#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Česká bankovní asociace odhaduje v tomto roce pokles ekonomiky o 7,5 procenta

24. červenec 2020
Byznys Obchod

Česká ekonomika se nyní ocitla na dně ekonomického poklesu, její nastartování a budoucí vývoj závisí hlavně na vývoji zahraniční poptávky a na restartu důvěry tuzemských domácností a firem. Vyplynulo to z makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA). Ta počítá s tím, že hrubý domácí produkt (HDP) České republiky poklesne letos o 7,5 pocenta. V příštím roce lze už sice očekávat jeho výraznější oživení, ale na úroveň z loňského roku by se mohla ekonomika dostat nejdříve v průběhu roku 2022. 

Ekonomové bank očekávají, že od třetího čtvrtletí letošního roku začne ekonomika oživovat. Liší se však v náhledu na rychlost a sílu oživení, což se promítá do prognózy hloubky letošního hospodářského propadu. Výsledný konsenzus je, že český HDP letos poklesne o 7,5 procenta, přitom jde o medián mezi všemi odhady bankovních expertů, které se pohybovaly v rozmezí od minus 6,8 procenta do minus 10,3 procenta.

Pro rok 2021 se ekonomové asociace shodují na návratu k poměrně dynamickému hospodářskému růstu v meziroční výši 5,3 procenta HDP, přičemž jednotlivé odhady, z nichž je vybrán medián, se liší od růstu o 3,5 procenta do růstu o 7,1 procenta.

Pevný konsenzus bankovních analytiků je i na tom, že růst bude tuzemská ekonomika také v roce 2022, kdy by se měla dostat zpět na úroveň HDP z roku 2019 a odrazit se z ní k dalšímu růstu. Bankovní asociace zároveň zdůrazňuje, že tento scénář prognózynepočítá s případnou další vlnou pandemie na podzim tohoto roku ani s opakováním plošných opatření k zabránění šíření koronavirové nákazy v případě, že by se počet nakažených na podzim začal razantněji zvyšovat. Taková plošná opatření by mohla ekonomický výhled dále zhoršit. 

„Restart ekonomiky se bude odvíjet od obnovení důvěry firem i domácností. Stále velkým rizikem je slabá zahraniční poptávka,“ uvedla hlavní ekonomika Raiffeisenbank Helena Horská. Velké obavy z dalšího vývoje panují podle ní především v automobilovém průmyslu, který čelí nejen propadu poptávky, ale i zpřísňujícím se státním regulacím. Také český export čeká pozvolné a zároveň křehké oživení.

Alespoň to vyplynulo z nedávného průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů, v němž více než tři čtvrtiny dotázaných exportérů (77 procent) očekává do konce letošního roku pokles zakázek. Většina z nich počítá dokonce s dvouciferným propadem objednávek ze zahraničí. Jen 23 procent věří naopak v růst.

Vliv na vývovj v Česku bude mít i Německo 

Pro českou ekonomiku je podle asociace zásadní, že odhadovaný pokles německé ekonomiky je mírnější než v případě eurozóny jako celku. Podle Evropské komise dojde v Německu k propadu HDP zhruba o šest procent, zatímco pro eurozónu předpovídá prognostický panel ČBA pokles o 7,9 procenta s rozptylem odhadů od 5,9 procenta do 9,5 procenta ročního poklesu.

„Zdá se, že německá vláda opatření na podporu jak poptávky, tak nabídky kalibrovala velkoryse a v pravou chvíli tak, aby se Německo ve druhé polovině tohoto roku a zejména v letech následujících stalo opět lokomotivou evropského růstu,“ uvádí asociace.

Považuje to za vynikající zprávu pro českou exportní ekonomiku, která je do značné míry na vývoji hospodářství velkého souseda závislá (zhruba třetina českého exportu míří do Německa, je to největší obchodní partner). Hospodářské oživení Německa může být navíc podpořeno i nárůstem německého exportu do Spojených států amerických.

