Aktuality

Jihočeské firmy společně s Jhk pomáhají v boji proti šíření koronaviru

06. duben 2020
Tisková zpráva Podpora podnikání Koronavirus

Pouze 7 % respondentů průzkumu mezi členskými firmami Hospodářské komory ČR prozatím zmínilo, že muselo přistoupit k propouštění. Nejčastěji se to týká firem v cestovním ruchu a pohostinství. Některé firmy začínají projevovat zájem o tzv. dočasné poskytnutí volných kapacit. Přestože je současná situace pro řadu podniků velice obtížná, snaží se firmy pomáhat a své výrobky či služby nabízet často bezplatně nebo za výhodnější ceny.

„Některé firmy začínají mít zájem o dočasné poskytnutí volných kapacit, a to jak zaměstnanců a strojů, tak prostor jiné firmě. Je to z toho důvodu, že by samy tyto kapacity nabídly, nebo si je pronajaly. Uvidíme, jak tuto možnost firmy využijí. Určitě se to netýká všech, ale myslím, že je to velká pomoc jak pro firmy, které se potýkajínedostatkem zakázek, tak i těch, které naopak nemají zaměstnance či prostory,“ uvedl Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory. 

Z posledního šetření Hospodářské komory ČR (HK ČR) mezi členy vyplývá, že situace v podnikatelském sektoru v době koronavirové pandemie je velice rozdílná. Ze 1 387 respondentů zmínilo pouze 7 % respondentů z celé ČR, že již muselo přistoupit k propouštění, přičemž se jednalo především o sektor cestovního ruchu a pohostinství (31 %). Čtvrtina členů HK ČR (26 %) pak zvažuje propouštění v horizontu června tohoto roku. Jsou však i firmy (12 % členů HK ČR), které naopak zoufale potřebují pracovníky. Dopad na firmy je tedy rozdílný, ale většinu z nich spojuje pomoc a spolupráce. Firmy dodávají roušky či dezinfekční prostředky, někdo nabízí hlídání dětí, jazykové školy vzdělávají zdarma pomocí on-line kurzů, nebo restaurace rozváží obědy do firem.  

„Naší firmě přišly z Japonska ochranné prostředky a mimo jiné FFP2 respirátory. Ty však firma nepotřebuje, a tak jsme prostřednictvím Jhk kontaktovali Krajský úřad, zda je firma může předat. Respirátory budou využity ve zdravotnictví,“ říká František Česák z firmy Mektec Manufacturing Corporation Europe CZ s.r.o.

„Podařilo se nám za první týden vyrobit 25 tisíc nano vlákenných roušek pro potřeby krizového štábu Českých Budějovic a píseckou nemocnici. Velký dík patří našim partnerským firmám a textilním výrobám. Hlavně díky této spolupráci se to podařilo,“ zmínil Josef Handrejch z firmy Kvalitex – bytový textil, která dodává zmíněná nano vlákna například třeboňskému Otavanu. Jeho pracoviště ve Strakonicích zvládne za den vyrobit až 1 500 textilních roušek. Táborská firma KALAS Sportswear, s.r.o. k 20. 3. vyprodukovala 10 tisíc kusů roušek pro hasiče, zdravotníky, obce či domovy důchodců. Firem, které roušky šijí je ale spoustu.

Do výroby speciálních ochranných štítů se pustila firma INPRESS a.s. „Naše tiskárna z nakoupeného materiálu vyrábí průhledné štíty a dodává je 3D tiskařům na kompletaci ochranných štítů. Průmyslově stříháme také materiál na roušky,“ říká Vladislav Nadberežný.

Za zmínku stojí i jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz, s.r.o. V době nouzového stavu částečně přešla na výrobu dezinfekčního prostředku Anti-Covid, který byl na trhu nedostatkovým zbožím a kvůli kterému musela získat i potřebná povolení pro jeho výrobu. „Je to zhruba 15 různých razítek, všechny možné instituce, museli jsme rozšířit živnost,“ řekl Josef Nejedlý, ředitel Fruko-Schulz, která vyrábí až 800 pětilitrových kanystrů dezinfekce.

Jihočeská hospodářská komora také zřídila na svých internetových stránkách www.jhk.cz speciální sekci, kde poskytuje firmám i živnostníkům aktuální informace. Vedle toho se intenzivně věnuje poradenství a pomoci firmám. „Máme dvě advokátní kanceláře, které poskytují firmám bezplatnou pomoc. Nejvíce podnikatele zajímají pracovněprávní vztahy, dále jak vyvážet do zahraničí, a nyní i finanční pomoc ze strany státu,“ vyjmenovává nejčastější dotazy jihočeských firem Luděk Keist, ředitel Jhk, a dodává, že nabídnout pomoc ostatním podnikatelům či veřejnosti mohou i samy členské firmy pomocí on-line katalogu www.jhk.cz/cleni-clenum.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

03. srpen 2022
Podpora podnikání

Získejte 10 000 € z projektu Demo4Green na demonstraci zelených technologií v Testbedu pro Průmysl 4.0

Projekt Demo4Green, vedený Institutem pro systémové a počítačové inženýrství, technologie a vědu (INESC TEC), podpoří osm společností ve vývoji inovativních technologií směřujících ke snížení uhlíkové...

Přečíst celý článek
29. červenec 2022
Podpora podnikání

Cirkulární řešení v podnicích - nová výzva z Národního plánu obnovy

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu na podporu cirkulární ekonomiky z Národního plánu obnovy. Cílem je předcházet vzniku odpadů, navýšit recyklační infrastrukturu a omezit plýtvání druhotn...

Přečíst celý článek
27. červenec 2022
Podpora podnikání

Zapojte se do Týdne vzdělávání dospělých, který nabídne pestrý program s workshopy, kurzy a dny otevřených dveří

Týden vzdělávání dospělých 2022 v Jihočeském kraji startuje v letošním roce v listopadu a vy můžete být jeho součástí. Tato tradičně pořádaná akce má za cíl představit široké veřejnosti zajímavou a rů...

Přečíst celý článek