Když se zeptáte majitele firmy, co tvoří hodnotu jeho společnosti, tak zpravidla řekne, že podstatnou část tvoří klíčoví zaměstnanci. Je ale s podivem, že nemovitosti, stroje či odpovědnost si firma pojišťuje, aby nepřišel o hodnotné aktivum, ale aktivum ve formě lidského kapitálu v podobě klíčových lidí řeší pouze navyšováním platů a finančními bonusy.
Je zvýšení platu opravdu jediným způsobem, jak si udržet ve firmě klíčové zaměstnance?
Zvýšení platu zaměstnanců a patří z psychologického hlediska pouze do krátkodobých efektů, který vyprchá v řádu několika týdnů.
Jak si tedy udržet dlouhodobě loajalitu svých klíčových lidí? Jakých dlouhodobých motivů použít, abych se de facto pojistil lidský kapitál ve firmě?
Zjednodušeně řečeno jedná se o všechny aktivity, z kterých zaměstnanec nabude pocit, že se o něj firma stará jako o člověka, o něj, o jeho rodinu. Tento fakt je podpořen teorií Maslowovy pyramidy potřeb, která definuje již v základě této pyramidy jako nejdůležitější sociální jistoty a bezpečí.
V České republice se v posledních desítkách let se skloňuje slovo benefity nebo package, ale nemíří na to klíčové, co zaměstnance ve firmě dlouhodobě drží.
Představte si situaci, že zaměstnanec odchází do penze a firma mu poděkuje za dlouhodobou spolupráci. K tomu se mu kolegové složí na nějaký symbolický dar. Vidíte v tomto nějakou dlouhodobou motivaci? Nebo se stane zaměstnanci pracovní úraz, z kterého se stane invalidním. Firma se s ním začne soudit, aby mu nemusela platit náhradu a tvrdí, že nedodržel pracovní postupy. Nebo, zaměstnanec, který má rodinu s dětmi a hypotéku náhle zemře při dopravní nehodě. Kolegové se složí a manželce pomohou malým finančním darem. A právě tyto situace mohou být momentem pravdy pro dlouhodobou loajalitu zaměstnance. Jak se budu mít v penzi, pokud s firmou spojím svoji kariéru? Jak se u mě firma postará, pokud náhle onemocním a nebudu schopen pro ně pracovat? Případně pokud náhle zesnu, jak se postará firma o moji rodinu? To už jsou otázky, které rozhodují!
Penzijní plán je systém příspěvků do finančních produktů, které slouží na přípravu na období v penzi. Jedná se o kombinaci produktů doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP). To jsou státem podporované produkty, a proto i pro firmu se může jednat o daňově vhodnější alternativu k vyplácení klasické mzdy.
Sociální plán připravuje pro rodinu zaměstnance sociální polštář, na který může přistát v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti, invalidity nebo náhlého úmrtí. Pomůže se splácením hypoték či jiných závazků tak, aby rodina nemusela opouštět svůj domov, měla čas poklidnou změnu svého každodenního fungování při výpadku příjmů živitele rodiny. V oblasti sociálního plánu zaměstnavatelé využívají různých produktů a instrumentů, které pro ně toto automaticky řeší. Nenastane pak situace, kdy se nenadálá situace řeší ad hoc a v emocích.
Názor odborníka:
- Zajímejte se o svého zaměstnance jako o člověka.
- Neplýtvejte náklady na benefity, které jsou okamžitým prožitkem, jako je luxusní vůz, dovolená či sportovní poukázky. Hledejte ty, které fungují dlouhodobě.
- Založte skutečný penzijní plán, který bude přímo odvezen od finančních plánů svých lidí namísto paušálního příspěvku pro všechny.
- Využijte efektivně úsporu na sociálním a zdravotním pojištění až do 50 000 Kč příspěvku ročně na penzi na jednoho zaměstnance.
- Nastartujte sociální plán na míru dle individuální finanční situace svým zaměstnanců.
- Využijte nejmodernějších finančních produktů a služeb skrze odborníky na tvorbu a správu benefitních programů.
Radí člen Jhk:
Ing. Michal Hýža | regionální ředitel
M +420603801972
michal.hyza@swisslifeselect.cz
Swiss Life Select a.s. | Lidická tř. 2331/6a PSČ 370 01 České Budějovice www.swisslifeselect.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Firemní mobilní aplikace – klíč k angažovaným zaměstnancům pro úspěch firmy
Efektivní komunikace je základem úspěchu každé firmy. Přesto mnoho českých společností stále neřeší tuto oblast komplexně pro všechny zaměstnance. Vzpomínáte si na dobu, kdy byly nástěnky hlavním zdro...
Flexibilní novela zákoníku práce, umělá inteligence, proměny firemní kultury: Klíčové oblasti, které ovlivní firmy v roce 2025
Oblast lidských zdrojů již nějakou dobu čelí dynamickým změnám, které nutí firmy přehodnocovat a přizpůsobovat své strategie. S novými výzvami souvisejícími nejen s technologickými inovacemi, změnou f...
Schválená flexibilní novela zákoníku práce je krokem k modernímu pracovnímu trhu
Hospodářská komora vítá souhlas Poslanecké sněmovny s tzv. flexinovelou zákoníku práce, která po dlouhé době reflektuje vedle nároků zaměstnanců také požadavky zaměstnavatelů. Legislativní změna podle...