Aktuality

Výjimečná příležitost ke zviditelnění vašeho podnikání je tady!

15. květen 2024
Podpora podnikání

Právě odstartovaly registrace do 19. ročníku respektovaných podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku. Podnikatelé a živnostníci mají skvělou možnost zařadit se do společnosti takových firem, jako je výrobce vesmírných technologií Frentech Aerospace, světový výrobce nemocničních lůžek Linet, výrobce syntetických krystalů CRYTUR nebo úspěšných živnostníků jako je Rehana Ježková, která šije oblečení na nošení dětí, nebo farmář Josef Bošina. Už v krajských kolech budou mít soutěžící ideální příležitost rozšířit svou klientelu, seznámit se s novými obchodními partnery, udělat si skvělou reklamu a stát se předmětem zájmu médií. Nejlepší z každého kraje postoupí do celorepublikového finále.

Příležitost veřejně prezentovat svoji práci dostávají české firmy a živnostníci bez ohledu na zaměření, obor či velikost. Hledáme inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, tradičních rodinných firem i začínajících nadšenců. Do soutěží se mohou přihlásit malé a střední firmy působící v České republice s nejméně dvouletou účetní historií a s obratem do 3 miliard korun a živnostníci, kteří jsou minimálně jeden rok vlastníky platného živnostenského listu nebo jiného oprávnění k podnikání. V roce 2023 tak učinilo přes 2 600 podnikatelů.

Účast v soutěžích je zcela bezplatná, registrace zabere jen pár chvil. Prvních sto přihlášených získá jako bonus roční předplatné Hospodářských novin, které jsou vyhlašovatelem soutěží. Slavnostní vyhlášení krajských výsledků proběhne v září a říjnu letošního roku v každém regionu ČR. O postupu rozhoduje krajská porota. Vítěz z každého kraje postoupí do celorepublikového finále, v němž bude udělena Cena Hospodářských novin Firma roku 2024 a Živnostník roku 2024, stejně jako vítězové doprovodných kategorií. Vyhlášení celkových vítězů proběhne v prosinci 2024 v Praze na Žofíně za přítomnosti kamer České televize.

V celostátním kole vloni zvítězil a Živnostníkem roku se stal bezlepkový cukrář a pekař z Ostravy Ladislav Michalík. Ten vyrábí bezlepkové potraviny, běžné pečivo, zákusky, těstoviny a směsi na pečivo. Počátek jeho živnosti se datuje do roku 1999, kdy začal v malém stánku prodávat ořechy a zdravou výživu. Po dvou letech se mu podařilo sehnat prostory v centru Ostravy, kde vybudoval prodejnu zdravé výživy. „Byla to taková pionýrská doba, kdy ještě nebyly zdravé výživy běžně dostupné, proto mé okolí namítalo, že se jedná o slepou uličku, ale já vytrval,“ říká Ladislav Michalík. V České republice byla v té době velmi malá nabídka bezlepkových potravin, proto se rozhodl, že se pokusí takové pečivo vyrábět. Odběratelé přibývali, a tak začal zásobovat prodejny se zdravou výživou po celé České republice a následně na Slovensku. Nic nerozpéká, vše vyrábí od úplných začátků. Zatím podobný model výroby bezlepkových potravin s okamžitým prodejem nikde neviděl.

Mezi firmami na celostátní úrovni vloni uspěla společnost CRYTUR, která je předním světovým výrobcem syntetických krystalů. Dodává ucelená technická řešení pro vyspělé průmyslové a vědecké aplikace s vysokou mírou spolupráce ve výzkumu a vývoji. Mezi ucelená řešení patří detekční jednotky pro elektronovou mikroskopii, pevnolátkové lasery, intenzivní světelné zdroje, rentgenové zobrazovací systémy s vysokým rozlišením nebo například extrémně odolná ochranná pouzdra průmyslových termočlánků. Historie technického kamenářství a potažmo pěstování syntetických krystalů pro technické využití sahá v Turnově až do roku 1943, kdy zde byl založen Výzkumný ústav pro drahokamy, na jehož tradici firma přímo navazuje. „Spektrum zákazníků obsluhujeme relativně široké, od výzkumných vědeckých institucí a univerzit, až po klíčové světové hráče v určitých průmyslových odvětvích, jako je například elektronová mikroskopie,“ uvedl jednatel společnosti Jindřich Houžvička. Firma zaměstnává bezmála 400 zaměstnanců a založila novou pobočku v USA.

Registrace do podnikatelských soutěží zabere jen pár chvil. Stačí přejít rovnou na registrační formulář. A pokud víte, o někom, kdo by měl být v soutěži také, platí možnost nominování zaměstnanci, zákazníky, známými nebo kolegy.

Nominujte Absurditu roku a Zlatý paragraf!
Ode dneška má kdokoli možnost rovněž navrhnout zákonné nařízení do ankety Absurdita roku. Jejím cílem je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti ukládané podnikatelům. Druhým rokem je možné nominovat také do ankety Zlatý paragraf, která naopak oceňuje konkrétní aktivitu veřejné správy, která má naopak za cíl pomoci českému podnikání a je příkladnou aktivitou v této oblasti. Může se jednat o nově přijatý zákon, nařízení, vyhlášku, ale i návrh, snahu nebo vizi, jak podnikatelům zjednodušit život.

Nominovat je možné prostřednictvím e-mailu info@firmaroku.cz nebo rovnou připraveným formulářem, a to do 17. dubna 2024. O těch nejabsurdnějších, ale i nejpraktičtějších opatřeních bude následně hlasovat veřejnost.

Zdroj: www.firmaroku.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

17. květen 2024
Podpora podnikání

Firmy mohou žádat o dotace na produktové a procesní inovace

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zahájila 7. května příjem žádostí o dotace ve výzvě Inovace...

Přečíst celý článek
16. květen 2024
Podpora podnikání

Konzultace a ekonomickými diplomaty a vedoucími zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest 2024

Potřebujete rozšířit svoje exportní aktivity, ale tápete jakou formu zvolit při vstupu na nový trh? Nevíte, jaké jsou aktuální obchodní příležitosti ve vašem oboru nebo se potýkáte s překážkami při pr...

Přečíst celý článek
30. duben 2024
Podpora podnikání

Projekt NRGCOM pomáhá proměnit energetiku v Podunají

Projekt NRGCOM, který oficiálně odstartoval v lednu 2024, přináší revoluční změny v energetice regionu Podunají. S podporou Evropské unie a zapojením 13 partnerů ze 12 zemí, se projekt zaměřuje na vyt...

Přečíst celý článek