Aktuality

Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů, pak klesl

09. duben 2020
Doprava Cestovní ruch Koronavirus

Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy.

ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Vláda minulý týden umožnila odklad platby mýta o tři měsíce.

Krize se na výběru mýta projevovala postupně v souvislosti se zpřísňováním vládních opatření proti šíření nákazy. Zatímco v prvních dvou březnových týdnech se blížil výběr hranici 250 milionů korun za týden, druhé dva březnové týdny byly nejslabší v letošním roce a výběr poplatků se v nich snížil pod hranici 200 milionů korun týdně. Rozdíl ve vybraném mýtném mezi druhým a čtvrtým březnovým týdnem přesáhl 26 procent. Pokles je patrný i při srovnání meziročního růstu v jednotlivých měsících. Například v únoru, kdy se ještě v ČR neprojevovala krize kolem šíření viru, růst výběrů mýta činil 11 procent.

Znatelný je podle CzechTollu zejména nižší počet jízd provozovatelů autobusové dopravy, který způsobilo uzavření hranic, a u vnitrostátní dopravy také omezení pohybu obyvatel. Útlum těžké nákladní dopravy zase přineslo uzavření některých podniků zejména v automobilovém průmyslu.

Opatření proti šíření nákazy se dotkla i provozu několika distribučních míst mýtného systému. CzechToll zajistil po uzavření hranic mezi Českem a Polskem pro obchodní místa na polské straně hranice nově polský personál, jedno místo na silnici I/33 u Náchoda bylo přesunuto z polské strany hranice do České republiky. Až do odvolání byla dále zrušena možnost vrátit palubní jednotky na obchodních místech. Cílem tohoto opatření je omezit na minimum osobní kontakty řidičů a personálu obchodních míst. Vrácení jednotek je možné poštou.

CzechToll zároveň doporučuje dopravcům, aby v současnosti používali v maximální míře elektronickou komunikaci. "Dopravci, kteří hradí mýtné v režimu následného placení nebo přes vydavatele tankovacích karet, nemusí navštěvovat obchodní místa vůbec. Řidiči vozidel registrovaných v režimu předplaceného mýta by měli v současné rizikové situaci raději využít dobíjení kreditu pro úhradu mýtného přes internetovou samoobsluhu nebo aplikaci v mobilním telefonu," uvedl provozní ředitel společnosti Petr Chvátal.

Dopravci se kvůli současné krizi dostávají do problémů. Podle sdružení Česmad Bohemia téměř 90 procent autobusových společností, které provozují příležitostnou a komerční dopravu, přišly téměř o všechny zakázky. Více než poloviční úbytek objednávek zaznamenali také kamionoví dopravci. Velká část podniků tak podle sdružení nyní řeší existenční problémy.

Zdroj: Eurozpravy.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

04. březen 2024
Doprava

Elektromobilita na vzestupu. Nový studijní program VUT připraví průkopníky v automobilové elektronice

První studijní program v České republice zaměřený na komplexní a detailní znalost elektroniky vozidel – to je nový obor Automotive Electronics and Electromobility, který se na Fakultě elektrotechniky ...

Přečíst celý článek
30. leden 2024
Cestovní ruch

Fórum cestovního ruchu 2024

Agentura CzechTourism si Vás dovoluje pozvat na 12. ročník odborné konfrerence Fórum cestovního ruchu, která se uskuteční v pátek 15. března 2024. Fórum bude opět součástí veletrhu HOLIDAY WORLD & REG...

Přečíst celý článek
30. leden 2024
Cestovní ruch

Co se chystá v cestovním ruchu v roce 2024

Aktivní turismus. Hlavní komunikační téma cestovního ruchu Česka pro následující dva roky. Jak při cestování sportovat, relaxovat i odpočívat ukáže klíčová kampaň agentury CzechTourism Unexpected Well...

Přečíst celý článek