#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Jednání s ministry o pomoci podnikatelům jsou konstruktivní, myslí si Hospodářská komora. Vládou přijatý první balík kompenzací je výsledkem dohody s podnikateli

15. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Hospodářská komora se v minulých dnech účastnila několika pracovních jednání o kompenzacích pro podnikatele s jednotlivými resorty, na kterých ministři vyhověli v požadavku Hospodářské komory pomoci podnikatelům adresně a v co nejkratší době. Hospodářská komora České republiky oceňuje, že členové vlády rychle reagovali na pondělní výzvu Hospodářské komory aktivovat programy podpory uzavřeným nebo omezeným provozovnám.

Hospodářská komora České republiky požadovala po vládě, aby obnovila programy podpory, které by zabránily výraznému propouštění zaměstnanců, a aby pomoc směřovala výhradně jen do těch oborů, které vláda preventivně uzavřela nebo kde výrazně omezila možnost podnikat a pracovat.

Požadovala, aby vláda v prvé řadě aktivovala ta opatření, která podnikům a jejich zaměstnancům zajistí jednak rychlou pomoc, aby se nemuselo čekat na jejich notifikace v EU, jednak aby na ni dosáhli prioritně živnostníci a malé podniky, kterým vláda ze dne na den znemožnila mít příjem, ale nadále musí hradit náklady, jako jsou zálohy odvodů, daní, nájmy nebo mzdy zaměstnanců. Příkladem takové podpory je kompenzační bonus po vzoru Pětadvacítky, odpuštění sociálních odvodů malým podnikům, tedy Antivirus C nebo aktuální daňový liberační balíček ministryně financí.

Ve středu přijaté kompenzační programy jsou adekvátní reakcí vlády na nastalou situaci. Na ve středu ohlášených programech se podíleli podnikatelské svazy jako Hospodářská komora, Asociace hotelů a restaurací nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu, jednání o kompenzacích s ministry jsou zatím konstruktivní a věcná.

Hospodářská komora upozorňuje, že vláda 14. října představila teprve první balík pomoci, v němž chybí mj. podpora živnostníků navázaná kupř. na sektor posiloven, fitness center nebo koupališť, ale také budoucí podoba EET a nové parametry „pětadvacítky“. Hospodářská komora bude proto do pátku jednat s resorty o dalších opatřeních, jako je pomoc živnostníkům, prodloužení úvěrového moratoria nebo případný odklad spuštění závěrečné fáze elektronické evidence tržeb.

Přehled návrhů Hospodářské komory České republiky na kompenzace podnikatelům:

1. kompenzační bonus pro OSVČ

2. opětovné spuštění programu COVID Nájemné

3. obnovení program Antivirus C

4. prodloužení programu Antivirus A

5. prodloužení programu Antivirus B

6. podpora dohodářů (DPČ a DPP)

7. obnovení moratoria na splácení úvěrů

8. spuštění programu COVID Sportoviště

9. spuštění COVID Eventy

10. spuštění kompenzačního programu pro oblast stravování

11. spuštění kompenzačního programu pro oblast cestovního ruchu

12. spuštění programu pro ubytování v zasažených regionech., např. v kombinaci s podporou krajů

13. zvážit odklad 3. a 4. vlny EET

14. odpuštění daní uzavřeným nebo omezeným provozům

15. kompenzovat MSP náklady na náhradu mzdy (nemocenskou) na zaměstnance v karanténě

 

Zdroj: Hospodářská  komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

15. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Velký liberační balíček shrnuje stávající i nová opatření pro podnikatele a živnostníky

Ministerstvo financí s ohledem na složitou situaci řady daňových poplatníků prodloužilo platnost daňových úlev představených v rámci jarních liberačních balíčků a rozšířilo je o další. Zároveň vyzvalo...

Přečíst celý článek
14. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Podnikatelé mohou při finančních problémech kvůli koronaviru bezplatně požádat o odklad daně

V případě finančních potíží způsobených dopady šíření koronaviru je možné požádat bezplatně do konce roku o odložení platby daně nebo její rozložení na splátky, informovala Finanční správa. Standardně...

Přečíst celý článek
14. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Ředitelka Krajské hygienické stanice radila podnikatelům, jak se zachovat při nákaze ve firmách

Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, byla hostem několika on-line setkání, která pro své členy uspořádala Jihočeská hospodářská komora. Krajská hygienička infor...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.