Odhady dalšího vývoje hospodářství pro Čínu, jakožto globálního hráče na světové ekonomické scéně, jsou sice daleko méně spolehlivé, ale i tady se zdá, že návrat na růstovou trajektorii již započal, dodává zpráva ČBA.

Jaký bude postup Evropské unie? 

Čeští bankéři zdůrazňují, že Evropská unie může svou politikou výrazně ovlivnit exportně orientovanou českou ekonomiku. Na prvním místě půjde o emisní limity pro automobilky.

„Velmi zásadní bude přístup Evropské komise k případnému rozvolnění, respektive rozložení v čase náběhu přísných emisních limitů,“ uvádí ČBA. Pokuty za jejich nedodržení by totiž mohly dopadat do cen pro konečného spotřebitele a ovlivnit poptávku po nových vozech. To by pak mohlo negativně ovlivnit výkon automobilového průmyslu, a tím i exportní výkon ekonomik. A to zejména těch, v nichž právě automotive tvoří významnou součást jejich výrobního i vývozního potenciálu. To se týká jak Německa, tak České republiky.

„Pro Česko je klíčové, co se v příštích dvou až třech letech odehraje v automobilovém průmyslu, který je postižen nejen momentálním dvouciferným poklesem poptávky. Kromě vysokých pokut za překročení emisních limitů, což bude mít dopady na jejich ziskovost, investiční aktivitu i zaměstnanost, je tady i technologická změna, která sníží sama o sobě poptávku u mnoha výrobců dílů tak či onak souvisejících se spalovacími motory.," sdělil Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace

V rámci strategie boje Evropské unie s klimatickou změnou pak bude vzhledem k českému energetickému mixu středně, a ještě spíš dlouhodobě zcela zásadní, jak se ve finále Unie postaví k jaderné energetice a zda ji zařadí mezi udržitelná energetická odvětví.

Nejistá je i situace na trhu práce

I letos bude Česká republika patřit na trhu práce jednoznačně k evropským premiantům. To ovšem podle bankovní asociace neznamená, že se současná situace nebude měnit. „Pro letošek naroste míra nezaměstnanosti na 4,4 procenta, na příští rok bankovní analytici očekávají posun na 5,1 procenta, tedy zhruba na dvojnásobek předkrizové úrovně. Míra nejistoty je ovšem i v tomto ohledu vysoká,“ uvádí zpráva. 

„V letošním roce počítáme s dalším růstem nezaměstnanosti a výrazným zpomalením dosavadního mzdového růstu. Rychlost, s jakou nezaměstnanost poroste, se bude ve značné míře odvíjet od pokračování kurzarbeitu, který umožňuje firmám udržet zaměstnanost i v čase nízkých objednávek. Situace na trhu práce se obrátí k lepšímu nejdříve až ve druhé polovině příštího roku," uvedl Petr Dufek, ekonom ČSOB. 

Analytici také odhadují, že nárůst nezaměstnanosti proběhne nejspíše na úkor nejhůře placených skupin zaměstnanců. Zhruba od poloviny příštího roku by pak měla nezaměstnanost klesat, a to díky zesilujícímu oživování ekonomiky.

Zdroj: ČT24


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

11. srpen 2020
Byznys

Obce dostanou 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší daňové příjmy kvůli pandemii

Ministerstvo financí pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Peníze mohou obce očekávat na svých ...

Přečíst celý článek
06. srpen 2020
Byznys

Aktuální zprávy z trhu

Realizujtete devizové obchody? Přinášíme Vám aktální informace z trhu. Přečtěte si, jak se vyvíjí tržní situace u nás, ve státech EU a ve světě.

Přečíst celý článek
05. srpen 2020
Byznys Obchod

Czech Trade bude exportní služby podnikatelům poskytovat bezplatně do konce roku

Předešlé krizové období s sebou přineslo mnoho výzev, které svět donutily udělat ještě větší krok do online světa. Už během pandemie proto začala agentura CzechTrade své exportní služby poskytovat zda...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.