Aktuality

Novinky v mzdovém účetnictví pro rok 2023

26. leden 2023
HR a personalistika Legislativa a účetnictví

Rok 2023 přináší mnoho změn. Výjimkou nejsou ani změny v mzdovém účetnictví, kde se schválily vyšší minimální mzdy, upravily stravenkové paušály či zdravotní a sociální pojištění.

Minimální mzda

Od ledna roku 2023 vláda navýšila minimální mzdu o 1 100 Kč. Z původních 16 200 Kč je nyní nejnižší přípustná výše odměny v pracovněprávním vztahu 17 300 Kč měsíčně. Díky tomuto navýšení dosáhne 41 % průměrné mzdy, přičemž v minulém roce činila 42 %. S navýšením se zvedá i hodnota minimální hodinové mzdy z loňských 96,40 Kč o 7,40 Kč na 103,80 Kč/hod.

 

Zvýšení stravenkového paušálu na 107,10 Kč za směnu

Od prvního dne roku 2023 je možno uplatnit stravenkový (stravovací) paušál až do hodnoty 107,10 Kč za směnu (70 % ze stravného 153 Kč), aby byl na straně zaměstnance osvobozený od daně z příjmů a od pojistných odvodů, jde o daňově uznatelný náklad zaměstnavatele. V kalendářním měsíci při 21 směnách tak může zaměstnanec firmy získat příspěvek ve výši 2 249 Kč bez žádných odvodů. Ideální stravenka z daňového hlediska tedy činí optimálně 194 Kč, což je vyšší o 14 korun oproti roku 2022.

 

Nižší odvody sociálního pojištění pro zaměstnavatele

Zaměstnavatelé, pro které pracují zaměstnanci z dotčené skupiny na kratší pracovní úvazek, mohou od 1.2.2023 uplatnit 5 % slevu na pojistném. Musí však být splněny následující podmínky:

  • Kratší pracovní úvazek (nejméně 8 hodin a nejvíce 30 hodin týdně)
  • Skupina zaměstnanců, která kvůli různým životním situacím, či z důvodu vyššího věku nemohou pracovat po celou týdenní pracovní dobu

Zaměstnavatele by to mělo motivovat k zaměstnávání osob na kratší pracovní úvazek, kteří nemohou pracovat standardní týdenní pracovní dobu. Podrobněji o podmínkách týkající se těchto skupin, na které je možno uplatnit slevu, se dočtete v zákoně č. 216/2022 Sb.

 

Změny ve zdravotním pojištění

Další změna, která přišla s novým rokem je minimální vyměřovací základ ve zdravotním pojištění. Ten nyní činí pro zaměstnance a osoby bez zdanitelných příjmů 17 300 Kč. Zde se mění započitatelný neboli rozhodný příjem na částku 4 000 Kč z původních 3 500 Kč. Tento započitatelný příjem se používá v systému veřejného zdravotního pojištění pro určení výjimek, kdy osoba není pro účely zdravotního pojištění vedena jako zaměstnanec.

 

Daňový balíček navyšující přivýdělek bez daňového přiznání

K dalším změnám v roce 2023 patří i navýšení částky, kterou si může zaměstnanec přivydělat, aniž by musel podávat daňové přiznání. Jedná se o příjmy dle § 7 až 10 zákona o daních z příjmů. Z dřívějších 6 000 Kč se částka navyšuje na 20 000 Kč. Taktéž se zavádí snadnější prokazování darů na Ukrajinu pro účely ročního zúčtování daní.

Zdroj: www.praceamzda.cz a www.podnikatel.cz

 

Nenechte si ujít další změny v mzdovém účetnictví roku 2023 - vzdělávejte se s Jhk

Na základě četných změn v mzdovém účetnictví, které letos nastaly, Jihočeská hospodářská komora připravila semináře pořádané hned v několika termínech a lokalitách zaměřujících se na tuto problematiku. Specialisti v oboru Vám podrobněji vysvětlí zavedené změny a novinky. Taktéž Vám odpoví na případné dotazy.

Semináře Novinky a změny v mzdovém účetnictví pro rok 2023 pořádáme v následujících termínech a místech:

Na semináře se můžete přihlásit na webových stránkách Jhk.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. březen 2023
Legislativa a účetnictví

Datové schránky zvládli podnikatelé založit bez výraznějších komplikací. Přístup do datovky usnadnila bankovní identita

Hospodářská komora nepostřehla výraznější komplikace spojené se zaváděním datových schránek pro osoby samostatně výdělečně činné. Bankovní identita zjednodušila podnikatelům přístup k datovým schránká...

Přečíst celý článek
29. březen 2023
Legislativa a účetnictví

Novela stavebního zákona by měla urychlit proces povolování staveb. V odvětví jsou však stále problémy

Poslanecká sněmovna projednala novelu stavebního zákona, která by měla částečně zlepšit současný stav a urychlit proces povolování staveb. Nicméně, podle tiskové konference Hospodářské komory ČR tato ...

Přečíst celý článek
23. březen 2023
Legislativa a účetnictví

Vláda chystá změnu systému investičních pobídek, měl by se tím mimo jiné urychlit proces jejich schvalování

Byla schválena novela zákona o investičních pobídkách, která zabezpečí efektivnější a transparentnější proces schvalování žádostí o investiční pobídky. Cílem je podpora investic s vyšší přidanou hodno...

Přečíst celý článek