Z průzkumu Jihočeské hospodářské komory, který provedla mezi téměř dvěma stovkami jihočeských firem, vyplývá, že vakcinací se aktivně zabývá již bezmála pětina z oslovených. Řada zaměstnavatelů je ochotna podpořit a urychlit proces vakcinace za situace, kdy budou očkovací látky dostupné. Zaměstnancům budou informace zpřístupňovat a těm, kteří budou chtít očkování podstoupit, jsou ochotni ho zprostředkovat přes firemní lékaře či zřízením vlastního očkovacího centra.
Velcí zaměstnavatelé se aktivně zabývají vakcinací, 70 % jihočeských firem zatím vyčkává
Jihočeská hospodářská komora provedla v polovině března průzkum mezi jihočeskými podnikateli týkající se jejich postoje k zajišťování očkování přímo v podnicích. Impulsem pro šetření byli sami podnikatelé, kteří se touto otázkou již nyní zabývají: „Pro řadu firem je samozřejmě důležité dlouhodobé zajištění chodu provozu. Průzkum potvrdil, že v případě zájmu o očkování ze strany zaměstnanců a dostupnosti vakcín je řada firem ochotných celý proces vakcinace aktivně podpořit a urychlit,“ vysvětluje Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk). Z průzkumu, kterého se zúčastnilo 194 jihočeských firem, vyplývají i konkrétní scénáře: „Pětina z dotázaných firem již nyní očkování ve firmách řeší. 14 % respondentů plánuje aktivně vakcinaci podpořit, bude-li dostatek vakcín. Jednou z cest je například očkování prostřednictvím firemních lékařů, přičemž 5 firem dokonce potvrdilo, že jsou připravené zřídit vlastní očkovací centrum,“ upozorňuje na aktivní přístup podnikatelů Luděk Keist.
Do průzkumu Jihočeské hospodářské komory se zapojily velké i menší podniky. Z těch, co se vakcinací zabývají, se jedná většinou o podniky zaměstnávající větší počet zaměstnanců. Tam by i přes zavedená opatření mohlo rychleji dojít k celoplošnému onemocnění zaměstnanců. Téměř 70 % firem čeká na další vývoj a zatím nepodstoupilo žádné kroky v oblasti vakcinace. Desetina respondentů se touto problematikou zabývat nechce. Důvodem je hlavně nedůvěra ve vakcíny, vysoké náklady či nedostatek personálních kapacit pro řešení dané problematiky.
Pozitivnější reakce firem na očkování je za předpokladu plné dostupnosti vakcíny, čímž by zaměstnavatelům odpadly některé náklady a procesy na vyřešení a shánění očkovacích látek. V situaci, kdy vakcíny budou dostupné, by k aktivnímu zajištění pro své zaměstnance přistoupilo 37 % respondentů. Polovina firem chce postupovat pouze doporučením pro své zaměstnance. Zbylí oslovení zastávají názor nechat tuto otázku zcela na zaměstnancích samotných.
Z průzkumu dále vyplynulo, že v případě možného očkování skupin obyvatelstva z řad zaměstnanců bude jen pro tento vzorek respondentů nutné zajistit více než 10 tisíc vakcín od státu. Firmy přitom preferují očkovací látky společnosti Pfizer, dále pak společností Johnson & Johnson či Moderny. Společně se shodují, že je pro ně důležité schválení vakcíny od Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Dokumenty
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Cenu za Průmysl 4.0 může získat i váš inovativní projekt
Svaz průmyslu a Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) vyhlašují šestý ročník soutěže Cena za Průmysl 4.0. Získejte ocenění pro inovátory. Přihlaste se do letošního ročníku. V rámci soutě...
BBA slaví 25 let: Přijďte s námi oslavit čtvrt století inovací!
Sdružení Best Business Association (BBA) je již čtvrt století zastáncem aktivního podnikání, silných sítí a udržitelných přeshraničních impulsů. Toto výročí je více než jen ohlédnutím zpět - je to výh...
Podpis smlouvy k Dukovanům je zásadním krokem pro zajištění energetické bezpečnosti Česka
Podpis smlouvy na dostavbu nových jaderných bloků v Dukovanech představuje zásadní milník pro zajištění energetické bezpečnosti České republiky a zároveň významnou příležitost pro český průmysl. V rea...