Aktuality

Začalo testování zaměstnanců ve velkých firmách. Problémem zůstává nedostatek testů či náklady na organizaci

05. březen 2021
Byznys Tisková zpráva HR a personalistika Legislativa a účetnictví Koronavirus

Podle nařízení vlády začali od 3. března 2021 zaměstnavatelé s více než 250 zaměstnanci testovat své pracovníky. Ode dneška se mají připojit i menší firmy s 50 a více zaměstnanci. Mnozí podnikatelé jsou na testování připraveni, někteří testování provádí již dlouhodobě. Přesto firmy mohou narazit na problém kvůli nedostatku testů či nákladům na organizaci a likvidaci infekčního odpadu.

„Věříme, že plošné testování pomůže, jen se obávám, že testy, které se na to mají nakupovat, nejsou příliš účinné. Problémem je také organizace testování, zvlášť ve větších firmách, které mají například stejné IČO, ale jednotlivé pobočky či výrobní závody s odlišnými počty zaměstnanců mají rozprostřené ve více regionech,“ upozorňuje Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jihočeské hospodářské komory, který reaguje na nařízení vlády, které ukládá zaměstnavatelům povinnost od 3. března 2021 testovat pracovníky ve firmách s více než 250 zaměstnanci. Firmy musí zajistit testování antigenními testy na covid-19, každého pracovníka musí otestovat do 12. března 2021. Ode dneška, tedy od 5. března 2021, se k testování mají přidat i podniky od 50 zaměstnanců.

„Vždy nám musí jít o zdraví našich zaměstnanců, při každém výskytu onemocnění v provozu jsme si vlastním trasování testovali potenciální blízké kontakty pomocí kvalitních antigenních testů.  Tímto způsobem se nám podařilo zabránit šíření ve firmě,“ zdůrazňuje Miroslav Dvořák, který je zároveň předsedou představenstva firmy MOTOR JIKOV Group a.s., která s testováním začala již na podzim loňského roku ještě předtím, než přišlo vládní nařízení. „Samozřejmě jediné možné řešení celého problému je plošné očkování zaměstnanců,“ doplnil Miroslav Dvořák.

„Myslím, že je příznačné, že v předvečer ostrého staru testování ve firmách se v centrálních médiích etablovali velmi výrazně představitelé hned několika klíčových jihočeských firem, s nimiž jsme v úzkém kontaktu. Velmi si vážím a preferuji otevřenou komunikaci, která je nyní nesmírně důležitá, a nejen o testování či očkování vedeme s jihočeskými firmami dialog dlouhodobě,“ uvedla ředitelka Krajské hygienická stanice Jihočeského kraje (KHS), docentka Kvetoslava Kotrbová, která dodává, že nejdůležitější rolí KHS je být pro firmy partnerem a poradit jim s nastavením základních parametrů.

To, že mnohé firmy začaly s testováním již dříve, potvrzují i slova Otakara Veselého, generálního ředitele společnosti Kámen a písek, spol. s r.o.: „Testování probíhá kontinuálně. Někdy si zaměstnanci sami zařizují kontrolní testy v antigenních centrech,“ říká Otakar Veselý a dodává, že testování zaměstnanců probíhá průběžně od začátku, jak ve zmíněné firmě Kámen a písek, tak i v dalším podniku ČR Beton Bohemia spol. s r.o., který by dle počtu svých zaměstnanců zatím dle nařízení ani testovat ještě nemusel.

Ačkoliv jsou mnohé firmy organizačně na testování připraveny, stát by měl zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, především tedy zajistit dostupnost a dostatečný počet antigenních testů. Dle bleskového šetření Hospodářské komory totiž firmy spoléhají, že bude na trhu antigenních testů dostatek, 70 % dotázaných firem totiž upřednostňuje samotestování před testováním u smluvního praktického lékaře nebo sekundární sítě ambulantních specialistů.

Problémem mohou být i výdaje zaměstnavatelů na zajištění testování, které by dle Hospodářské komory ČR měly být plně kompenzovány. Nejedná se pouze o nákup testů, ale i samotné zabezpečení průběhu testování v podnicích a rovněž o výdaje spojené s likvidací potenciálně infekčního odpadu.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

04. listopad 2024
Tisková zpráva

Evropa musí být konkurenceschopná, shodují se evropské podnikatelské organizace

Výzva koalice Europe Unlocked, jíž je od jejího založení Hospodářská komora ČR členem, obsahuje doporučení pro uvolnění ekonomického potenciálu EU.

Přečíst celý článek
29. říjen 2024
Tisková zpráva

Prognóza HK ČR: V příštím roce čekáme solidní růst ekonomiky i výše mezd

Meziroční růst reálného HDP by dle odhadu Hospodářské komory mohl v příštím roce dosáhnout 2,8 %.

Přečíst celý článek
25. říjen 2024
HR a personalistika

Jak vysoké jsou průměrné roční mzdy v zemích Evropské unie?

V roce 2023 byla průměrná hrubá mzda v Česku osmá nejnižší z členských zemí Evropské unie, avšak s malým finančním odstupem od Řecka, Portugalska nebo Malty. Podívejme se, ve kterých evropských zemích...

Přečíst celý článek