Britská vláda zveřejnila v souvislosti s brexitem nová pravidla pro označování výrobků, která budou platit po uplynutí přechodného období, tedy od 1. 1. 2021. Na nové logo UKCA (UK Conformity Assessed) se budou muset připravit také české firmy, které mají ve Velké Británii založenou pobočku.
Velká Británie zavádí nová pravidla pro označování výrobků. Na změny se musí připravit i české firmy
Nové označení UKCA (UK Conformity Assessed) se bude vztahovat na většinu zboží (manufactured goods), které nyní podléhá značení CE. Obecná pravidla týkající se UKCA jsou ve velké míře odrazem CE – značka musí být viditelná a čitelná, musí být pouze na zboží, které jí má obsahovat, shodná je i doba dokládání dokumentace ke zboží atd.
V lednu 2021 bude většina britských standardů stejná jako nyní, proto bude pro většinu zboží možné využít pro rok 2021 označení CE. Doporučuje se však na systém nového značení přejít co nejdříve. Existuje i seznam zboží, pro které je nutné zajistit označení UKCA již od 1. 1. 2021. Tato povinnost se týká zboží, které je určeno pro trh Velké Británie, podléhá právní úpravě týkající se UKCA, povinně musí mít potvrzení o shodě/certifikát od třetí osoby a u kterého bylo potvrzení o shodě provedeno britským subjektem.
Změna pravidel se také týká českých společností, které mají ve Velké Británii založenou pobočku. Z distributora či dodavatele se v rámci nových pravidel může stát importér, což s sebou nese legislativní důsledky (přenos povinnosti souladu s pravidly importéra). Od roku 2021 také nebude možné využívat autorizované či odpovědné zástupce společností se sídlem v EU, zástupce musí sídlit ve Velké Británii.
Severní Irsko se bude stále řídit podle pravidel EU
Výše uvedené platí pro trh Velké Británie, tedy pro Anglii, Wales a Skotsko. Pro vývoz zboží do Severního Irska se nic nemění. Severní Irsko se i nadále bude řídit pravidly Evropské unie, tedy i evropskými standardy a certifikacemi. Pozor je však potřeba dávat na vývoz britského zboží z Velké Británie (ostrova) do Severního Irska, kde naopak od roku 2021 dojde ke změnám.
Výjimku z těchto pravidel tvoří chemikálie a farmaceutické výrobky, dopravní prostředky a letectví, které se řídí jinými pravidly. Odlišná pravidla pro umisťování na britský trh se také týkají zboží, kde nedošlo k harmonizaci. Zvláštní pokyny byly vydány pro zdravotnickou techniku, železniční dopravu, stavební výrobky a výbušniny pro civilní využití. Pro umisťování výrobků na tamní trh vydala britská vláda manuál.
Pravidla mohou být upravena v souvislosti s vyjednávanou dohodou o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.
Zdroj: Moderní ekonomická diplomacie MZV ČR
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Nový zákon o regulaci lobbování
Dne 1. července 2025 nabývá účinnosti nový zákon č. 168/2025 Sb., který upravuje podmínky lobbování v České republice. Za účelem implementace zákona zpracovalo Ministerstvo spravedlnost dvě metodická ...
Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky. Navzdory tomu poroste solidním tempem a v příštím roce se dostaví mírné zlepšení
Výkonnost tuzemské ekonomiky budou i v roce 2025 brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a ochlazení zahraniční poptávky. Vyplývá to z pololetní makroekonomické prognózy Hospodářské komory Č...
Hospodářská komora: Není čas ztrácet čas, klíčové zákony pro podnikatele ve Sněmovně čekají na konečné schválení
Hospodářská komora ČR vyzývá Poslaneckou sněmovnu, aby v pátek 27. června 2025 dokončila projednání zákonů zařazených na program mimořádné schůze. Podle největší české podnikatelské organizace bloková...