Aktuality

Datové schránky zvládli podnikatelé založit bez výraznějších komplikací. Přístup do datovky usnadnila bankovní identita

29. březen 2023
Byznys IT Legislativa a účetnictví

Hospodářská komora nepostřehla výraznější komplikace spojené se zaváděním datových schránek pro osoby samostatně výdělečně činné. Bankovní identita zjednodušila podnikatelům přístup k datovým schránkám. Stát má povinnost zřídit datové schránky pro všechny OSVČ, a to s termínem dokončení do 31. března 2023.

 

Přístup do datovky usnadnila Bankovní identita

„Státní informační kampaň v televizním vysílání a na internetu byla viditelná a samotné dopisy zasílané podnikatelům byly srozumitelné. Poděkovat musíme ale i hromadným sdělovacím prostředkům, které pomohly podnikatele informovat, jak se mají do své datové schránky přihlásit,“ hodnotí průběh rozšíření okruhu uživatelů datových schránek o osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) tvůrce českého e-governmentu a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček, podle kterého přístup do datovky usnadnila zejména Bankovní identita.

 

Pomocnou příručku si stáhlo na 11 tisíc podnikatelů

Hospodářská komora vedla vlastní informační kampaň zaměřenou na OSVČ od ledna do března tohoto roku. Tato kampaň byla spojena s příručkou sepsanou Hospodářskou komorou, která obsahovala návod na přihlášení a používání datové schránky. Tuto příručku si na speciálním webu a oficiální stránce Hospodářské komory stáhlo na 11 tisíc podnikatelů. Komora navíc pro tyto podnikatele organizovala dva speciální workshopy na používání datových schránek, které proběhly prostřednictvím internetu.

 

Rušení živností pomůže zreálnit statistiky o počtu podnikatelů

„Co se týká souvisejícího rušení živností, není to nic překvapujícího. Naopak to pomůže pročistit a zreálnit statistiky o počtu podnikatelů v naší zemi, protože si živnosti rušili zejména podnikatelé s neaktivními živnostmi,“ upřesňuje Zdeněk Zajíček. Ani veřejný seznam držitelů datových schránek neoznačuje za velký problém. „Už dnes jsou přece všichni živnostníci vedení ve veřejném živnostenském rejstříku,“ podotýká.

Zdeněk Zajíček je jednou z nejdůležitějších postav digitalizace v České republice. Široká veřejnost jej zná především jako průkopníka digitalizace státní správy. S jeho týmem vytvořil v prvních letech nového tisíciletí systém Czech POINT, Datové schránky a Základní registry. Poté měl významnou roli v oblasti ICT jako náměstek na několika ministerstvech. V roce 2016 se stal předsedou ICT Unie, která se zabývá modernizací informačních technologií v podnicích i ve státní správě. Od podzimu 2020 působí také jako viceprezident Hospodářské komory. Během svého působení v této organizaci úspěšně připravil a získal podporu poslanců napříč politickým spektrem pro zákon o právu na digitální služby, tzv.  "digitální ústava", a dále pro zákon o Bankovní identitě, která zjednodušuje přístup do Portálu občana pro uživatele internetového bankovnictví.

 

Zdroj: Hospodářská komora České republiky


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

31. květen 2023
Byznys

Podnikatelé zvolili za prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka

Podnikatelé na celostátním sněmu konaném v pražském kongresovém centru O2 universum zvolili za prezidenta Hospodářské komory na další tři roky Zdeňka Zajíčka.  Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho pr...

Přečíst celý článek
30. květen 2023
Byznys IT

Kyber cena roku „Pro bezpečný kybernetický prostor“

Centrum kybernetické bezpečnosti, z.ú. za podpory Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti (AFCEA) a řady dalších partnerů zahájilo první ročník projektu / soutěže KYBER CENA ROKU.

Přečíst celý článek
25. květen 2023
Byznys

Využijte léto pro zdravý pohyb v krásné prostředí jižních Čech: ČEZ Lipno Sport Festival

Léto na Lipně je už neodmyslitelně spojeno s ČEZ Lipno sport festivalem. Skvělé podmínky pro sport a zábavu na břehu Lipenské nádrže a krásná šumavská příroda láká všechny milovníky aktivního životníh...

Přečíst celý článek