#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Koronavirus se projevil na mýtném: Výběr v březnu vzrostl na 998 milionů, pak klesl

09. duben 2020
Doprava Cestovní ruch Koronavirus

Koronavirová krize se promítla i do provozu na dálnicích a výběrech mýtného. Dopravci v březnu na mýtu zaplatili 998 milionů korun. To je sice meziročně o 3,6 procenta více, k meziročnímu růstu ovšem přispělo zejména lednové rozšíření systému o 900 kilometrů. Na původně zpoplatněné síti naopak výběr kvůli současné koronavirové krizi mírně klesl. Výběry se snižovaly zejména ve druhé polovině měsíce, na cestách ubyly především autobusy.

ČTK o tom informoval správce mýtného systému společnost CzechToll. Vláda minulý týden umožnila odklad platby mýta o tři měsíce.

Krize se na výběru mýta projevovala postupně v souvislosti se zpřísňováním vládních opatření proti šíření nákazy. Zatímco v prvních dvou březnových týdnech se blížil výběr hranici 250 milionů korun za týden, druhé dva březnové týdny byly nejslabší v letošním roce a výběr poplatků se v nich snížil pod hranici 200 milionů korun týdně. Rozdíl ve vybraném mýtném mezi druhým a čtvrtým březnovým týdnem přesáhl 26 procent. Pokles je patrný i při srovnání meziročního růstu v jednotlivých měsících. Například v únoru, kdy se ještě v ČR neprojevovala krize kolem šíření viru, růst výběrů mýta činil 11 procent.

Znatelný je podle CzechTollu zejména nižší počet jízd provozovatelů autobusové dopravy, který způsobilo uzavření hranic, a u vnitrostátní dopravy také omezení pohybu obyvatel. Útlum těžké nákladní dopravy zase přineslo uzavření některých podniků zejména v automobilovém průmyslu.

Opatření proti šíření nákazy se dotkla i provozu několika distribučních míst mýtného systému. CzechToll zajistil po uzavření hranic mezi Českem a Polskem pro obchodní místa na polské straně hranice nově polský personál, jedno místo na silnici I/33 u Náchoda bylo přesunuto z polské strany hranice do České republiky. Až do odvolání byla dále zrušena možnost vrátit palubní jednotky na obchodních místech. Cílem tohoto opatření je omezit na minimum osobní kontakty řidičů a personálu obchodních míst. Vrácení jednotek je možné poštou.

CzechToll zároveň doporučuje dopravcům, aby v současnosti používali v maximální míře elektronickou komunikaci. "Dopravci, kteří hradí mýtné v režimu následného placení nebo přes vydavatele tankovacích karet, nemusí navštěvovat obchodní místa vůbec. Řidiči vozidel registrovaných v režimu předplaceného mýta by měli v současné rizikové situaci raději využít dobíjení kreditu pro úhradu mýtného přes internetovou samoobsluhu nebo aplikaci v mobilním telefonu," uvedl provozní ředitel společnosti Petr Chvátal.

Dopravci se kvůli současné krizi dostávají do problémů. Podle sdružení Česmad Bohemia téměř 90 procent autobusových společností, které provozují příležitostnou a komerční dopravu, přišly téměř o všechny zakázky. Více než poloviční úbytek objednávek zaznamenali také kamionoví dopravci. Velká část podniků tak podle sdružení nyní řeší existenční problémy.

Zdroj: Eurozpravy.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. květen 2020
Koronavirus

Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června 2020

Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z d...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Koronavirus

Záruční banka má smlouvy ke COVID III podepsat s bankami v pátek

Do výzvy Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) k záručnímu programu COVID III se přihlásilo 20 komerčních bank nebo spořitelních družstev. Nyní se uskuteční konzultace s ministerstvem průmys...

Přečíst celý článek
27. květen 2020
Koronavirus

Ministerstvo financí překládá vládě protikrizový daňový balíček

Ministerstvo financí dnes předloží vládě návrh daňových změn, které pomohou podnikatelům a firmám překlenout nepříznivé ekonomické dopady koronavirové pandemie. V oblasti ubytovacích služeb, vstupného...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.