Aktuality

Elektromobilita na vzestupu. Nový studijní program VUT připraví průkopníky v automobilové elektronice

04. březen 2024
Spolupráce škol a firem Doprava

První studijní program v České republice zaměřený na komplexní a detailní znalost elektroniky vozidel – to je nový obor Automotive Electronics and Electromobility, který se na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT otevře poprvé letos na podzim. Univerzita tímto krokem reaguje na volání firem z automobilového průmyslu, kterým dlouhodobě chybí obsadit desítky pozic určených pro specialisty v dílčích oblastech automobilové elektroniky.

„Obdobné programy v Česku, ale i ve světě jsou vždy zaměřené pouze na vybraná témata elektroniky a často jsou alespoň částečně orientované na strojní inženýrství nebo i jiné oblasti. Náš nový obor naproti tomu postihuje elektroniku vozidel komplexně, tedy obsahuje všechny její části, a zahrnuje i elektroniku souvisejících systémů, například nabíjecích stanic. Program je však zaměřen i na mechanické části vozidel, které s elektronikou bezprostředně spolupracují,” vysvětluje přednosti programu jeho garant prof. Aleš Prokeš z VUT. 

Absolventi díky této specializaci snadno najdou uplatnění v kterékoliv firmě zabývající se automobilovou elektronikou na úrovni vývoje, výzkumu a po získání praxe také například na úrovni řízení výroby, a to nejen v Česku. Program je totiž vyučován zcela v angličtině, která je navíc většinou firem z automobilového průmyslu kvůli jejich nadnárodnímu charakteru vyžadována. Obor se díky tomu stává atraktivní i pro potenciální zájemce o studium ze zahraničí. „Požadavek na znalost technické angličtiny byl jednoznačně potvrzen při všech jednáních se zástupci firem působících v oblasti automobilové elektroniky, s jejichž techniky a vedoucími pracovníky budou absolventi programu komunikovat,” říká prof. Prokeš, který obsah oboru diskutoval s řadou společností. Jeho vznik kvituje například ŠKODA AUTO, FORVIA HELA, Valeo nebo Onsemi. Zájem těchto firem o kvalitní zaměstnance s vysokoškolským vzděláním neustále roste, neboť rozšiřují svá výzkumná a vývojová centra, kde nabízejí zajímavá zaměstnání v mnoha oborech. 

Vztah se studenty budou moci firmy navázat už během studia, a to ve formě vedení diplomových prací, přednášek nebo v laboratorní výuce. Některé společnosti nabízí i placené stáže. Studentům se tak mnohdy vykompenzuje školné, které u anglických studijních programů činí na VUT tisíc eur ročně. Firmy se také mohou spolehnout na vysokou specializaci absolventů v oblastech přelomových trendů, jako jsou autonomní řízení, digitalizace, kyberbezpečnost, nebo rozvoj alternativních pohonů v čele s elektromobilitou. Ta je v Česku ale i jinde ve světě na soustavném vzestupu. 

„Elektromobilita se rychle stává stěžejním tématem v automobilovém průmyslu a je důležité, aby naši studenti nezůstali pozadu. Naším cílem je v novém programu Automotive Electronics and Electromobility poskytnout studentům nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti, které budou potřebovat pro úspěšnou kariéru v tomto rychle se vyvíjejícím odvětví. Chceme připravit absolventy, kteří budou schopni přímo reagovat na požadavky trhu a stanou na čele inovací v elektromobilitě,” říká prof. Prokeš. 

Přihlášky do prvního studijního programu zaměřeného na detailní znalost elektroniky vozidel je možné podávat do 31. března.

