#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Pozvolné oživení českého exportu se očekává v následujících pěti měsících. Záviset bude i na vývoji v Německu

17. červenec 2020
Byznys Koronavirus

Český vývoz se postupně vzpamatovává z celkového utlumení ekonomiky po předchozí koronavirové krizi. Po dubnovém propadu o více než třetinu a v květnu o téměř třetinu tuzemský vývoz v následujících pěti měsících čeká pozvolné oživení.

Rekordní výsledky českého exportu z minulého roku nebude možné podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské v letošním roce očekávat. Raiffeisenbank, která ve spolupráci s Asociací exportérů připravuje tzv. index exportu, očekává pouze pozvolné oživení exportu. Rovnžě bude záviset především na situaci a vývoji v Německu. Tamní vláda totiž rozsáhle pomáhá domácí ekonomice v restartu a podle Horské můžeme očekávat, že část této pomoci přes odběratelsko-dodavatelské vztahy pomůže i České republice.

Zároveň hlavní ekonomka ale upozorňuje, že automobilní průmysl v Česku bude z německého protikrizového a stimulujícího balíčku těžit v menší míře než po předchozí ekonomické krizi v roce 2009. Očekávané šrotovné bylo z rozhodnutí berlínské vlády omezeno na elektromobily. Z tohoto důvodu především v automobilovém průmyslu převládá obava z dalšího vývoje.

Snížení daňového zatížení práce

Nejúčinnější pomocí, kterou by mohl český stát nabídnout firmám, je podle exportérů snížení daňového zatížení práce, protože v Česku jedno z nejvyšších. Zároveň by zaměstnavatelům, ale i státu mohl pomoci tzv. kurzarbeit. Ten dlouhou dobu pomáhá zaměstnavatelům v Německu, Velké Británii, Itálii a v dalších zemích, které díky tomu získávají konkurenční výhodu. Tu navíc umocňuje nepružná možnost rozvazování pracovního poměru v českém zákoníku práce, upozorňují exportéři.

"Je bezpodmínečně nutné, aby tento prvek byl pevně zakotven do zákona o zaměstnanosti, protože by to významně omezilo hromadné propouštění, a navíc je kurzarbeit z pohledu ekonomiky státu mnohokrát levnější než nezaměstnanost," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Zároveň podle něj není možné řešit jen dopady koronaviru, protože rizika hrozí i jinde. "Brexit směřuje do varianty 'no deal', předvolební získávání voličů v USA mohou přinést řadu populistických opatření, chladnoucí ekonomika Číny, ale i Německa nevěští nic dobrého a tvrdošíjné prosazování elektromobility v EU se dá přirovnat k sebevražedným záměrům toho nejcennějšího, co v průmyslu máme, tedy automobilového průmyslu," dodal Daněk.

Dva měsíce od začátku rozvolňování opatření české vlády hodnotí exportéři současnou situaci stále negativně. "Návrat k normálu je postupný a k předcovidové úrovni se vrátíme nejdříve v příštím roce. Pandemií a preventivními opatřeními vlády byla podle předchozího dubnového průzkumu zasažena nadpoloviční většina exportérů, konkrétně 64 procent," uvedla Horská.

Pozitivem pro vývozce jsou budoucí očekávání. Podle horské se tato očekávání naplní, vyplní se scénář postupného oživení ekonomiky ve tvaru širokého V. "Nicméně musíme být ve střehu a nenechat se zaskočit případně dalšími vlnami rozsáhlejšího šíření covid-19, které by opět omezily podnikatelskou činnost včetně exportu," uzavírá Horská.

Zdroj: ČTK, eurozpravy.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

11. srpen 2020
Byznys

Obce dostanou 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší daňové příjmy kvůli pandemii

Ministerstvo financí pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Peníze mohou obce očekávat na svých ...

Přečíst celý článek
10. srpen 2020
Koronavirus

Dohodáři mohou od 7. srpna čerpat kompenzační bonus. Finanční správa začala proplácet první žádosti

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci (tzv. dohodáři) na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti nabyla platnosti 7. ...

Přečíst celý článek
07. srpen 2020
Koronavirus

Za červenec přibylo kvůli koronaviru i pravidelným sezónním výkyvům na 10 tisíc uchazečů o práci

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze škol...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.