V polovině října byla odstartována nová etapa dotačního programu Nová zelená úsporám. Přichází s novým konceptem, který pokrývá širší spektrum možností a je přístupnější většímu okruhu žadatelů. Jednou z hlavních novinek je, že program je určený pro celý bytový segment, nejen pro rodinné domy, ale nově též pro bytové domy po celé ČR a třeba i rekreační objekty, které jsou využívány k trvalému bydlení.
Chcete dotaci z programu Nová zelená úsporám? Nyní i pro bytové domy
Zároveň došlo ke sloučení s jinými programy, čímž se zájemcům otevřela poměrně široká nabídka dotací. Vedle hlavní nabídky na zateplení a výměnu oken ve stávajících objektech, výstavby nových domů s velmi nízkou energetickou náročností, výměnu zdrojů tepla, řízeného větrání a instalaci solárních systémů, lze z programu NZÚ žádat o podporu i na instalaci venkovní stínící techniky, výstavbu zelené střechy, hospodaření s dešťovou vodou a nově také na zřízení dobíjecích stanic pro elektromobil nebo výsadbu stromů v okolí bytových domů.
Po delším období, kdy byly vyčerpány prostředky z kotlíkových dotací, je nyní opět možné žádat o dotaci na výměnu zdrojů ve stávajících objektech. Pokud stále někdo provozuje jako hlavní zdroj vytápění kotel 1. či 2. emisní třídy na pevná paliva (uhlí, dřevo) či lokální topidla, má nyní poslední příležitost využít dotaci pro přechod na ekologičtější zdroj. Od září 2022 bude totiž provoz těchto původních zdrojů zakázán pod pokutou až 50 tis. Kč.
U některých opatření došlo k navýšení dotačních částek a byly zavedeny tzv. bonusy, které mají motivovat žadatele ke kombinaci více opatření. Např. za každé další opatření lze získat bonus v řádech desítek tisíc u rodinných domů.
Tento dotační program by měl trvat minimálně do poloviny roku 2025. Jednou z dalších novinek je, že veškerá administrace žádosti probíhá již zcela online. Ačkoliv oficiální místa před spuštěním programu slibovala jednoduché nahrání dokumentů přes informační systém, musí z naší zkušenosti říct, že podání žádosti není úplně hračka a řada žadatelů od nás potřebuje asistenci, především se zřízením tzv. eidentity (elektronická identifikace), kterou potřebujete i v případě, že za vás žádost o dotaci vyřizuje jiná, zplnomocněná osoba (příbuzný nebo zpracovatel žádosti).
Energy Centre České Budějovice
Poradenské středisko Energy Centre České Budějovice (ECČB) je zapsaný spolek, který poskytuje bezplatné a nezávislé poradenství (financované z programu MPO (www.mpo-efekt.cz). Poradenství je poskytováno k tématům dotací na energeticky úsporná opatření a obnovitelné zdroje a dále v oblasti výstavby a rekonstrukce domů, vytápění a další související témata.
V případě zájmu můžete využít osobní poradenství (v kanceláři ECČB na náměstí Přemysla Otakara II.), emailové nebo online-konzultace. Více info na www.eccb.cz.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Změny v daních a odvodech 2025: Na co by si měli dát podnikatelé pozor?
Daňoví poplatníci se v letošním roce dočkali mnoha změn v daních i dalších odvodech státu. V některých případech platí, že se mění jen parametry, jinde došlo k výraznějším úpravám zákonů, které by pod...
Nový zákon o regulaci lobbování
Dne 1. července 2025 nabývá účinnosti nový zákon č. 168/2025 Sb., který upravuje podmínky lobbování v České republice. Za účelem implementace zákona zpracovalo Ministerstvo spravedlnost dvě metodická ...
Globální vývoj zpomalí růst české ekonomiky. Navzdory tomu poroste solidním tempem a v příštím roce se dostaví mírné zlepšení
Výkonnost tuzemské ekonomiky budou i v roce 2025 brzdit nejistoty plynoucí z geopolitického vývoje a ochlazení zahraniční poptávky. Vyplývá to z pololetní makroekonomické prognózy Hospodářské komory Č...