Aktuality

Virtuální realita baví i vzdělává žáky soutěže T-Profi

11. červen 2021
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem IT Technika a řemesla

Soutěž T-Profi Talenty pro firmy, kterou již šestým rokem organizuje Jihočeská hospodářská komora a Jihočeská společnost pro rozvoj lidských zdrojů, se blíží do finále. Letošní ročník díky koronavirové pandemii přinesl nový koncept zadání soutěžních úkolů, technologie i atraktivní prostředí virtuální reality, ve které 17. června 2021 proběhne slavnostní vyhlášení vítězů. Svými hlasy o vítězi může rozhodnout i široká veřejnost.

Letošní šestý ročník soutěže T-Profi, kterou pořádá Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů, přináší mnohé novinky. Nejenom v odlišném zadání soutěžních úkolů, ale i ve využití virtuální reality.

„Hlavní výhodou virtuální reality je prožitek. Místo vyprávění, sledování nebo memorování si studenti mohou danou látku zažít, a to je podle mě nejlepší způsob učení. V soutěži T-Profi se tuto technologii snažíme přiblížit i lidem, kteří s ní nemají zkušenosti, aby mohli poznat její výhody,“ přibližuje způsoby využití virtuální reality Andrej Braguca, co-founder společnosti Virtual Lab, s.r.o., která je partnerem soutěže T-Profi.

„S virtuální realitou se mohou žáci, ale i veřejnost setkat také na webových stránkách www.t-profi.eu. Zde najdou návod na instalaci programu, pomocí kterého vstoupí do virtuální reality, v níž uvidí všechna soutěžní videa jednotlivých týmů. Jejich výsledné pořadí mohou ovlivnit skrz hlasování, které bude probíhat až do slavnostního vyhlášení vítězů,“ zmiňuje Barbora Sejková, organizátorka soutěže T-Profi. A právě slavnostní zakončení celého klání, které se letos zaměřilo na téma „Cílová stanice vesmír“, bude rovněž zpestřeno o virtuální prostor.

Hlavní výhodou vyhlášení ve virtuální realitě bude společné setkání v jednom prostředí. Výrazně se to tím liší od videohovorů. Zajímavé určitě bude, že celé vyhlášení probíhá přímo ve vesmíru, a tím přinášíme úplně jinou atmosféru. Zároveň vítězové dostanou i virtuální trofej,“ láká veřejnost na připravovanou novinku Andrej Braguca.

Soutěžní týmy složené ze tří žáků základních a tří žáků středních škol pod taktovkou kapitánů z jihočeských firem během května vytvořily pestré modely, jejichž kreativitu a různorodost ocenila i odborná porota při online prezentacích jednotlivých týmů. „Mnohé z nich využily lega, ale i 3D tisku či dokonce dronů, aby sestavily funkční zařízení. K rozpohybování rekvizit žáci použili různé grafické programy včetně vizuálních efektů a s pomocí micro:bitu je naprogramovali do animovaných spotů. Videa s podtextem Starwars, Apollo 11 či Malý princ pak žáci odprezentovali odborné porotě, která má rovněž vliv na výsledné pořadí. Do poslední chvíle ale nebude o vítězi jasno, rozhodnout totiž může právě i veřejnost,“ říká Barbora Sejková a zároveň tím vybízí všechny k hlasování a účasti na slavnostním vyhlášení, které proběhne 17. června od 16:00 hod. na www.t-profi.cz

Do soutěže T-Profi, která má za cíl popularizovat techniku a technické profese u dětí a mládeže, se letos zapojilo 12 týmů – deset jihočeských a dva rakouské. Všichni soutěžící si otestovali nejen svoji zručnost, ale i digitální znalosti, schopnosti komunikace mezi vrstevníky i s dospělými či spolupráci v týmu. Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba a primátor města České Budějovice Ing. Jiří Svoboda.

Soutěž T-Profi se uskutečnila i díky financování z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

16. červen 2021
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem IT Technika a řemesla

Výherce technické soutěže T-Profi odhalí vyhlášení ve virtuální realitě. O vítězném týmu může rozhodnout veřejnost

Kdo se stane vítězem šestého ročníku soutěže Talenty pro firmy, se dozvíme již tento čtvrtek 17. 6. 2021 od 16.00 v online prostoru. Slavnostní finále se letos uskuteční zcela unikátně ve virtuální re...

Přečíst celý článek
15. červen 2021
Tisková zpráva

Série webinářů Od nápadu k realizaci odstartovala iniciativu pro začínající podnikatele na jihu Čech

Velký zájem o vzdělávání začínajících podnikatelů zaznamenala Jihočeská hospodářská komora, která ve spolupráci s Agenturou pro podporu podnikání a investice CzechInvest a Jihočeským vědeckotechnickým...

Přečíst celý článek
14. červen 2021
Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem

Pandemie koronaviru změnila trh práce. Nyní se mohou zájemci i absolventi škol poohlédnout po novém zaměstnání online

Změny na trhu práce se kvůli dlouhodobým mimořádným opatřením projevují i v míře nezaměstnanosti, která se v porovnání s předchozím rokem o něco zvýšila. Jihočeši tak mají nyní příležitost získat zamě...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.