Aktuality

Přiznat daně elektronicky můžete až od února. Finanční správa zatím nabízí jen klasický papírový tiskopis

24. leden 2022
Byznys Legislativa a účetnictví

Podat daňové přiznání elektronickou formou bude možné až od února 2022. Finanční správa (FS ČR) totiž zatím nabízí poplatníkům jen klasický papírový růžový formulář. Nejzazší termín odevzdání přiznání elektronickou cestou je tento rok v pondělí 2. května.

K dispozici jen klasický formulář

Na stránkách FS ČR mohou zatím poplatníci najít jen klasický růžový formulář, který si mohou vytisknout. Případně si mohou papír na svém místně příslušném berňáku vyzvednout osobně. K dispozici nejsou v lednu ani obvyklé interaktivní formuláře a smůlu mají i majitelé datových schránek, kteří musejí podat přiznání elektronicky.

 

Splnit povinnost musí podnikatelé do 1. dubna

Na splnění povinnosti mají letos podnikatelé a zástupci firem čas do 1. dubna. Ti, co chtějí využít elektronickou formu, nebo ji využít musejí, jako někteří majitelé datových schránek (viz níže), mají termín posunutý na 2. května. A proč finanční správa elektronické podání neumožňuje? Podle jejího vyjádření „není možné interaktivní formulář zpracovat a odeslat kvůli probíhající aktualizaci databáze formulářů.“

„Opětovně upozorňujeme, že z důvodu probíhající aktualizace databáze formulářů není zatím bohužel možné zpracovat a odeslat elektronický formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2021 v aplikacích EPO a DIS+,“ informovala Finanční správa na Twitteru.

 

Nový formulář má být v únoru

„Elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021 ve stanoveném formátu a struktuře bude umožněno v průběhu února 2022 zveřejněním nového formuláře,“ upřesňují zástupci FS ČR na webu.

Správce daně také připomíná, že od 1. ledna 2021 platí povinnost podávat přiznání k daním z příjmů elektronicky pouze pro držitele datové schránky zřízené ze zákona (firmy a zástupci určitých profesí jako advokáti, daňoví poradci). Netýká se tedy držitelů datových schránek zřízených na vlastní žádost. 

Povinnost učinit podání elektronicky máte tedy jako fyzická osoba jen tehdy, kdy za vás podává daňové přiznání profesionální zástupce (daňový poradce), který má pro roli zástupce datovou schránku zřízenou ze zákona. Povinnost platí i pro podnikatele, kteří musejí mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Ti mají na odevzdání přiznání čas dokonce do 1. července 2022.

 

Zdroj: businessinfo.cz, Finanční správa ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. květen 2022
Byznys

Setkání Digitalizace malých a středních podniků 2022 Vysočina představí průmyslovou automatizaci v praxi

Národní centrum Průmyslu 4.0 s Krajskou hospodářskou komorou Kraje Vysočina si podnikatele dovoluje pozvat na akci Digitalizace malých a středních podniků 2022: Průmyslová automatizace v praxi. Setkán...

Přečíst celý článek
12. květen 2022
Byznys Legislativa a účetnictví

Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců způsobuje podnikům i státu miliardové škody, upozorňuje Hospodářská komora

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků způsobuje obrovské škody v ekonomice, protože firmy musí odmítat zakázky a do státní kasy plyne méně peněz z daní a odvodů. Problém s nedostatkem zaměstnanců je p...

Přečíst celý článek
09. květen 2022
Byznys

Pozvánka do JVTP na Workshop s ukázkami laserových technologií

Jihočeský vědecko technický park (JVTP) zve podnikatele na workshop Jihočeského Digi Hubu, který je určený firmám zabývající se výrobou automatizačních linek, jednoúčelových strojů a strojírenstvím. A...

Přečíst celý článek