemců o zaměstnání s personalisty firem

Lidé, kteří hledají práci nebo uvažují o změně zaměstnání, by si neměli nechat ujít příležitost potkat se osobně s personalisty firem na některém ze sedmi regionálních Veletrhů práce, které tradičně p...

Přečíst celý článek
04. březen 2024
Spolupráce škol a firem

Elektromobilita na vzestupu. Nový studijní program VUT připraví průkopníky v automobilové elektronice

První studijní program v České republice zaměřený na komplexní a detailní znalost elektroniky vozidel – to je nový obor Automotive Electronics and Electromobility, který se na Fakultě elektrotechniky ...

Přečíst celý článek
29. leden 2024
Tisková zpráva

Deloitte otevírá v Českých Budějovicích svou pobočku, pomůže jihočeským firmám

Po Praze, Brnu, Ostravě, Plzni a Hradci Králové přibude od 1. února 2024 v Českých Budějovicích nová regionální pobočka Deloitte, největší poradenské společnosti na světě. Primárně se zaměří na daňové...

Přečíst celý článek