#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

OSVČ dostanou příspěvek 25 000 korun: Kdo na něj dosáhne? Jak o příspěvek požádat?

08. duben 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání Koronavirus

Poslanecká sněmovna schválila podporu osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), jejichž podnikání bylo zasaženo opatřeními proti epidemií koronaviru. Za období od 12. března do konce dubna dostanou OSVČ kompenzaci ve výši 25 tis. Kč. Na příspěvek 25 tisíc korun budou mít nárok ty OSVČ, které o něj požádají a současně splní několik základních požadavků. Poslanci také schválili možnost přerušit splácení firemních úvěrů a hypoték až na šest měsíců.

Nárok na příspěvek 25 000 korun

Na kompenzační bonus, tedy příspěvek 25 000 bude mít nárok OSVČ na hlavní i vedlejší činnost. „Částka 25 000 korun je jednorázově, tj. 500 korun za každý den, kdy jsou splňovány podmínky pro přiznání bonusu. Pokud osoba po nějakou dobu nesplňuje uvedenou podmínku (například nebyla po celou dobu OSVČ), bonus se odpovídajícím způsobem krátí,“ vysvětluje Michal Žurovec, tiskový mluvčí Ministerstva financí.

Kdo je typický žadatel? OSVČ na hlavní činnost

V případě hlavní činnosti se jedná o OSVČ, která vykonává svou činnost jako hlavní podle zákona o důchodovém pojištění – typicky živnostník, samostatný zemědělec, autor nebo umělec, znalec, tlumočník, veterinář, lékař, poskytovatel zdravotní péče, architekt, daňový poradce a podobně.

Příspěvek pro OSVČ na vedlejší činnost

Co se týče nároku na příspěvek u OSVČ na vedlejší činnost, získají jej ti živnostníci, kteří podnikají na vedlejší činnost, ale současně nejsou zaměstnaní. Jedná se tedy o OSVČ pobírající invalidní nebo starobní důchod, případně ty, které jsou na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo pečující o zdravotně postiženou osobu. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, pokud nejsou zaměstnanci. Příspěvek nebude podléhat zdanění.

Kdo splní podmínky?

Nárok má živnostník aktivní ke dni 12. března 2020. Případně může jít také o OSVČ, jejíž činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání). „OSVČ prohlásí, že nemohla tuto činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou, a to v důsledku ohrožení zdraví souvisejícím s výskytem koronaviru nebo krizových opatření vlády,“ doplňuje Michal Žurovec s tím, že splnění daných podmínek doloží žadatel čestným prohlášením. „Jsou to peníze napumpované do hybné síly naší ekonomiky, které pomohou udržet základní infrastrukturu služeb tak, jak jsme na ni všichni zvyklí. Peníze dostaneme k podnikatelům rychle a jednoduše, a to ve výši 500 Kč za den. V kombinaci s rozšířeným ošetřovným ve výši 424 korun denně a prázdninami na sociálním a zdravotním ve výši 4 896 korun měsíčně podáváme živnostníkům záchranný kruh, který jim pomůže překlenout nejtěžší období,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Jak požádat o příspěvek pro OSVČ?

Žádat můžete na finančním úřadu, kde podáváte daňové přiznání k dani z příjmů: ideálně elektronicky (přes Daňový portál – Elektronická podání pro Finanční správu či datovou schránkou), lze i v listinné podobě (zaslat poštou, zanést na úřad, kde jsou umístěny speciální sběrné boxy).

Zatím není stanoven závazný formulář, ale v nejbližších dnech bude zveřejněn doporučený vzor pro snazší vyplnění žádosti. Žádost musí kromě vašich základních identifikačních údajů obsahovat i číslo bankovního účtu. Dále pak čestné prohlášení, že splňujete podmínky pro přiznání bonusu. Požádat můžete, jakmile bude finální podoba úpravy schválena Parlamentem a zapsána ve Sbírce zákonů, což bude nejpozději do 15. dubna. Nejpozději naopak musíte požádat do 30. června 2020, jinak nárok na bonus zaniká.

Opozice navrhla i příspěvek pro DPP a DPČ

Opozice navrhovala příspěvek pro OSVČ ve výši 30 000 korun, navrhla  také podporu ve výši 15 000 korun pro lidi pracující na DPP a DPČ. „Náš návrh se týká nejohroženější skupiny. Jsou to například maminky na mateřské nebo invalidní důchodci, tedy lidé pracující na DPP a DPČ,” sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

Zdroj: e15.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. květen 2020
Koronavirus

Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června 2020

Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z d...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Sněmovna přehlasovala senátní vratku, Finanční správa začne přijímat žádosti od společníků malých s.r.o.

Poslanecká sněmovna dnes podruhé podpořila vládní návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí. Přehlasovala tím senátní vratku a odmítla pozměňovací návrh Senátu, který ...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví

Poslanci schválili upravenou novelu, která přinese online finanční úřad

Poslanecká sněmovna na dnešní schůzi ve zrychleném jednání schválila novelu daňového řádu. Návrh z dílny Ministerstva financí přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní. Stěžejní...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.