Aktuality

Jihočeská hospodářská komora podporuje regionální trh práce v oblasti informačních technologií

30. duben 2021
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem IT HR a personalistika

Dle dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se v posledních letech výrazně snižuje počet studentů informačních technologií a následně i odborníků s potřebnými technologickými znalostmi. Zaměstnavatelé tak mají problém zaplnit volná místa pro ICT odborníky. Jihočeská hospodářská komora v rámci nového projektu ITEX – IT experti pro budoucnost chce proto mezi firmami a odbornými školami rozšířit debatu o možnostech spolupráce či nabídnout pedagogům odborné webináře a exkurze.

„Projekt Jihočeské hospodářské komory (Jhk) ITEX – IT experti pro budoucnost reaguje na aktuální situaci, kdy se nejen zvyšuje poptávka po odbornících v oblasti informačních technologií (ICT), ale i nároky na jejich specializaci, především v oblastikybernetické a informační bezpečnosti,“ vysvětluje důvody realizace projektu jeho manažerka Šárka Bělohlavová z Jhk.

„Z posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2019, ale i dalších šetření vyplývá, že se stále zvyšuje počet firem, které mají problém sehnat odborníky s odpovídajícími znalostmi a dovednostmi v oblasti informačních technologií či kybernetické bezpečnosti,“ přibližuje Šárka Bělohlavová a dále dodává: „Problém zaplnit v roce 2018 volná místa vyhrazená pro ICT oborníky s odpovídající kvalifikací mělo 6,5 % firem. Tyto problémy dle dat ČSÚ přiznaly častěji velké firmy s 250 a více zaměstnanci a více než 70 % respondentů působících v oblasti informačních technologií.“ Nedostatečný počet kvalifikovaných odborníků souvisí i se snižujícím se počtem studentů ICT na vysokých školách. Za posledních deset let klesl dle dat ČSÚ jejich počet o více jak 4 000.

Jihočeská hospodářská komora tak reaguje na stávající situaci a chce podpořit regionální trh práce v oblasti ICT. Komora do projektu zapojí i devět středních škol z jižních Čech, které již ve svém vzdělávacím programu informatiku vyučují. Jejich pedagogové se budou moci zdarma zúčastnit odborných webinářů, exkurzí a kulatých stolů. Cílem je mimo jiné propojit a navázat spolupráci mezi vedením škol a zaměstnavateli, kteří budou moci navzájem diskutovat o potřebné kvalifikaci budoucích absolventů.

Projekt ITEX – IT experti pro budoucnost má také propojit odborné platformy, mezi něž patří například IT klub Jihočeské hospodářské komory. Díky spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a agenturou Business Upper Austria tak přeshraniční projekt umožní jihočeským podnikatelům a pedagogům také exkurze do jihomoravského a hornorakouského regionu, kde účastníci nahlédnou například pod pokličku Laboratoře kyberbezpečnosti při Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, Univerzity v Linzi či Kybernetického operačního centra Jihomoravského kraje.

 

 

Projekt ITEX – IT-Experti pro budoucnost

Přeshraniční projekt ITEX – IT experti pro budoucnost je realizován z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

03. květen 2021
IT

Průmysl 4.0 – jednoduše, bez hranic

Jihočeská hospodářská komora zve na webinář s názvem „Průmysl 4.0 – jednoduše, bez hranic“. Význam digitalizace pro malé a střední podniky neudržitelně roste. Mnoho společností mění své procesy nebo t...

Přečíst celý článek
03. květen 2021
Tisková zpráva Spolupráce škol a firem IT

Odstartovala soutěž Talenty pro firmy. Jejím cílem je rozvíjet kompetence důležité pro 21. století

Tradiční soutěž T-Profi osloví nově nejen mladé talenty, ale i veřejnost. A to rovnou ve virtuální realitě. Soutěže dávají žákům příležitost naučit se něco nového, a právě letošní koronavirová opatřen...

Přečíst celý článek
28. duben 2021
IT

Za zábavou jen s QR kódem. Hospodářská komora vyvinula mobilní aplikaci pro podnikatele

Hospodářská komora ČR vyvinula a představila mobilní aplikaci "Bezpečná provozovna" pro podnikatele, kterým vláda uloží za povinnost kontrolovat zákazníkovo potvrzení o testu. Aplikace bude umožňovat ...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.