#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Hospodářská komora byla podnikatelům v době krize nápomocná nejvíce, vyplynulo z průzkumu HK ČR

21. červenec 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Největší podíl respondentů (44 %) v posledním šetření Hospodářské komory (HK ČR) zmínil, že během koronavirové krize jim svými službami pomohla Hospodářská komora. Velmi zajímavé je zjištění, že toto hodnocení se v podstatě neliší v závislosti na velikosti firmy nebo oboru podnikání. Je to mimo jiné znamení toho, že mimořádně nepřehledná a chaotická byla komunikace vlády během ochranných, hygienických opatření. Podnikatelé i proto v průzkumu ocenili především informační podporu Komory, a to formou denních e-mailů, zvláštního prostoru na webových stránkách včetně chatbota nebo prostřednictvím speciální poradny ve spolupráci s partnerskými advokátními kancelářemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomohli i zákazníci a občané

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že podnikatelům mimořádný stav pomohli překonat z velké části vlastní zákazníci a občané – více než třetina, konkrétně 36 % respondentů zvolilo tuto odpověď. Především menším podnikatelům a firmám podnikajícím ve službách a ve stavebnictví pomohlo, že část zákazníků zachovala jejich firmám přízeň, i přes složitou situaci nezrušila své zakázky, přesunuli své nákupy online nebo využili předprodejů a dalších variant pomoci. Vedle zákazníků sehráli pozitivní roli i občané převážně zodpovědným chováním nebo např. výrobou a dodáváním ochranných prostředků.

Čtvrtině respondentů pomohly ostatní firmy

Téměř čtvrtina respondentů (23 %) uvedla, že jim hlavní „pomocnou rukou“ byly ostatní firmy – např. dodavatelé, kteří posečkali se splácením dodávek, příp. vyšli vstříc se storny atd. Pětina respondentů (21 %) pochválila vládu, resp. Parlament ČR či obecně politiky za protikrizová opatření. Tato možnost byla častěji volena zástupci velkých firem a významných zaměstnavatelů a firem ze zpracovatelského průmyslu, který je pro českou ekonomiku zásadní.

Role úředníků na ministerstvech a dalších úřadech byla hodnocena jako podobně užitečná jako přístup bank či pojišťoven (17 %, resp. 16 %). Přístup úřadů pomohl především mikro firmám, zatímco banky zase těm velkým. Jen každému desátému respondentovi výrazně pomohli politici na regionální úrovni, mezi firmami s více než 250 zaměstnanci si ale přístup krajů či obcí pochvaluje 22 % respondentů.

Pronajímatelé nevycházeli nájemcům vstříc tak často

Přes setrvalý apel Hospodářské komory bohužel pronajímatelé nevycházeli nájemcům vstříc tak často, jak očekávali. Jen 9 % firem si přístup pronajímatelů chválí, přičemž se to týká především těch nejmenších firem a nejpostiženějších oborů, tedy cestovního ruchu a restauračních služeb. Je zde tedy značný prostor pro uplatnění programu COVID – nájemné.

V rámci otevřené odpovědi podnikatelé často zmiňovali, že v koronavirové krizi si pomohli především sami, důležitá pro ně byla i podpora rodin nebo vlastních zaměstnanců. Firmy z nejpostiženějších odvětví často zdůrazňovaly podporu ze strany Asociace hotelů a restaurací. Nebyla opomenuta i důležitá role krajských hygienických stanic.

Zdroj: Tisková zpráva Hospodářské komory ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

10. srpen 2020
Koronavirus

Dohodáři mohou od 7. srpna čerpat kompenzační bonus. Finanční správa začala proplácet první žádosti

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci (tzv. dohodáři) na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti nabyla platnosti 7. ...

Přečíst celý článek
07. srpen 2020
Koronavirus

Za červenec přibylo kvůli koronaviru i pravidelným sezónním výkyvům na 10 tisíc uchazečů o práci

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze škol...

Přečíst celý článek
06. srpen 2020
Podpora podnikání

Aktuální zprávy z trhu

Realizujtete devizové obchody? Přinášíme Vám aktální informace z trhu. Přečtěte si, jak se vyvíjí tržní situace u nás, ve státech EU a ve světě.

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.