 

Vyjádření firem

Škoda Auto

„S přechodem na produkci většího množství plně elektrifikovaných modelů je nutné naše týmy rozšířit o odborníky na téma elektromobility. V současné chvíli máme otevřené desítky pozic vhodných pro absolventy technických vysokých škol. Situaci může napomoci blízká spolupráce s univerzitami, o kterou dlouhodobě usilujeme. Studentům umožnujeme již během studia aplikovat získané znalosti do firemní praxe například prostřednictvím odborných stáží, během nichž je možné vypracovat i závěrečnou práci. Nový program na VUT nám umožní navázat další spolupráci s motivovanými studenty perspektivního oboru,” říká Tereza Kozáková ze ŠKODA AUTO a.s.

Valeo

„V Česku je dlouhodobě málo absolventek a absolventů technických oborů a jinak tomu není ani ve světě automotive. I přesto, že se naší společnosti daří tým rozšiřovat, máme aktuálně otevřených desítky volných pozic, které se snažíme obsadit. VALEO chápe VUT v tomto směru jako jednoho z klíčových univerzitních partnerů. Od otevření nového studijního programu si hodně slibujeme. Jeho skladba je postavena tak, že pokrývá skutečně pro nás důležité kompetence a disciplíny, které již nyní poptáváme a budeme poptávat i v budoucnu. VALEO je nadnárodní společnost a absolvent, který dokáže úspěšně završit náročné studium na prestižní VUT, a dokonce v angličtině, je pro nás naprosto ideální kandidát s vyhlídkou rychlého kariérního růstu,” říká Jakub Hudec z Valeo.

FORVIA HELLA

„V tuto chvíli máme otevřeny desítky pozic, u kterých je nutné mít vysokoškolské vzdělání. S ohledem na naše výrobní a vývojové portfolio, které je zaměřeno na osvětlovací techniku a elektroniku, je pro nás nábor kvalifikovaných pracovníků v elektronických oborech klíčový. Proto také navazujeme spolupráci se studenty již v době jejich studia. Máme pro ně připravené specializované tréninkové a rozvojové programy, exkurze či soutěže. Nechybí ani možnost u nás psát diplomové a bakalářské práce a získat tak podporu zkušených odborníků. Na spolupráci se studenty nového programu VUT se velmi těšíme. Na rozdíl od obecných oborů je totiž tento program zaměřen přímo na automotive průmysl a jeho specifika,” říká Aneta Hurníková z české pobočky společnosti FORVIA HELLA.

Onsemi

„Pro absolventy nového programu na VUT máme již teď otevřenou náruč. Je to přesně obor, který potřebujeme. Odborníci z našich vývojových center se spolupodíleli na tvorbě studijního plánu. Proto se zde student naučí nejnovější technologie a procesy přímo od odborníků z průmyslu. Absolventi najdou uplatnění v ONSEMI v Brně a v Rožnově pod Radhoštěm, ale také v našich dalších evropských lokacích. Studenti s námi mohou pochopitelně navázat spolupráci už během studia například ve formě placených stáží,” říká Petr Kamenický z Onsemi.

 

Zdroj: https://www.fekt.vut.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

23. listopad 2023
Spolupráce škol a firem

Regionální podnikatelský kemp pro mládež z dětských domovů v Jihočeském kraji začal v sobotu 11. listopadu v Českých Budějovicích

V sobotu 11. listopadu byl na půdě Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích oficiálně zahájen Regionální podnikatelský kemp pro děti z dětských domovů a sociálně znevýhodněných rodin...

Přečíst celý článek
26. říjen 2023
Doprava

Platíte silniční daň? Finanční úřady evidují přeplatky ve výši 635 milionů

Finanční správa upozorňuje současné a především bývalé poplatníky silniční daně, aby si zkontrolovali své přeplatky na této dani a případně požádali o jejich vrácení.   

Přečíst celý článek
17. říjen 2023
Spolupráce škol a firem

Jihočeská hospodářská komora spouští od podzimu interaktivní řemeslné workshopy pro rodiče s dětmi

Jihočeská hospodářská komora spouští na podzim interaktivní workshopy pro rodiče s dětmi, které mají za cíl popularizovat řemesla a ukázat dětem, že tato povolání mohou být zajímavá a perspektivní. Wo...

Přečíst celý článek