Aktuality

Zvýšení mezd pedagogů i nedostatečný počet odborných pracovníků otevřely diskuzi jihočeských poslanců a senátorů

11. březen 2020
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem

Setkat se u jednoho stolu a diskutovat nad vzděláváním a systémem odborného školství bylo cílem business meetingu jihočeských poslanců, senátorů, ale i zástupců kraje, škol a velkých jihočeských firem, kteří na půdě Jihočeské hospodářské komory řešili mimo jiné povinnou maturitu z matematiky nebo duální vzdělávání a nedostatek kvalifikovaných pedagogů. K řešení některých nedostatků v oblasti školství se snaží napomáhat i Jihočeská hospodářská komora svými aktivitami a spoluprací s podnikatelským i vzdělavatelským sektorem.

„Záměrem tohoto setkání bylo otevření diskuse k aktuálním potřebám v oblasti vzdělávání   mezi politickými a podnikatelskými reprezentanty a zástupci odborných škol,“ zmínila Lenka Vohradníková z Jihočeské hospodářské komory (Jhk). Business meetingu na hospodářské komoře se zúčastnilo šest poslanců a tři senátoři spolu se zástupci Krajského úřadu Jihočeského kraje, některých odborných škol a představiteli významných jihočeských firem, které dlouhodobě řeší spolupráci se středními školami a vzdělávání budoucích zaměstnanců.

Jedním z hlavních diskutovaných témat byl nedostatek pedagogických zaměstnanců ve školství, kteří často odchází do soukromého sektoru, kde získají vyšší mzdu. „Cesta zvyšování platů ve školství je správná, domnívám se, že by se platy pedagogů měly i nadále zvyšovat,“ řekl Jan Bartošek, poslanec a jihočeský předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. S tímto názorem souhlasil i Jaroslav Větrovský, starosta Mladé Vožice z ANO, který připomněl, že o technicky zaměřené pedagogy vyučující informační technologie se perou i firmy, které mohou v oblasti IT nabídnout pracovníkům mzdu až 60 tisíc korun.

Nejen udržení srovnatelné úrovně mezd ve školství, ale také informačních technologií, které se na školách vyučují, by měla být jednou z dalších priorit, které je třeba se věnovat. Milan Timko ze Střední odborné školy strojní a elektrotechnické Velešín upozorňuje, že jednou z hlavních rolí středních škol by mělo být i předávání pracovních návyků žákům, budoucím absolventům a pracovníkům firem. „Přestože se snažíme s firmami držet krok, je někdy obtížné ihned reagovat na požadavky vyvíjejících se technologií a udržet informovanost pedagogů, kteří budou disponovat veškerými znalostmi a praktickými dovednostmi z oblasti moderních nástrojů,“ zmínil ředitel školy nesoulad mezi technologickým pokrokem v podnikatelské sféře a vyučovanou látkou v českém školství.

V návaznosti na diskuzi o předávání pracovních návyků je třeba zmínit, že výchově učňů a budoucích pracovníků se mnoho jihočeských firem již věnuje. Jak uvedla Ilona Walnerová, vedoucí oddělení lidských zdrojů z firmy Jihostroj, učňovské středisko provozují již dlouhodobě a je důležitou součástí také při náboru jejich zaměstnanců.

Český vzdělávací systém se bude muset vypořádat i s problematikou stárnutí pedagogů na školách. Podle dat z Informačního systém o průměrném výdělku Českého statistického úřadu více než 55 % všech učitelů bylo starších 45 let a jen 10 % tvořili učitelé do 30 let. Mezi středoškolskými vyučujícími se našly dokonce dvě třetiny 45letých a starších a pouhá 4 % mladších 30 let.

Lenka Vohradníková, která v závěru setkání představila aktivity Jihočeské hospodářské komory, přesto věří, že i díky aktivitám Jhk se mohou některé nedostatky ve školství zlepšit.

„Vždy je co vylepšovat, ale je třeba postupovat krok po krůčku. Spolupráce firem a škol je na jihu Čech dlouhodobě výborně nastavena, a to buď samostatně nebo v součinnosti s Jihočeskou hospodářskou komorou. V řadě těchto aktivit je Jihočeský kraj na špici možné spolupráce a domnívám se, že jsme na tomto setkání přítomným poslancům a senátorům v mnohém otevřeli oči a ujasnili názor,“ dodává Lenka Vohradníková.

Hospodářská komora se na jihu Čech dlouhodobě věnuje projektům na zvýšení zájmu o techniku a řemeslné obory ve stavebnictví. Kromě již tradičních akcí, jako je zážitková výstava Dobrodružství s technikou či soutěž talentů T-profi, otevřela v roce 2018 nový textilní obor na strakonické odborné školy a začala spolupracovat s výchovnými poradci na zvyšování úrovně kariérového poradenství na školách.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

30. červen 2021
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem

Studenty jihočeských středních škol láká podnikání, necítí se však na to připraveni

Z celorepublikového dotazníkového šetření, které na jaře tohoto roku realizovala Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Nadačním fondem vzdělávání a podnikání, programem Můžeš podnikat a projekt...

Přečíst celý článek
29. červen 2021
Tisková zpráva

Oslavy 20. výročí Jihočeské hospodářské komory odstartuje Košt vín v Třeboni

1. ledna 2001 na základně iniciativy jihočeských podnikatelů započala fúze okresních hospodářských komor Jihočeské hospodářské komory, která letos slaví 20. výročí od svého založení. Tehdejším cílem b...

Přečíst celý článek
23. červen 2021
Školství Spolupráce škol a firem

Problémy se sháněním zaměstnanců uvedlo v šetření 96 % českých firem. Podnikatele se bojí i rychlého nárůstu minimální mzdy či povinného 5. týdne dovolené

Na 96 % zaměstnavatelů v ČR má zkušenost se situací, kdy dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance, zatímco o práci ve firmě se zajímají lidé s kvalifikací, o kterou zrovna firma zájem nemá. Na zákl...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.