#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Firmy si cení partnerství se zákazníky, ukázal průzkum projektu ProsperAMnet

23. březen 2020
Byznys Inovace Podpora podnikání

Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s partnery projektu ProsperAMnet zkoumala efektivitu služeb jako nástroj pro rozvoj podnikání. ISE Monitor, který sloužil jako dotazníkové šetření vyplnilo celkem 379 společností, které spadají do klasifikace ekonomických činností CZ NACE 26, 27, 28.

Globalizace a konkurenční trhy nutí tradiční výrobce hledat nové způsoby růstu nebo diferenciace poskytovaných služeb. Výrobní společnosti přidávají do své škály nabízených produktů také průmyslové služby jako je např. údržba, montáž, vývoj specifický dle potřeb zákazníka, optimalizace procesů, modely financování aj. To nazýváme servitizace. Jedná se o příležitost pro výrobní firmy, a to nejen ke změně myšlení v době technologického rozvoje, ale také ke strategickému rozhodnutí o užším propojení výroby a výrobků se službami pro zákazníky.

Znalosti v oblasti navrhování a řízení průmyslových služeb jsou klíčové. Vývoj a výroba průmyslových služeb vede ke změnám v různých oblastech podnikání a společnosti by měly tyto změny přednostně implementovat do firemních provozů.

Tým projektu ProsperAMnet, jehož partnerem je také Jihočeská hospodářská komora, sledoval po dobu pěti měsíců efektivitu služeb firem v této oblasti. Na základě ISE Monitoru si mohly firmy otestovat, jak si vedou na trhu v porovnání s konkurencí.

„Monitor posoudil 12 ukazatelů výkonnosti průmyslových služeb, které byly následně experty vyhodnoceny a porovnány nejen v národním měřítku, ale i mezinárodně. Benchmark zahrnuje celkem 379 společností z Rakouska, Německa, Maďarska, České republiky, Slovenska, Slovinska a Itálie. Firmy, které ISE-Monitor vyplnily, získaly podrobnou analýzu současného stavu poskytovaných služeb,“ uvedla Šárka Bělohlavová manažerka projektu ProsperAMnet.

Za jeden z ukazatelů výkonnosti služeb je považováno partnerství se zákazníky. V této oblasti se ukázalo, že si firmy velmi váží vztahu se zákazníkem a vnímají ho jako dlouhodobé partnerství. Na stupnici od 1 do 7 (přičemž 7 znamená nejvíce) vyšel průměrný výsledek všech odpovědí českých firem 6,6. Většina dotazovaných firem, také často přizpůsobuje své služby individuálním potřebám zákazníků (5,9) a využívá k nim rychlé a efektivní procesy. Firmy pozitivně hodnotily služby jako nástroj pro získávání zákazníků, díky kterému se k nim zákazníci vracejí. Avšak služby v porovnání s produktem, které firma nabízí, označily spíše za méně významné a větší význam přikládají produktu.

Z Monitoru také vyplynulo, že většina firem posouzení rizik a hodnocení klíčových ukazatelů pravidelně neanalyzuje. Poměrně pasivní pak byly také při posuzování oblasti inovací služeb, kde se řada z nich na škále od 1 do 7 hodnotila číslem 3.  

"ISE Monitor je stále aktivní, to znamená, že firmy, které by měly o analýzu zájem, jej mohou stále vyplnit a výsledky obdrží ihned poté, co data odešlou ke zpracování," doplnila Šárka Bělohlavová.   

Záměrem projektu ProsperAMnet je podpora průmyslových služeb a konkurenceschopnosti směrem k malým a středním podnikům. Projekt je podporován programem Interreg CENTRAL EUROPE, financovaným z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).

Kompletní výsledky nalezete v dokumentech níže.

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

02. červenec 2020
Byznys

Zaměstnavatelé mohou pomoci eliminovat riziko souběhu nákazy COVID-19 a chřipky

Uvažovat o očkování proti chřipce je na místě. Předvídat další vlnu COVID-19 je obtížné. Lze však eliminovat situaci, kdy bude obtížné odlišit příznaky tohoto nového onemocnění od chřipky. Výrazně moh...

Přečíst celý článek
01. červenec 2020
Podpora podnikání

Vláda rozhodla o kompenzačním bonusu pro dohodáře a OSVČ s dohodou

Lidé pracující na DPČ nebo DPP, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění (tzv. pojištěná dohoda), a bylo jim kvůli koronaviru znemožněno pracovat, obdrží státní podporu. O kompenzační bonus budou m...

Přečíst celý článek
01. červenec 2020
Byznys Podpora podnikání

Paušální daň pro živnostníky schválena vládou

Vláda schválila návrh Ministerstva financí na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ. Limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu se na základě rozho...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.