Rytířský sál strakonického hradu přivítal ve čtvrtek 24. listopadu zástupce firem, úspěšné živnostníky, osobnosti a rodáky z regionů Strakonice, Vodňany, Blatná a Volyně. Konalo se zde Fórum podnikatelů, které tradičně pořádá od roku 2003 Oblastní kancelář Jihočeské hospodářské komory ve Strakonicích. Nominace pro zmíněné regiony zasílají na komoru nejen městské úřady, ale i úřady práce a živnostenský úřad.
Komora na Podnikatelském fóru ocenila významné firmy a osobnosti regionů Strakonice, Vodňany, Blatná a Volyně
Oblastní kancelář Jihočeské hospodářské komory ve Strakonicích i tento rok ocenila významné firmy, živnostníky, ale i osobnosti regionů Strakonice, Vodňany, Blatná a Volyně. Slavnostní večer měl kromě slavnostního předávání i kulturní program. V něm vystoupila saxofonistka ZUŠ Strakonice Nicole Jandová a mažoretky z blatenského souboru Prezioso. Raut připravili studenti Euroškoly Strakonice.
Všechny hosty přivítal ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist spolu s prvním místostarostou Strakonic Rudolfem Oberfalcerem, starostou Blatné Robertem Flanderem, starostou Vodňan Milanem Němečkem a starostou Volyně Martine Červeným. Zúčastněné přivítala také předsedkyně rady a členka představenstva Jhk Jaroslava Kůgelová, která společně s ředitelem komory Luďkem Keistem a zaměstnankyněmi Jhk, Blankou Ratajovou a Jolanou Keyzlarovou, předali ocenění vybraným firmám, živnostníkům a osobnostem roku.
Oceněné firmy, živnostníci a osobnosti
Strakonice
- Významná firma – AstenJohnson, s.r.o., cenu převzal ředitel ing. Emil Kovář. Tato společnost patří mezi nejvýznamnější světové dodavatele technických řešení pro papírenský průmysl a pro průmyslové filtrační technologie.
- Živnostník – MVDr. Marek Vondřička. Veterinární klinika ST je odborným pracovištěm, které vzniklo v roce 1991 z drobné ambulance otce Miroslav a syna Marka Vondřičky.
- Rodák – Prof. MUDr. Milena Králíčková Ph.D. Strakonická rodačka, česká lékařka a vysokoškolská pedagožka, profesorka historie a embryologie. Od února 2022 je rektorkou Univerzity Karlovy jako první žena v této funkci od založení univerzity.
- Osobnost – Ing. Arch. Milan Býček. Narodil se ve Strakonicích, kde následně vystudoval gymnázium, po kterém absolvoval vysokou školu obor architektura v Brně. Filmografii se začal věnovat na konci 80. let 20. století. Jeho prvním samostatným filmem byl Menzelův Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hned za svou premiéru byl nominován na ocenění Český lev. Podílel se například na dnes už kultovních filmech jako Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo nebo Občanský průkaz. Nominaci získal i za další snímky jako Želary, Rok ďábla, Horem pádem nebo Obsluhoval jsem anglického krále či Milada. Svého prvního Českého lva získal za snímek Hořící keř, podruhé ho vyhrál za práci na filmu Masaryk. Pracoval prakticky na všech filmech režiséra Jana Hřebejka.
Vodňany
- Významná firma – Pila Bečvář, s.r.o. Cenu převzal Petr Bečvář, vnuk původního majitele Jaroslava Toncara. Patří do malých rodinných firem, jejichž činnost byla násilně přerušena v 50. letech minulého století. Historie této firmy se traduje od roku 1934. Na svou původní historii navázala až v roce 1990.
- Živnostník – Radek Ryba – Pohřební služba. Rodinná firma, která v regionu působí již 20 let.
- Rodák – Karel Burda. Fotograf, který se narodil v roce 1952 v Prachaticích, ale celý život žije ve Vodňanech. V minulosti se zúčastnil více než 120 fotografických soutěží, vystavoval na více než 80 společných a 10 samostatných výstavách. Letos oslavil významné životní jubileum.
- Osobnost – MUDr. Jaroslav Bočínský. Pediatr, který působí ve Vodňanech od roku 1980 po krátké praxi ve strakonické nemocnici. Za 42 let praxe mu ordinací prošly tři generace pacientů.
Blatná
- Významná firma – Sedlická strojírna, s.r.o., cenu převzal ředitel a majitel ing. Václav Říha. Společnost je pokračovatelkou v tradici jihočeské strojírenské firmy založené v roce 1951 jako Závod lesní techniky při státním podniku Jihočeské lesy. Firma vyrábí, projektuje a montuje po celé Evropě zařízení zařízení na zpracování odpadů.
- Živnostník – Umělecký kovář Milan Hrubý. Věnuje se uměleckořemeslnému zpracování kovů pro kovářské a zámečnické práce – například obnova kované brány starého hřbitova v Blatné.
- Rodák – Kominický mistr Václav Brož. Od roku 1968 pracoval na Blatensku. Pro kominické řemeslo vyučil také dva nástupce – svého syna a vnuka. Jeho celoživotní láskou byl fotbal a dokonce trénoval blatenské ženy, když hrály druhou ligu. Václav Brož zemřel v roce 2021, cenu převzal in memoriam syn Václav.
- Osobnost – Dagmar Hálová, autorka skleněných miniatur. Pochází z Jablonce nad Nisou, se svým manželem, akademických malířem Janem Hálou, žijí v Lažánkách u Blatné. Společně se věnují restaurování památek a tvorbě u sklářského kahanu.
Volyně
- Významná firma – Stavebniny Vančura, s.r.o., Jiří a Jakub Vančura. Oba převzali od listopadu 2010 prodejnu stavebnin od domažlické firmy Stafiko, kde již byli zaměstnáni.
- Živnostník – Jaroslava Holečková, která od roku 2001 vede ve Volyni květinářství. Ze všech květin nejvíce miluje růže.
- Rodák – František Bláha. V útlém dětství začal hrát nejprve na klavír, od 12 let přešel na klarinet, ve kterém se zdokonaloval ve třídě Bedřicha Zákosteleckého. Při studiu na plzeňské konzervatoři se stal laureátem mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Od března 1985 hraje 1. klarinet v České filharmonii Praha a přes 20 let je stálým hostem Lucemburského filharmonického orchestru.
- Osobnost – MUDr. František Pávek. Stomatolog, který ve Volyni působí od roku 1987. Pracuje pro celou oblast Volyňska, Česticka a Čkyňska. Ve své kartotéce má kolem 3000 pacientů.
Zdroj: Strakonický deník
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky. Navzdory tomu poroste solidním tempem a v příštím roce se dostaví mírné zlepšení
Výkonnost tuzemské ekonomiky budou i v roce 2025 brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a ochlazení zahraniční poptávky. Vyplývá to z pololetní makroekonomické prognózy Hospodářské komory Č...
Cenu za Průmysl 4.0 může získat i váš inovativní projekt
Svaz průmyslu a Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) vyhlašují šestý ročník soutěže Cena za Průmysl 4.0. Získejte ocenění pro inovátory. Přihlaste se do letošního ročníku. V rámci soutě...
Stažení návrhu směrnice o ekologických tvrzeních je vítaným signálem pro podnikatele
Evropská komise po tlaku Eurochambres včetně Hospodářské komory ČR a dalších podnikatelských organizací rozhodla o stažení návrhu směrnice o ekologických tvrzeních (tzv. Green Claims Directive). Návrh...