Aktuality

Co přinese novela zákoníku práce a jak změní pravidla home office?

18. květen 2023
Byznys HR a personalistika Legislativa a účetnictví

Návrh novely zákoníku práce míří do Poslanecké sněmovny. Od podzimu minulého roku, kdy byl návrh poprvé zveřejněn, doznal značných změn, mimo jiné i v oblasti pravidel pro práci z domova. 

 

Nárok na práci z domova pro pečující zaměstnance

Jednou z nejdiskutovanějších oblastí byl nárok na práci z domova pro zaměstnance, kteří pečují o děti do 15 let nebo jinou závislou osobu a pro těhotné zaměstnankyně. Novela tyto osoby stále zvýhodňuje, nemají však již na práci z domova nárok. Aktuální znění novely jim dává možnost o práci na dálku žádat s tím, že pokud zaměstnavatel nevyhoví, musí zaměstnanci podat písemné odůvodnění. Významnou změnou je také snížení věkové hranice dětí – do kategorie rodičů budou spadat jen zaměstnanci s dětmi mladšími 9 let. 


Písemná dohoda bude nezbytná

Návrh novely i nadále počítá s tím, že bude nezbytné s každým zaměstnancem, který bude (byť i jen jednorázově) pracovat z domova, uzavírat písemnou dohodu o práci na dálku. Oproti původnímu návrhu novely byl ale vypuštěn obsáhlý seznam povinných náležitostí této dohody. Stále doporučujeme, aby dohoda upravila alespoň způsob komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, způsob přidělování práce a její kontroly, způsob náhrady vzniklých nákladů a zejména způsob zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zaměstnavatelem, včetně její kontroly a možnosti vstupu zaměstnavatele do místa výkonu práce za účelem objasnění příčiny a okolností vzniku pracovního úrazu.

Oblasti BOZP bude třeba věnovat významnou pozornost – návrh novely nepřináší žádnou zvláštní úpravu pro práci na dálku. Povinnosti i odpovědnost zaměstnavatele jsou stejné, jako v případě, kdy zaměstnanec pracuje na pracovišti, i když zaměstnavatel logicky nebude mít stejnou možnost ovlivnit podobu místa výkonu práce či jej průběžně kontrolovat.


Regulace náhrady nákladů zaměstnance

Nejkontroverznějším bodem novely je od počátku regulace náhrady nákladů zaměstnance. Od prvotního návrhu, který obsahoval povinnost zaměstnavatele platit zaměstnanci za každou započatou hodinu práce tzv. energetický paušál ve výši 2,80 Kč, se novela významně posunula. K dnešnímu dni návrh počítá se třemi možnostmi náhrady nákladů zaměstnance pracujícího z domova, a to:

  • (i) s náhradou reálně vynaložených nákladů, 
  • (ii) s poskytnutím paušálu na zvýšené náklady na energie ve výši stanovené vyhláškou ministerstva práce a 
  • (iii) s ujednáním, že zaměstnanci nepřísluší žádná nebo mu přísluší jen částečná náhrada nákladů. 

 

 

Zdroj: www.danovky.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

05. duben 2024
Byznys

Doprovodná podnikatelská mise do Maroka a Turecka s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem

Ministerstvo životního prostředí ČR a Hospodářská komora ČR zvou české firmy z oblastí vodního hospodářství a souvisejících oborů k účasti na podnikatelské misi do Maroka a Turecka, která se uskuteční...

Přečíst celý článek
04. duben 2024
Byznys

Ve srovnání podmínek pro byznys na jihu Čech vítězí Český Krumlov

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Jihočeském kraji stalo město Český Krumlov. Podnikatelské prostředí se rozvíjí také ve Vodňanech a Českých Budějovicích.

Přečíst celý článek
02. duben 2024
Byznys

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček: Inflační období máme za sebou. I přes vnější rizika čeká letos českou ekonomiku mírný růst

Po loňském roce, v kterém česká ekonomika procházela recesí, letos nastane obrat. Tuzemské hospodářství se navrátí k růstu, kdy HDP v reálném vyjádření meziročně vzroste o 1,3 %. Vyplývá to z nové mak...

Přečíst celý článek