Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru. Uvedl to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Dodal, že koronavirus už způsobil větší ekonomický šok než finanční krize. Naděje na rychlé hospodářské oživení jsou podle něj spíše zbožným přáním než výsledkem racionálního uvažování.
Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru, tvrdí tajemník OECD
OECD začátkem března varovala, že růst světové ekonomiky by letos kvůli koronaviru mohl činit pouze 1,5 procenta, zatímco dříve jej odhadovala na 2,9 procenta. Gurría dnes uvedl, že toto varování se nyní zdá být příliš optimistickým. Řada předních světových ekonomik se podle něj dostane do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu (HDP) za sebou.
"I když nenastane celosvětová recese, přijde nulový či záporný růst v mnoha ekonomikách světa, včetně těch větších," uvedl Gurría. "Nebude to znamenat jen slabý růst v letošním roce, ale také to, že k zotavení bude zapotřebí delší doba," dodal.
Šéf OECD vyjádřil nesouhlas s myšlenkou, že hospodářské oživení bude mít na grafech podobu písmene V, tedy krátkého a prudkého propadu ekonomické aktivity následovaného rychlým a silným růstem. "Teď víme, že to nebude 'V'. V nejlepších případech se to spíše bude podobat písmenu 'U' s dlouhým dnem, které bude předcházet oživení," řekl. "Pokud dnes učiníme správná rozhodnutí, můžeme zabránit, aby to vypadalo jako 'L'," dodal.
Gurría vyzval vlády, aby přestaly dbát na dluhová pravidla a využily veškeré prostředky k řešení krize kolem koronaviru. Varoval nicméně, že vyšší rozpočtové deficity a rostoucí dluhy budou mít po řadu let negativní vliv na silně zadlužené země.
Investiční banka Goldman Sachs předpověděla, že globální reálný HDP v letošním roce klesne zhruba o procento. "Koronavirus, nebo přesněji reakce na tuto krizi, představuje fyzické omezení ekonomické aktivity, které je v poválečné historii bezprecedentní," uvedla banka.
Goldman Sachs počítá ve druhém čtvrtletí ve vyspělých ekonomikách s "velmi prudkým" poklesem reálného HDP. Ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou světa, propad odhaduje na 24 %. To představuje více než dvojnásobek ve srovnání s doposud nejvýraznějším poklesem v poválečné historii, upozornila agentura Reuters.
Viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos v rozhovoru se španělskou televizí La Sexta uvedl, že negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropské hospodářství do recese, ve druhém pololetí by se však podle něj měla ekonomika vrátit k růstu. Slíbil, že ECB učiní vše, co je v boji proti ekonomickým dopadům koronaviru potřeba udělat, a poukázal na potřebu zabránit v Evropě dluhové krizi.
Zdroj: Eurozpravy.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky. Navzdory tomu poroste solidním tempem a v příštím roce se dostaví mírné zlepšení
Výkonnost tuzemské ekonomiky budou i v roce 2025 brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a ochlazení zahraniční poptávky. Vyplývá to z pololetní makroekonomické prognózy Hospodářské komory Č...
Cenu za Průmysl 4.0 může získat i váš inovativní projekt
Svaz průmyslu a Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) vyhlašují šestý ročník soutěže Cena za Průmysl 4.0. Získejte ocenění pro inovátory. Přihlaste se do letošního ročníku. V rámci soutě...
BBA slaví 25 let: Přijďte s námi oslavit čtvrt století inovací!
Sdružení Best Business Association (BBA) je již čtvrt století zastáncem aktivního podnikání, silných sítí a udržitelných přeshraničních impulsů. Toto výročí je více než jen ohlédnutím zpět - je to výh...