Aktuality

Úspory energií jsou efektivní cestou k řešení současné krize. Národní rozvojová banka může podnikatelům pomoci snížit náklady

13. červen 2022
Byznys Stavebnictví Podpora podnikání

Ruská invaze na Ukrajinu narušila celosvětově energetický trh a logickou reakcí EU je ho transformovat. Mezi hlavní pilíře pro změnu patří úspory energií, diverzifikace dodávek energie a zavádění obnovitelných zdrojů.

Nejrychlejší řešení na úsporu energií

Podle nově představeného plánu REPowerEU jsou ale nejrychlejším a nejlevnějším řešením úspory energií. Právě takové řešení nabízí v Česku podnikatelům Národní rozvojová banka s programem ELENA, který pomáhá při přípravě úsporných projektů a ušetří 90 procent nákladů. 

Evropská unie označila oblast úspor energií za nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak řešit současnou energetickou krizi a navrhuje posílit dlouhodobá opatření a zvýšit závazný cíl v oblasti energetické účinnosti. Dalším hlavním zájmem je spolupráce s mezinárodními partnery na diverzifikaci dodávek energií a masivní rozšíření a urychlení rozvoje energie z obnovitelných zdrojů.

 

Nejistosta kvůli ruským fosilním palivům

„Mezi podnikateli nyní panuje velká nejistota kvůli dalšímu směřování cen i dodávek energií, především kvůli závislosti celé EU na ruských fosilních palivech. Rapidní zvýšení cen energií zasáhlo firemní rozpočty. U některých podnikatelů je nárůst ceny i několikanásobný. Nejefektivnějším způsobem, jak mohou podnikatelé snížit své náklady, je investice do úsporných projektů,” říká Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA Národní rozvojové banky a prozrazuje pět tipů k vhodným energetickým úsporám:

  • Klíčové je efektivní vytápění 
  • Zaměřte se na obálku budovy, vyměňte starší okna a dveře
  • I svítidly se dá uspořit
  • Obměňte dosluhující technologie za chytré, šetřící energii
  • Zaveďte energetický management

Národní rozvojová banka svým zájemcům z řad podnikatelů poskytuje profesionální pomoc prostřednictvím poradenského programu ELENA, který nabízí konzultaci projektů souvisejících se spotřebou energie a také zpracování energetického posudku.

 

Program ELENA nabízí úhradu až 90 % nákladů

Aby podnikatelé navrženou revitalizaci dokázali uskutečnit, musí mít připravené prostředky nejen na přípravu, ale i na investici samotnou. Program ELENA nabízí úhradu až 90 % způsobilých výdajů spojených s přípravou úsporného projektu. Na samotnou revitalizaci NRB nabízí možnost bezúročného financování. 

„Na opatření, která zajistí úsporu energií, lze u NRB získat výhodný bezúročný úvěr. Pro podnikatele v Praze jsou k dispozici prostředky programu ENERG. Pro projekty, které nespadají na území hlavního města a jsou realizovány kdekoliv jinde v České republice, je určen program Úspory energie,” dodává Čestmír Hrdinka.

 

Zdroj: BusinessInfo.cz, NRB


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. červen 2022
Byznys Podpora podnikání

Podnikatelé mohou využívat nových dotačních podpory v oblasti digitalizace, fotovoltaiky i úspory vody a energií v podnicích

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo několik dotačních programů v v oblasti digitalizace, fotovoltaiky i úspory vody v podnicích. Počítá se také s vyhlášením pod...

Přečíst celý článek
27. červen 2022
Byznys

Přihlaste se do Challenge Fund 2022, jehož cílem je přenos českých inovací

Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí červnu byla vyhlášena výzva na podávání přihlášek do Challenge Fundu 2022. 

Přečíst celý článek
27. červen 2022
Byznys

Jihočeský kraj vyhlásil 3. ročník Ceny hejtmana Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost v letech 2020 - 2021

Jihočeský kraj v čele s hejtmanem Martinem Kubou 13. června 2022 spustil příjem přihlášek do 3. ročníku „Ceny hejtmana Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost (CSR) v letech 2020 a 2021“. Do oce...

Přečíst celý článek