Aktuality

Chcete dotaci z programu Nová zelená úsporám? Nyní i pro bytové domy

16. prosinec 2021
Byznys Stavebnictví Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

V polovině října byla odstartována nová etapa dotačního programu Nová zelená úsporám. Přichází s novým konceptem, který pokrývá širší spektrum možností a je přístupnější většímu okruhu žadatelů. Jednou z hlavních novinek je, že program je určený pro celý bytový segment, nejen pro rodinné domy, ale nově též pro bytové domy po celé ČR a třeba i rekreační objekty, které jsou využívány k trvalému bydlení.

Zároveň došlo ke sloučení s jinými programy, čímž se zájemcům otevřela poměrně široká nabídka dotací. Vedle hlavní nabídky na zateplení a výměnu oken ve stávajících objektech, výstavby nových domů s velmi nízkou energetickou náročností, výměnu zdrojů tepla, řízeného větrání a instalaci solárních systémů, lze z programu NZÚ žádat o podporu i na instalaci venkovní stínící techniky, výstavbu zelené střechy, hospodaření s dešťovou vodou a nově také na zřízení dobíjecích stanic pro elektromobil nebo výsadbu stromů v okolí bytových domů.

Po delším období, kdy byly vyčerpány prostředky z kotlíkových dotací, je nyní opět možné žádat o dotaci na výměnu zdrojů ve stávajících objektech. Pokud stále někdo provozuje jako hlavní zdroj vytápění kotel 1. či 2. emisní třídy na pevná paliva (uhlí, dřevo) či lokální topidla, má nyní poslední příležitost využít dotaci pro přechod na ekologičtější zdroj. Od září 2022 bude totiž provoz těchto původních zdrojů zakázán pod pokutou až 50 tis. Kč.

 U některých opatření došlo k navýšení dotačních částek a byly zavedeny tzv. bonusy, které mají motivovat žadatele ke kombinaci více opatření. Např. za každé další opatření lze získat bonus v řádech desítek tisíc u rodinných domů.

Tento dotační program by měl trvat minimálně do poloviny roku 2025. Jednou z dalších novinek je, že veškerá administrace žádosti probíhá již zcela online. Ačkoliv oficiální místa před spuštěním programu slibovala jednoduché nahrání dokumentů přes informační systém, musí z naší zkušenosti říct, že podání žádosti není úplně hračka a řada žadatelů od nás potřebuje asistenci, především se zřízením tzv. eidentity (elektronická identifikace), kterou potřebujete i v případě, že za vás žádost o dotaci vyřizuje jiná, zplnomocněná osoba (příbuzný nebo zpracovatel žádosti).

Energy Centre České Budějovice

Poradenské středisko Energy Centre České Budějovice (ECČB) je zapsaný spolek, který poskytuje bezplatné a nezávislé poradenství (financované z programu MPO (www.mpo-efekt.cz). Poradenství je poskytováno k tématům dotací na energeticky úsporná opatření a obnovitelné zdroje a dále v oblasti výstavby a rekonstrukce domů, vytápění a další související témata.

V případě zájmu můžete využít osobní poradenství (v kanceláři ECČB na náměstí Přemysla Otakara II.), emailové nebo online-konzultace. Více info na www.eccb.cz.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

20. leden 2022
Byznys

Česko – gruzínské podnikatelské setkání přiblíží obchodní příležitosti v Georgii

Vážené dámy, vážení pánové, dovolujeme si Vás pozvat na Česko gruzínské podnikatelské setkání, které organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci se ZÚ Gruzie v Praze.

Přečíst celý článek
18. leden 2022
Byznys Podpora podnikání

Podnikatelská mise do Severní Makedonie otevře příležitosti v oblasti dopravní infrastruktury, obnovitelné energie, zemědělských technologií a potravinářství

Dovolujeme si všechny podnikatele pozvat k účasti na odložené podnikatelské misi Hospodářské komory ČR (HK ČR) do Severní Makedonie, která se uskuteční v termínu 14.-16.3.2022. Mise, kterou povede vic...

Přečíst celý článek
17. leden 2022
Byznys Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Nová online služba ČSSZ zjednoduší zaměstnavatelům přístup k údajům svých zaměstnanců

Česká správa sociálního zabezpečení spustila v prosinci minulého roku další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřen...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.