Aktuality

Hospodářská komora podnikne s českými start-upy a úspěšnými technologickými i strojírenskými firmami cestu do USA

10. březen 2023
Byznys Podpora podnikání Export

Podnikatelská 70členná delegace Hospodářské komory skládající se z českých start-upů i z již zaběhlých podniků různých oblastí míří tuto neděli na podnikatelskou misi do Spojených států Amerických. Cílem je získat nové kontakty, investice do projektů a podobně. Mise se koná u příležitosti pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely do Spojených států amerických a vede ji viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

 

Průběh podnikatelské mise

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) v průběhu mise do USA organizuje tři podnikatelská fóra, panelové diskuse a obchodní jednání českých a amerických firem, a to ve Washingtonu, Austinu a San Franciscu.

„V San Franciscu navštívíme také Apple a setkáme se se světově uznávanými angel investory, kteří pomáhají start-upům s expanzí a získáváním investic. Jsou to Tytus Cytowski, který byl u největších českých startupových transakcí, nebo Saeed Amidi z Plug and Play, jehož společnost spolupracovala už s více než 50 tisíci start-upy a může se pochlubit více než 30 jednorožci (jejich hodnota přesáhla jednu miliardu USD ještě před vstupem na burzu) včetně Dropbox, PayPal, Lending Club, N26 nebo Honey,“ řekl viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

 

Jaké jsou cíle cesty?

HK ČR si od těchto jednání slibuje nové obchodní kontakty a investice do perspektivních projektů, za kterými stojí čeští vývojáři. Podnikatelskou delegaci proto tvoří zejména české technologické podniky z řad start-upů, ale i globální hráči s desítkami milionů zákazníků.

Mezi nimi jsou dodavatelé různých podnikových IT a cloudových řešení, jako jsou CRM systémy a marketingové automatizace, spisové služby pro řízení oběhu dokumentů a jejich archivaci, eventové aplikace nebo softwaru pro predikci poptávky a řízení zásob, vyhodnocování rizik v dodavatelských řetězcích nebo pro kybernetickou bezpečnost.

 

Zúčastní se několik zajímavých oblastí

Do USA míří dále podniky zabývající se správou zákaznických identit, vývojáři elektronického zdravotnictví, telemedicíny a softwarových nástrojů pro léčbu neplodnosti na základě velkých dat a algoritmizace, dodavatelé tréninkových systémů virtuální reality, nástrojů pro filmaře na mezinárodní doručování audiovizuálního obsahu, ale také dodavatelé IoT řešení, výrobci digitálních kokpitů, podniky zaměřující se analýzy  dezinformací nebo fondy rizikového kapitálu investující do pre-seed a seed stage start-upů a firmy pomáhající start-upům i univerzitním výzkumným řešením komercionalizovat jejich produkty.

 

Spojené státy na vrcholu technologického trhu

USA jsou z pohledu hrubého domácího produktu největší ekonomikou a největším technologickým trhem na světě. ICT sektor se v posledních letech stal především v oblasti východního i západního pobřeží a Texasu chloubou podnikatelského prostředí USA. Jde také o oblast s nejvyššími výzkumnými a vývojovými investicemi soukromého sektoru.

Příležitosti pro české firmy skýtají ale také jiné segmenty ekonomiky, zejména ve zdravotnickém a farmaceutickém průmyslu, dopravě a infrastruktuře, zábavním průmyslu a strojírenství. Administrativa amerického prezidenta Bidena se snaží o vytvoření příznivého prostředí pro návrat a expanzi amerických výrobních podniků, což předpokládá zvýšenou poptávku po strojních zařízení napříč všemi odvětvími.

 

Jací zástupci strojírenských podniků podniknou cestu?

V 70členné podnikatelské delegaci jsou také zastoupeni tuzemští strojírenští výrobci, například malých proudových motorů pro pilotovaná a bezpilotní letadla, linek pro zpracování plechů nebo ozubených kol a hřídelí pro automobilový a letecký průmysl, ale také výrobci úpraven vody pro průmysl a domácnosti, řešení pro malé satelity a vesmírná odvětví, dále dodavatelé plynu a elektrické energie, biotechnologická laboratoř nebo klinika estetické medicíny.

USA jsou největším obchodním partnerem České republiky mimo území EU. Největší část tohoto obchodu tvoří výrobky s vysokou přidanou hodnotou, včetně komponentů pro jaderné elektrárny, letecký průmysl, automobily a jejich součásti a vysoce přesná zařízení. Trh USA je vyspělý a mimořádně konkurenční, ale také komplikovanější oproti trhu zemí EU.

Náklady spojené s organizací mise hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní dopravu, pronájem konferenčních prostorů a jednacích místností.

 

Zdroj: Hospodářská komora České republiky


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

31. březen 2023
Byznys Podpora podnikání

Nejlepším jihočeským městem pro podnikání je podle výzkumu Český Krumlov

Český Krumlov se letos stal nejlepším jihočeským městem pro podnikání. Tábor se umístil na druhém místě v této studii a třetí příčku obsadily České Budějovice. Organizátoři výzkumu Město pro byznys oz...

Přečíst celý článek
30. březen 2023
Byznys

V Jihočeském kraji vzniká regionální kancelář pro filmovou tvorbu

Od 24. dubna 2023 se spustí další regionální filmová kancelář v České republice. Jihočeská centrála cestovního ruchu zakládá Jižní Čechy Film Office, čímž se počet regionálních míst pro filmaře zvýší ...

Přečíst celý článek
29. březen 2023
Byznys

Datové schránky zvládli podnikatelé založit bez výraznějších komplikací. Přístup do datovky usnadnila bankovní identita

Hospodářská komora nepostřehla výraznější komplikace spojené se zaváděním datových schránek pro osoby samostatně výdělečně činné. Bankovní identita zjednodušila podnikatelům přístup k datovým schránká...

Přečíst celý článek