#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Vyjádření Hospodářské komory k nově vyhlášeným mimořádným opatřením proti šíření koronaviru

13. říjen 2020
Byznys Podpora podnikání Koronavirus

Hospodářská komora oceňuje, že vláda nepřistoupila k lockdownu země. Podnikatelé doufají, že přijímaná opatření zabrání úplnému uzavření ekonomiky. Z toho důvodu apelují, aby vláda před přijetím případně dalších zpřísnění řádně vyhodnotila účinnost již přijatých restrikcí a na základě nich pečlivě zvážila, zda je nezbytné uzavírat další sektory tuzemské ekonomiky.

Hospodářská komora upozorňuje, že další omezení pro restaurace a hospody jsou de facto lockdownem sektoru stravování a ubytování, protože ani polední stravování ekonomiku podniků nezachrání. Rovněž hotelům při obsazenosti několika pokojů se nevyplatí provoz prázdných hotelů udržovat. K úplnému lockdownu sektorů už došlo také po uzavření posiloven, fitness center či koupališť a v oblasti kultury. 

Hrozí lockdown dalších sektorů. O jejich osudu ale rozhodují ti, kteří nedodržují elementární pravidla prevence před šířením nákazy, jako je nošení roušky i přes nos, udržování rozestupů a používání dezinfekce. Hospodářská komora vyzývá podniky, aby od zaměstnanců a zákazníků důrazně vyžadovaly dodržování těchto hygienických pravidel a aby se řídily doporučeními Hospodářské komory proti šíření nákazy v provozech zveřejněnými na webu komora.cz.

Uzavření škol 1. stupně bude mít významný dopad do fungování firem, v zemi působí 280 tisíc zaměstnavatelů. Hospodářská komora apeluje na vládu, aby umožnila rodičům, kteří z povahy jejich povolání nemůžou pracovat z domova nebo pracují v klíčové infrastruktuře, umístění dětí do vybraných školských zařízení. Zároveň apeluje na prodloužení programu Antivirus B.

Hospodářská komora dnes představila návrhy na adresné kompenzace těm zařízením, které vláda kvůli šíření koronaviru uzavřela nebo omezila jejich činnost. Také požádala města a kraje, aby podpořily spotřebu občanů po vzoru měst v zahraničí, např. vouchery. Hospodářská komora vyzývá vládu k urychlenému přijetí kompenzačních mechanismů, které zabrání bankrotům podniků a propouštění zaměstnanců.  

Zdroj: Hospodářská komora ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

15. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Nově schválené programy pomohou zasaženým podnikatelům s úhradou nákladů i k ochraně zaměstnanosti

Podnikatelům, kteří museli z důvodu ochranných opatření omezit nebo úplně přerušit svou činnost, svitla naděje v podobě nově schválené finanční podpory. Kromě stávajících programů Covid – Nájemné, Cov...

Přečíst celý článek
15. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Velký liberační balíček shrnuje stávající i nová opatření pro podnikatele a živnostníky

Ministerstvo financí s ohledem na složitou situaci řady daňových poplatníků prodloužilo platnost daňových úlev představených v rámci jarních liberačních balíčků a rozšířilo je o další. Zároveň vyzvalo...

Přečíst celý článek
15. říjen 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Jednání s ministry o pomoci podnikatelům jsou konstruktivní, myslí si Hospodářská komora. Vládou přijatý první balík kompenzací je výsledkem dohody s podnikateli

Hospodářská komora se v minulých dnech účastnila několika pracovních jednání o kompenzacích pro podnikatele s jednotlivými resorty, na kterých ministři vyhověli v požadavku Hospodářské komory pomoci p...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.