Aktuality

Podnikatelům s kontrolami pomůže aktualizovaná příručka Hospodářské komory

13. květen 2024

S jakými kontrolami se může podnikatel setkat, jaká jsou jeho práva a naopak povinnosti? Aktualizovaná verze příručky Hospodářské komory nejen napoví, ale pomůže také s orientací v množství předpisů.

Kontrol ze strany státu vůči podnikatelům přibývá. Podle kvalifikovaného odhadu Hospodářské komory vycházejícího z dat Právního elektronického systému jen
12 vybraných úřadů (např. MPO, MPSV aj.) ukládá podnikatelům celkem 1 493 povinností. Nejčastěji kontroly provádí finanční správa, živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce, Státní inspekce práce a Česká správa sociálního zabezpečení.

 

Právě zmíněným nejfrekventovanějším dohledům se věnuje příručka „Kontroly pod kontrolou“ podrobněji, včetně základních informací nebo shrnutí jejich průběhu. Přináší i odpovědi na nejčastější dotazy a vzory příslušných dokumentů. Pro podnikatele je přínosné také to, že se díky ní mohou rychle zorientovat v právních předpisech a také kompetencích jednotlivých inspekčních orgánů. Například se dozví, že ČOI není oprávněna kontrolovat kvalitu potravin, pokrmů či tabákových výrobků, naopak je kompetentní třeba v případě, že byl výrobek nesprávně označen.

 

„Základní věc je, že v případě kontroly by měl podnikatel požadovat po kontrolorovi, aby předložil pověření ke kontrole. To může být písemné pověření nebo – pokud to stanoví jiný právní předpis – může jít i o průkaz, obsahující fotografii kontrolora, jeho jméno a příjmení a také evidenční údaje o vydání průkazu,“ upozorňuje Lenka Janáková, ředitelka Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory.

 

V příručce jsou také rozepsány základní lhůty, mj. že proti kontrolním zjištěním může podnikatel podat do 15 dnů od doručení protokolu o kontrole námitky. Ale také to, že si při samotné inspekci může kontrolora jako úřední osobu nahrávat.

 

Vyrábíme na světové úrovni, ale ani nás neminuly kontroly ze strany státních orgánů. V našem případě to vždy dopadlo dobře. Nicméně i tak vnímáme ucelené poradenství Hospodářské komory v této oblasti jako přínosné a velmi nám pomáhá se orientovat v problematice kontrol,“ říká ředitel a spolumajitel CONTEG Group Vít Voláček.

 

Příručku najdete na webu Hospodářské komory, ke stažení je zde: Příručky a návody - Hospodářská Komora

Kontroly v ČR v číslech:

  • Finanční úřady/(správa) doměřila daň z daňových kontrol za rok 2022 ve výši 6 706,8 milionů korun
  • ČOI v roce 2022 vybrala na pokutách 79 812 000 milionů korun
  • ČSSZ provedla v roce 2022 bezmála 64 tisíc kontrol zaměstnavatelů

Zdroj: FÚ, ČOI, ČSSZ

 

Zdroj: www.komora.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

18. červenec 2024
Export

Turecko chce zdvojnásobit vzájemný obchod s Českou republikou

Turci chtějí letos zvýšit vzájemný obchod s Českem na rekordních 10 miliard dolarů. Roste také zájem českých turistů, kterých v minulé sezoně vyrazilo do tureckých destinací víc než 380 tisíc.

Přečíst celý článek
17. červenec 2024

Hospodářská komora nesouhlasí s navrhovanou podobou zákona o kybernetické bezpečnosti

Nový návrh zákona o kybernetické bezpečnosti zavádí do českého právního řádu evropskou bezpečnostní směrnici NIS2. Ale také možnost ověřit a vyloučit dodavatele, kteří by pro stát představovali bezpeč...

Přečíst celý článek
16. červenec 2024

Expert: Malé firmy by měly vsadit na digitalizaci, nemusí je stát miliony a rok času

Digitalizace je pro malé a střední podniky klíčem k udržení či zvýšení konkurenceschopnosti. Mnoho z nich si ale stěžuje, že jde o složitý a časově náročný proces. O tom, jak ušetřit čas i peníze a pr...

Přečíst celý článek