#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářská komora ČR: Zavedení digitální daně se státu nemusí vyplatit

11. červen 2020
IT Inovace Legislativa a účetnictví

Pokud by zavedení národní digitální daně namířené proti velkým zahraničním společnostem vedlo ze strany americké administrativy k eskalaci mezinárodního napětí, nazývaného obchodními válkami, výpadky daňových příjmů českého státního rozpočtu můžou několikanásobně převýšit očekávaný výnos z digitální daně, upozorňuje Hospodářská komora České republiky.

České firmy do USA exportují zboží za více než 100 miliard korun, v USA také investovalo už více než 90 tuzemských podniků v oblastech textilního průmyslu, IT, strojírenství nebo obranného průmyslu. Jestliže americká administrativa zavede odvetná opatření, značně tím poškodíme české podniky. Když se podnikatelům nepodaří najít alternativní odbytiště jejich produkce, jejich ztráty by mohly vést k mnohem většímu výpadku daňových příjmů státního rozpočtu, než kolik stát na dani z digitálních služeb vůbec vybere,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit beze změny vládní návrh na zavedení sedmiprocentní digitální daně. Výbor nepodpořil žádný z návrhů na snížení sazby daně ani odklad účinnosti daně na příští rok. Zavedení digitální daně dnes projednala i koaliční rada, ta se nově shodla na pětiprocentní sazbě.

„Doufáme, že poslanci zohlední rizika a při dalším jednání v poslaneckém sněmovně se najde shoda na snížení sazby digitální daně. Poslanci i vláda by nicméně měli také zvážit variantu, zda se zavedením nové daně nepočkat do té doby, než na jejích parametrech bude shoda na celounijní úrovni, což se dosud nestalo,“ dodal Dlouhý.

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

11. září 2020
Legislativa a účetnictví

Bezplatné semináře pro žadatele a příjemce podpory z ESI fondů

Eurocentrum České Budějovice v říjnu pořádá několik bezplatných seminářů určených všem žadatelům a příjemcům podpory z ESI fondů. Jedná se o opakování velmi úspěšných seminářů zaměřených na projektové...

Přečíst celý článek
10. září 2020
IT

BOWI projekt pomůže jihočeským podnikatelům s financováním projektů na přenos technologií a experimentů v ICT

BOWI (Boosting Widenning Digital Innovation Hubs) vyhlásilo výzvu pro všechny podnikatele za účelem financování projektů týkající se přenosu technologií a experimentů v oblasti ICT. Této výzvy se moho...

Přečíst celý článek
10. září 2020
IT

Jak přežít v kybernetickém prostoru v 21. století - Výlet do historie

Každý žije v kybernetickém prostoru, výjimka neexistuje. Je bezpečný? A jak se v něm chovat, abychom předešli škodám? Přečtěte si první ze série článku o kyberbezpečnosti, které pro Vás připravil IT k...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.