Aktuality

Podnikatelům s kontrolami pomůže aktualizovaná příručka Hospodářské komory

13. květen 2024

S jakými kontrolami se může podnikatel setkat, jaká jsou jeho práva a naopak povinnosti? Aktualizovaná verze příručky Hospodářské komory nejen napoví, ale pomůže také s orientací v množství předpisů.

Kontrol ze strany státu vůči podnikatelům přibývá. Podle kvalifikovaného odhadu Hospodářské komory vycházejícího z dat Právního elektronického systému jen
12 vybraných úřadů (např. MPO, MPSV aj.) ukládá podnikatelům celkem 1 493 povinností. Nejčastěji kontroly provádí finanční správa, živnostenské úřady, Česká obchodní inspekce, Státní inspekce práce a Česká správa sociálního zabezpečení.

 

Právě zmíněným nejfrekventovanějším dohledům se věnuje příručka „Kontroly pod kontrolou“ podrobněji, včetně základních informací nebo shrnutí jejich průběhu. Přináší i odpovědi na nejčastější dotazy a vzory příslušných dokumentů. Pro podnikatele je přínosné také to, že se díky ní mohou rychle zorientovat v právních předpisech a také kompetencích jednotlivých inspekčních orgánů. Například se dozví, že ČOI není oprávněna kontrolovat kvalitu potravin, pokrmů či tabákových výrobků, naopak je kompetentní třeba v případě, že byl výrobek nesprávně označen.

 

„Základní věc je, že v případě kontroly by měl podnikatel požadovat po kontrolorovi, aby předložil pověření ke kontrole. To může být písemné pověření nebo – pokud to stanoví jiný právní předpis – může jít i o průkaz, obsahující fotografii kontrolora, jeho jméno a příjmení a také evidenční údaje o vydání průkazu,“ upozorňuje Lenka Janáková, ředitelka Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory.

 

V příručce jsou také rozepsány základní lhůty, mj. že proti kontrolním zjištěním může podnikatel podat do 15 dnů od doručení protokolu o kontrole námitky. Ale také to, že si při samotné inspekci může kontrolora jako úřední osobu nahrávat.

 

Vyrábíme na světové úrovni, ale ani nás neminuly kontroly ze strany státních orgánů. V našem případě to vždy dopadlo dobře. Nicméně i tak vnímáme ucelené poradenství Hospodářské komory v této oblasti jako přínosné a velmi nám pomáhá se orientovat v problematice kontrol,“ říká ředitel a spolumajitel CONTEG Group Vít Voláček.

 

Příručku najdete na webu Hospodářské komory, ke stažení je zde: Příručky a návody - Hospodářská Komora

Kontroly v ČR v číslech:

  • Finanční úřady/(správa) doměřila daň z daňových kontrol za rok 2022 ve výši 6 706,8 milionů korun
  • ČOI v roce 2022 vybrala na pokutách 79 812 000 milionů korun
  • ČSSZ provedla v roce 2022 bezmála 64 tisíc kontrol zaměstnavatelů

Zdroj: FÚ, ČOI, ČSSZ

 

Zdroj: www.komora.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

23. květen 2024

Jednodušší život pro podnikatele? Ministerstvo navrhuje 23 opatření na omezení byrokracie

Úpravy v oblasti živnostenského podnikání, zaměstnanosti, životního prostředí či daňové správy. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) poslalo do mezirezortního připomínkového řízení balíček třiadvacet...

Přečíst celý článek
22. květen 2024

Přehledy pro ČSSZ či VZP stále nemusejí podávat elektronicky ani podnikatelé

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musejí kvůli povinným datovým schránkám od roku 2023 komunikovat s úřady elektronicky. Neplatí to ale bezvýhradně. Například u ČSSZ a zdravotních pojišťoven i l...

Přečíst celý článek
21. květen 2024
Podpora podnikání

Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů.

Přečíst celý článek