Aktuality

Co přinese novela zákoníku práce a jak změní pravidla home office?

18. květen 2023
Byznys HR a personalistika Legislativa a účetnictví

Návrh novely zákoníku práce míří do Poslanecké sněmovny. Od podzimu minulého roku, kdy byl návrh poprvé zveřejněn, doznal značných změn, mimo jiné i v oblasti pravidel pro práci z domova. 

 

Nárok na práci z domova pro pečující zaměstnance

Jednou z nejdiskutovanějších oblastí byl nárok na práci z domova pro zaměstnance, kteří pečují o děti do 15 let nebo jinou závislou osobu a pro těhotné zaměstnankyně. Novela tyto osoby stále zvýhodňuje, nemají však již na práci z domova nárok. Aktuální znění novely jim dává možnost o práci na dálku žádat s tím, že pokud zaměstnavatel nevyhoví, musí zaměstnanci podat písemné odůvodnění. Významnou změnou je také snížení věkové hranice dětí – do kategorie rodičů budou spadat jen zaměstnanci s dětmi mladšími 9 let. 


Písemná dohoda bude nezbytná

Návrh novely i nadále počítá s tím, že bude nezbytné s každým zaměstnancem, který bude (byť i jen jednorázově) pracovat z domova, uzavírat písemnou dohodu o práci na dálku. Oproti původnímu návrhu novely byl ale vypuštěn obsáhlý seznam povinných náležitostí této dohody. Stále doporučujeme, aby dohoda upravila alespoň způsob komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, způsob přidělování práce a její kontroly, způsob náhrady vzniklých nákladů a zejména způsob zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zaměstnavatelem, včetně její kontroly a možnosti vstupu zaměstnavatele do místa výkonu práce za účelem objasnění příčiny a okolností vzniku pracovního úrazu.

Oblasti BOZP bude třeba věnovat významnou pozornost – návrh novely nepřináší žádnou zvláštní úpravu pro práci na dálku. Povinnosti i odpovědnost zaměstnavatele jsou stejné, jako v případě, kdy zaměstnanec pracuje na pracovišti, i když zaměstnavatel logicky nebude mít stejnou možnost ovlivnit podobu místa výkonu práce či jej průběžně kontrolovat.


Regulace náhrady nákladů zaměstnance

Nejkontroverznějším bodem novely je od počátku regulace náhrady nákladů zaměstnance. Od prvotního návrhu, který obsahoval povinnost zaměstnavatele platit zaměstnanci za každou započatou hodinu práce tzv. energetický paušál ve výši 2,80 Kč, se novela významně posunula. K dnešnímu dni návrh počítá se třemi možnostmi náhrady nákladů zaměstnance pracujícího z domova, a to:

  • (i) s náhradou reálně vynaložených nákladů, 
  • (ii) s poskytnutím paušálu na zvýšené náklady na energie ve výši stanovené vyhláškou ministerstva práce a 
  • (iii) s ujednáním, že zaměstnanci nepřísluší žádná nebo mu přísluší jen částečná náhrada nákladů. 

 

 

Zdroj: www.danovky.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

30. prosinec 2024
Byznys Legislativa a účetnictví

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2025

Výrazné zvýšení paušální daně a minimálních záloh na sociální pojištění, úpravy v zákoníku práce, novinka v podobě ESG reportingu či revoluční změny v zákoně o DPH. To vše a mnoho dalšího najdete ve s...

Přečíst celý článek
23. prosinec 2024
Legislativa a účetnictví

Plátce DPH čekají od ledna změny v povinné registraci k dani. Co přináší novela zákona?

Zásadních změn se dočkal zákon o dani z přidané hodnoty. Novela vstoupí v platnost k 1. lednu 2025. Podnikatele, kteří platí DPH případně se mohou stát plátci daně v budoucnu, zajímají především novin...

Přečíst celý článek
19. prosinec 2024
Byznys

ŠKODA AUTO znovu triumfuje jako Exportér roku v jubilejním ročníku soutěže

Vítězem jubilejního 30. ročníku soutěže Exportér roku, kterou každoročně pořádá Hospodářská komora ČR, se stala společnost ŠKODA AUTO a.s., jež zároveň obhájila svou pozici nejúspěšnějšího českého výv...

Přečíst celý článek