Aktuality

Větší část trhu práce má jasnější vyhlídky: 31 % firem plánuje nábor zaměstnanců, dalších 50 % nechystá změny či propouštění

13. březen 2023
Byznys HR a personalistika

Průzkum agentury Manpower Group mezi 510 zaměstnavateli ukázal, že většina firem má v plánu spíše nabírat než propouštět. Týká se to všech sektorů kromě telekomunikačních služeb a medií. Na závěry je podle personálních společností však příliš brzy a situace se může ještě změnit.

 

Dle průzkumu plánuje nábor až 31 % firem

Na podzim minulého roku podniky propouštěly kvůli obavám z recese, inflace však začíná zpomalovat. „S tímto výhledem firmy chtějí začít s opětovným náborem zaměstnanců co nejdříve, aby se nedostaly do stejných potíží jako za pandemie, kdy značná část zaměstnavatelů měla po prvotním propouštění problém znovu zaplnit volná místa,“ říká ředitel české pobočky Welcome to the Jungle Jan Klusoň.

Dle průzkumu agentury ManpowerGroup plánuje nábor 31 % firem a dalších 50 % nechystá změny. Propouštět zaměstnance má v plánu 15 % podniků. „Větší část trhu práce ukazuje, že má již mnohem jasnější vyhlídky do blízké budoucnosti. V naší náborové praxi vidíme, že firmy svá zmražená pracovní místa začaly opět obsazovat, protože se daří stabilizovat energetickou krizi, vývoj inflace i dodavatelské řetězce,“ vysvětluje ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová s tím, že se situace může změnit.

 

Velké firmy mají výhodu

Nabírat nové zaměstnance budou velké společnosti. Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpoweGroup, říká, že velké firmy efektivněji reagují na pokles nebo růst zakázek. Naopak malé podniky upravují počty pracovníků s delší prodlevou.

„Velké společnosti mají nespornou výhodu, a to stabilní finanční zázemí. Oproti menším firmám tak lépe ustojí ekonomické otřesy a nemusejí se hned uchylovat k razantnímu snižování nákladů nebo propouštění zaměstnanců,“ doplňuje Klusoň.

 

Sektory, které budou nabírat a naopak

Z oblasti financí, pojištění a nemovitostí přicházejí nejpříznivější data. Podstatně hůře je na tom sektor obchodu a služeb. Propouštění se konkrétně očekává v komunikačních službách včetně médií, na který dopadá mimo krizi i nezvládnutá digitalizace a nepříliš úspěšné přesvědčování čtenářů, že za obsah má smysl i platit. Škrty provedl Seznam, vydavatelství Economia a řadu titulů zrušila i vydavatelství Mafra a Czech News Center.

V posledních měsících se nedařilo ani zahraničním technologickým velikánům jako je Microsoft a Meta. Dle průzkumu se však tuzemským technologickým firmám bude spíše dařit. „Technologický sektor jako celek není ve špatné situaci. Zprávy o propouštění u globálních technologických gigantů jsou reakcí na pokles ceny jejich akcií a mají uklidnit investory zvyšováním efektivity. To se rozhodně nepromítá do jejich českých poboček a nemá to vliv na české IT firmy,“ upozorňuje Halbrštát.

 

Prognóza Hospodářské komory

Příznivější ekonomický vývoj oproti původním predikcím potvrzuje i prognóza Hospodářské komory České republiky (HK ČR). Česká ekonomika se podle prognózy vyhne hlubší krizi díky novému impulsu, který dodají hlavně investice podnikatelů do energetických úspor, výrobních zařízení a technologií. Investice, které chystají tři čtvrtiny podniků, se propíší i do zaměstnanosti.

Ačkoli nezaměstnanost podle Hospodářské komory letos ještě mírně vzroste, neměla by přesáhnout čtyři procenta. „Trh práce se tak s největší pravděpodobností bude po několik měsíců nacházet v aktuálním stavu, hromadné krachy ani plošná propouštění nehrozí,“ uklidňuje generální ředitel personální společnosti Randstad Martin Jánský.

 

Situace není konečná

Na radování je však podle personálních společností příliš brzo. „Firmy mají na jedné straně silnou motivaci obsadit dlouhodobě chybějící pozice, jako jsou zaměstnanci ve výrobě či kvalifikovaní pracovníci mnoha odvětví. Na straně druhé se potýkají s dopady nedávných krizí typu inflace či války na Ukrajině,“ říká Jánský. Dle Klusoně by nyní mohl nastat větší zájem o zaměstnance ve výrobě, stavebnictví, ve službách a u sezonních pozic. „Na definitivní závěry je však zatím moc brzy,“ myslí si Klusoň.

Hospodářská komora České republiky očekává oživení hospodářství až v příštím roce, přičemž důležitou roli v rozvoji firem sehraje vláda. Ta by podle prezidenta HK ČR Vladimíra Dlouhého neměla narušovat plány podnikatelů zvyšováním daní a odvodů či zavedením nových povinností.

 

Více dat a informací o predikci trhu práce je k dispozici v ManpowerGroup Indexu trhu práce Q2 2023

ManpowerGroup Index trhu práce Q2 2023

 

Zdroj: e15.cz a ManpowerGroup 


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

18. březen 2024
Byznys

Podnikatelé podávají daňové přiznání pouze elektronicky, čas mají do května

Termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů (DAP) letos zůstávají stejné jako loni, změny se dotkly slev i některých povinností OSVČ. Ty už musejí přiznávat daně výhradně elektronicky. Čas...

Přečíst celý článek
12. březen 2024
Byznys

Ekonomika ČR meziročně oslabila. Na 14. místo v EU nás stáhla vysoká inflace i nízká přidaná hodnota

Česko má 14. nejsilnější ekonomiku v EU. Podle srovnání Indexu prosperity a finančního zdraví jsme si ale v eurounijním srovnání již podruhé pohoršili. Oproti roku 2022 se Česko propadlo dokonce o 5 p...

Přečíst celý článek
05. březen 2024
Byznys

České firmy míří do Lucemburska. Zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovodí na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské komory složená ze dvou desítek zástupců firem zaměřen...

Přečíst celý článek