Aktuality

Už jen necelý měsíc na podání přihlášky na střední školu

31. leden 2019
Tisková zpráva

Necelý měsíc na podání přihlášky mají zájemci o studium na střední škole. To, jakou střední školu si vybrat, a který obor bude pro ně ten správný jim od letošního školního roku pomáhá vybrat Asistenční centrum Impuls pro kariéru a praxi.

Žáci posledních ročníků základních škol mohou do 1. března podávat přihlášky na střední školy s obory, kde není vyžadována talentová zkouška. Mnozí z nich mají již svůj obor vybraný, je však stále mnoho žáků a rodičů, kteří se rozhodují na poslední chvíli. Těm žákům, kteří se nemohou rozhodnout, kam podat přihlášku, nebo se jen potřebují ujistit ve svém výběru, nově poradí odborníci z porad enského a asistenčního centra Impuls pro kariéru a praxi při Jihočeské hospodářské komoře (Jhk).

Díky Asistenčnímu centru, které vzniklo v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I., jež je spolufinancován Evropskou unií, byl na podzim spuštěn nový webový portál impulsprokarieru.cz, který kromě přehledu jihočeských středních škol a jejich aktuální oborové nabídky nabízí také interaktivní pomůcku pro výběr střední školy. „Jedná se o sadu testovacích a dotazníkových nástrojů, které žákovi pomohou poznat jeho zájmové oblasti a mohou mu naznačit, které obory by pro něj mohly být vhodné,“ představuje novinku vytvořenou ve spolupráci s předními českými psychology Petr Rejnek z Jhk. Výsledky těchto testů následně vyhodnotí výchovný poradce na škole, nebo je může žák společně s rodiči vzít s sebou do Informačního poradenského střediska Úřadu práce či případně do Pedagogicko-psychologické poradny (PPP), kam je však nutné se včas objednat. Tito odborníci mají zkušenosti s vyjasněním profesní orientace žáků při přechodu na střední školu a na výsledky těchto testů proto mohou dobře navázat.

„Výhodou naší kariérové aplikace SALMONDO je hlavně její dostupnost. Testy jsou bezplatně dostupné on-line na našem webu, a to pro všechny žáky 2. stupně jihočeských základních škol,“ uvádí Petr Rejnek. Přístupy do systému si žák vyžádá u výchovného poradce na své škole a samotné testy si pak může vyzkoušet z pohodlí svého domova. „Naším prvořadým cílem je, aby se tyto nástroje dostaly k žákům už na škole v rámci kariérového poradenství, proto se zaměřujeme i na spolupráci se školami. Formou vzdělávacích workshopů učíme výchovné poradce, jak s aplikací pracovat. Učitelé tak získávají další podporu pro svoji práci. Práce výchovných poradců na základních školách vnímáme jako klíčovou pro proces výběru střední školy. Po rodičích jsou to právě učitelé, kteří mají největší vliv na žáky, kteří se právě v tomto období rozhodují o své budoucnosti. Díky snadné dostupnosti naší aplikace se mohou více zapojit i samotní rodiče, nebo další příbuzní, což je velmi důležité“ říká Milada Petrů, kariérový specialista Jhk z Jindřichova Hradce.

Školy, ale i samotní žáci zájmové testování vítají. „Za necelé čtyři měsíce si o přístup do naší kariérové aplikace zažádalo 100 základních škol a k dnešnímu dni se do aplikace přihlásilo téměř 1300 žáků,“ hodnotí Petr Rejnek a doplňuje, že se nejedná o jedinou aktivitu projektu, na které Jhk spolupracuje s Jihočeským krajem. „Pro žáky a pedagogické pracovníky pořádáme také interaktivní workshopy, kde se mohou žáci i výchovní poradci seznámit s reálným pracovním prostředím, nebo si v yzkoušet náročnost konkrétní profese. Kromě toho, že to žáky baví, odnášejí si vlastní zážitky, které jim pomohou lépe poznat, jak jejich vysněná profese vypadá,“ dodává Milada Petrů.

Toto vše by nebylo možné bez velké podpory firem. Jen v loňském roce Asistenční centrum ve spolupráci s jihočeskými zaměstnavateli a dalšími partnery připravilo více než 200 workshopů a v dalších letech plánuje v tomto trendu pokračovat. V letošním roce se Jhk zaměří také na zlepšování úrovně odborného vzdělávání na středních školách a učilištích. V této oblasti dlouhodobě spolupracuje s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje. Středoškoláci se tak mohou těšit například na připravovanou databázi krátkodobých i dlouhodobých praxí, či nabídku volných pracovních pozic pro čerstvé absolventy.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

10. leden 2024
Tisková zpráva

Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023 v Jihočeském kraji

Dne 10. ledna 2024 byly na Krajském úřadě Jihočeského kraje slavnostně vyhlášeny výsledky 22. ročníku ceny „Spokojený zákazník Jihočeského kraje“. Z 14 kategorií získalo národní ocenění českých spotře...

Přečíst celý článek
29. listopad 2023
Tisková zpráva

Umělou inteligenci aktivně využívá zatím jen sedmina jihočeských firem, vyplývá z průzkumu Jhk

První seminář na téma umělá inteligence uspořádala pro podnikatele v úterý 28.11. Jihočeská hospodářská komora (Jhk). Umělou inteligenci (AI) vyzkoušela na jihu Čech pouze třetina firem, pravidelně ná...

Přečíst celý článek
03. listopad 2023
Tisková zpráva

Téměř 6 200 návštěvníků zavítalo na Burzy škol. Čekal je pestrý doprovodný program, ukázky z výuky i široká nabídka oborů

Od října do začátku listopadu navštívilo téměř 6 200 návštěvníků Burzy škol v 8 městech pořádané Jihočeskou hospodářskou komorou. I letos byla nabídka oborů velmi pestrá, a to včetně doprovodného prog...

Přečíst celý článek