Aktuality

Nemovitosti a podnikání – klíčové otázky, které by měl každý podnikatel zvážit

14. duben 2025
Byznys Stavebnictví

Nemovitosti a podnikání spolu úzce souvisí, protože správná volba komerčních prostor může zásadně ovlivnit úspěšnost firmy. Ať už jde o kanceláře, prodejny, sklady nebo výrobní haly, dobře zvolená lokalita a vhodné prostory mohou zlepšit přístupnost pro zákazníky, podmínky provozuschopnosti i finanční stabilitu podnikání. Navíc vlastnictví nemovitosti může být strategickou investicí, která chrání kapitál a umožňuje jeho dlouhodobé zhodnocení.

Jaký význam má investice do nemovitostí pro podnikatele?
Investování do nemovitostí je jednou z nejstabilnějších forem zhodnocení kapitálu. Podnikatelé mohou nemovitosti využívat nejen pro vlastní podnikání, ale také jako zdroj pasivního příjmu. Nemovitost může posloužit jako dlouhodobá investice s možností růstu hodnoty nebo ji lze pronajímat a generovat pravidelný příjem.

Vyplatí se více koupě nebo pronájem komerčních prostor?
Důležité je zvážit finanční možnosti a také lokalitu, která ovlivňuje hodnotu nemovitosti. Pronájem nabízí volnost, což ocení zejména začínající podnikatelé nebo firmy s proměnlivými potřebami. Koupě je výhodná pro ty, kteří mají dlouhodobý plán a chtějí se vyhnout nájemní nejistotě. Zároveň správně vybraná nemovitost může v budoucnu sloužit jako zajištění úvěrů nebo jiných investic, což podnikatelům poskytuje větší finanční stabilitu a flexibilitu. Majitelé větších firem i objektů mohou např. část svých prostor pronajímat dalším subjektům, čímž snižují vlastní provozní náklady.

Jak vybrat správnou lokalitu pro podnikání?
Lokalita hraje klíčovou roli. Podnikatel by měl zvážit dostupnost pro zákazníky a zaměstnance, konkurenci v okolí a infrastrukturní možnosti. Vhodná lokalita může výrazně ovlivnit úspěšnost podnikání i budoucí hodnotu nemovitosti.

Na co si dát pozor při koupi komerční nemovitosti?
Před koupí je nutné prověřit právní stav nemovitosti, existenci zástavních práv nebo věcných břemen. Také je dobré zkontrolovat územní plán a stavební povolení. Doporučuje se konzultace s realitním odborníkem a právníkem, aby se předešlo možným problémům.

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti komerčních nemovitostí?
Současný trh se mění – roste poptávka po flexibilních kancelářích, udržitelných a energeticky úsporných budovách. E-commerce zvyšuje poptávku po skladových prostorách. Digitalizace a nové technologie mění způsob správy a pronájmu nemovitostí, což podnikatelům nabízí nové možnosti.

Jak financovat koupi komerční nemovitosti?
Možností financování je několik – podnikatelé mohou využít bankovní úvěry, leasing nebo investory. Hypoteční úvěry pro komerční nemovitosti bývají dostupné, ale vyžadují stabilní finanční situaci firmy. Důležité je zvážit návratnost investice a celkové náklady spojené s vlastnictvím.

Jak efektivně spravovat komerční nemovitost?
Správa nemovitosti zahrnuje údržbu, hledání nájemců, vyjednávání smluv a optimalizaci provozních nákladů. Mnoho podnikatelů proto využívá profesionální správcovské firmy, které se starají o administrativu i technický stav budovy. Efektivní správa pomáhá maximalizovat výnosy a minimalizovat rizika.

Mgr. Petra Wölflová

REALDOMUS

Tel.: 605 821 851

www.realdomus.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

25. duben 2025
Byznys

Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny

Podnikatelky v Evropě nejvíce brzdí byrokracie, obtížný přístup k financím a složité skloubení práce s rodinou. Potvrzuje to nový průzkum Eurochambres a UN Women, do kterého se zapojily i české podnik...

Přečíst celý článek
23. duben 2025
Byznys

Firmy zvládly druhé pololetí 2024 lépe, než se čekalo. Malé podniky táhly nahoru, velké brzdil export

České firmy zvládly druhé pololetí loňského roku lépe, než se očekávalo. Třetina podniků zaznamenala zlepšení své situace, téměř polovina (44 %) stagnaci a pouze 23 % hlásí zhoršení. Přes turbulentní ...

Přečíst celý článek
31. březen 2025
Byznys

Cla na dovoz aut do USA poškodí evropský průmysl a naruší transatlantické vztahy

Zavedení 25 % cel na dovoz automobilů a vybraných komponentů, které nebyly vyrobeny na území USA, představuje významné riziko pro stabilitu mezinárodního obchodu i samotný evropský průmysl. Uvedl to v...

Přečíst celý článek