#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Jihočeské firmy by uvítaly kurzarbeit a rychlejší reakce vlády

17. srpen 2020
Byznys Tisková zpráva Koronavirus

V červnovém dotazníkovém šetření Jihočeské hospodářské komory, na který odpovědělo 86 firem, vyplynulo, že největším problémem firem během koronakrize bylo snížení odbytu výrobků a služeb. I nyní se jedná o problém, který v některých firmách přetrvává. Firmy by uvítaly kurzarbeit a rychlejší reakce ze strany vlády.

„Během dotazníkového šetření, které jsme realizovali mezi jihočeskými firmami, nám 77 % z nich potvrdilo, že největším problémem podnikatelů během pandemie bylo omezení odbytu výrobků a služeb, což zásadně snížilo finanční schopnosti firem. Tento problém ještě více prohlubovali odběratelé, kteří zpožďovali své platby a nedocházelo k včasnému plnění finančních závazků, nedostatek zaměstnanců z důvodu uzavření škol, a v neposlední řadě také uzavření hranic,“ nastiňuje výsledky rychlého informativního průzkumu Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk). Šetření, jehož cílem bylo zjistit aktuální situaci mezi jihočeskými podnikateli, realizovala Jhk na konci června mezi téměř 90 firmami. Výsledky, které odrážejí situaci z doby nejvýraznějších vládních omezení, však mají dlouhodobý dopad. I proto je Jihočeská hospodářská komora chce zveřejnit a zpřístupnit dalším institucím.

Z průzkumu vyplývá, že většinu firem koronakrize zasáhla. Více jak třičtvrtě firem se potýkalo s poklesem tržeb, přičemž 10 % z nich dokonce tak výrazným, že nedosáhly ani 20 % původně stanoveného plánu. „Z komunikace s firmami víme, že i přesto, že se situace postupně zlepšuje, se zatím tržby nevrátily na původní úroveň. Především ve výrobních podnicích se zakázky, i po dvou měsících po uvolnění vládních opatření z důvodu koronakrize, stále drží na mnohem nižší úrovni než před krizí,“ zdůrazňuje Luděk Keist a dodává, že jsou zde i další navazující problémy, na které upozornili i sami respondenti. Dostatečně se například neřeší riziko druhotné platební neschopnosti.

Díky šetření je i patrné, co firmy nejvíce využívají z dostupné státní pomoci a co by uvítaly dále. Ze současných opatření je na prvním místě program ANTIVIRUS. Následuje dočasné přerušení povinnosti evidence EET či odsunutí startu poslední vlny zavádění elektronické evidence tržeb. Firmy by však uvítaly režim kurzarbeit, tedy situaci, kdy firmy zaměstnancům zkrátí pracovní dobu a ušlý příjem firmám doplatí stát. Zásadní je také pro podniky včasnost zavádění opatření. V průzkumu zazněla kritika vlády na nedostatečnou pomoc podnikatelům, která v mnoha případech přišla až s velkým zpožděním.

Pozitivně vnímali zaměstnavatelé flexibilitu zaměstnanců při práci v on-line prostředí a při režimu home-office. Přestože se firmy setkaly i s problémy, dokázaly je včas vyřešit a přizpůsobit se, jak z hlediska softwarového či hardwarového vybavení, tak i organizace práce.

Výsledky celého šetření mezi jihočeskými firmami ZDE

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

10. září 2020
Byznys Koronavirus

Protiepidemická opatření ve firmách a dodržování BOZP mohou snížit riziko nákazy

V současné době po celém světě rezonuje téma „koronavirus“. Vzhledem k velmi přísným pravidlům hrozí často uzavření celé firmy i na několik týdnů, a tak je často nutné nastavit funkční pravidla. Bohuž...

Přečíst celý článek
10. září 2020
Byznys

BOWI projekt pomůže jihočeským podnikatelům s financováním projektů na přenos technologií a experimentů v ICT

BOWI (Boosting Widenning Digital Innovation Hubs) vyhlásilo výzvu pro všechny podnikatele za účelem financování projektů týkající se přenosu technologií a experimentů v oblasti ICT. Této výzvy se moho...

Přečíst celý článek
09. září 2020
Byznys Koronavirus

Jaká je připravenost firem a jak se dokážou vypořádat s nenadálými událostmi, zjišťuje studie. Zapojte se i vy

Společnost Deloitte, se kterou dlouhodobě Jihočeská hospodářská komora spolupracuje, v současnosti připravila průzkum týkající se aktuální situace v souvislosti s covid-19. Průzkum je zaměřený na přip...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.