Aktuality

Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk

29. listopad 2023
Tisková zpráva IT Podpora podnikání

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně nástroj využívá 13 procent společností. Dalších třicet procent respondentů nicméně plánuje AI využívat v budoucnu. Data vyplývají z průzkumu Jhk.  

„Předpokládáme, že využívání AI v rámci marketingu zažije v následujících letech ohromný boom a důležité je být u toho. V rámci naší společnosti můžeme využít neotřelé postupy což právě umělá inteligence nabízí,“ řekl účastník semináře Jhk k AI Dominik Skopec ze společnosti Austrotherm CZ, s.r.o., která se zabývá výrobou tepelných izolací.

AI je mezi jihočeskými firmami využívána především posledních šest měsíců, kdy zaznamenala velký boom. Oblast, kde se nejvíce uchytila mezi jihočeskými firmami jsou lidské zdroje, PR a marketing. “V dnešní době se umělá inteligence stává nedílnou součástí podnikání. Firmy rychle nacházejí způsoby, jak tuto inovativní technologii integrovat do svých firemních procesů s cílem zlepšit efektivitu, zvýšit produktivitu a dosáhnout konkurenčního výhody. Umělá inteligence je důležitým nástrojem pro firmy, které chtějí zůstat konkurenceschopné a inovativní. Nikdy ale nesmíme zapomenout na to, že nejdůležitější devizou každé firmy budou lidé,” uvedl předseda představenstva Jhk Miroslav Dvořák.   

Dotazníkové šetření na téma Využívání umělé inteligence vpodnikání a podnikových procesech spustila Jhk na konci září. Cílem bylo zmapovat současný stav voblasti AI a jejího využívání ve firmách, dále získat přehled o plánech a investicích firem v této oblasti. Díky získaným datům může Jhk pružněji reagovat na potřeby firem voblasti vzdělávání a školení zaměstnanců vtéto inovativní a rychle rostoucí oblasti, doplnil ředitel úřadu Jhk Luděk Keist. 

Do dotazníkového šetření se zapojilo 79 jihočeských firem se zastoupením ze všech okresů a velikostí podniků. Třetina respondentů ze zpracovatelského průmyslu. Pouze 35 % uvádí, že AI využívají ve svých firmách, pouze 13 % pravidelně. Pozitivní je, že 30 % firem, které AI momentálně nevyužívají tak plánují učinit do budoucna. Ti, kteří nevyužívají AI jako nejčastější důvod uvádí nenalezení smyslu pro jejich podnikání, někteří nemají personální a finanční kapacity pro aplikování AI a každá desátá firma AI nevěří. 

U většiny firem momentálně je využívání AI vtestovacím procesu, kde firmy hledají způsoby využití, většinou za pomoci zdarma dostupných verzí bez nutnosti vyšších investic. Po půl roce využívání uvádějí respondenti jako největší přínos ulehčení práce svých zaměstnanců a všeobecné zvýšení produktivity podniku. Firmy už dlouhodobě vnímají potřebu a důležitost vzdělávání svých zaměstnanců, oblast AI tedy není ani vtom směru výjimkou a tak 60 % vzdělává nebo plánuje vzdělávat své zaměstnance vtéto problematice. 

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

20. únor 2024
Podpora podnikání

Investiční seminář v Tchaj-peji prezentoval Česko jako atraktivní destinaci pro polovodičový průmysl

Začátkem února se v Tchaj-peji konal seminář Check the Czechs, který místním investorům polovodičového průmyslu představil české investiční prostředí.

Přečíst celý článek
19. únor 2024
Podpora podnikání

Nové programy na podporu start-upů

Program JihoSTART a Jihočeský akcelerační program. Tyto dva programy jsou navrženy tak, aby stimulovaly inovace a podnikatelské aktivity v Jihočeském regionu. Cílem je pomoci start-upům růst a stabil...

Přečíst celý článek
19. únor 2024
Podpora podnikání

Kdo, jak a proč musí v roce 2024 platit čtvrtletní a pololetní zálohy na daň z příjmu?

Lidé s nejvyššími příjmy, kteří zaplatili za uplynulý rok na dani z příjmu více než 30 tisíc korun, musejí i letos platit pololetní či čtvrtletní zálohy. Ti, kteří odvedli vyšší než stopadesátitisícov...

Přečíst celý článek