Od počátku roku 2024 neplatí ve Švýcarsku dovozní cla na průmyslové výrobky. Spolková vláda tím chce posílit roli Švýcarska jako jednoho z předních míst pro podnikání a podpořit oživení ekonomiky zasažené krizí.
Švýcarsko zrušilo cla na dovoz průmyslových výrobků
Z opatření budou profitovat jak zahraniční exportéři, tak i místní spotřebitelé, protože se významná úspora dovozních nákladů promítne i do koncových cen.
Legislativní změny pozitivně ovlivní přeshraniční obchod českých exportérů v mnoha odvětvích jako například farmaceutický a chemický průmysl, automobilový průmysl, strojírenství, stavebnictví a mnoho dalších. V neposlední řadě se změna dotkne i internetových obchodů a velkoobchodu a maloobchodu se zbožím a materiály.
V rámci zrušení průmyslových cel byla revidována a zjednodušena celá struktura celního sazebníku. I přes zrušení průmyslových celních sazeb je nezbytné, aby byl dovoz zboží při přechodu hranic deklarován, neboť dovozní celní prohlášení je také podkladem například pro vyměření dovozní daně, která se při dovozu zboží stále platí. Jedinou výjimku mají soukromí cestující, a to v případě malého množství nebo hodnoty převáženého zboží, které tak nemusí deklarovat. Rovněž zůstalo zachováno váhové clo pro zemědělské zboží (včetně potravin).
Zvýšení DPH
Na jedné straně se od 1. ledna 2024 přestala vybírat dovozní cla na průmyslové zboží, na druhé straně se ale zvýšila švýcarská sazba DPH ze 7,7 na 8,1 %, snížená sazba z 2,5 na 2,6 % a zvláštní sazba z 3,7 na 3,8 %.
Další změna se týká kódů celního sazebníku. Od ledna již neplatí 1 603 z dosavadních 9 114 položek. K tomuto snížení počtu celních položek se také částečně zjednodušilo zařazení zboží pro podniky, neboť poslední dvě číslice osmimístných kódů celního sazebníku lze nyní nahradit číslem „00“. Švýcarský všeobecný celní sazebník obsahuje celkem 97 kapitol. Zrušení se týká veškerého zboží v položkách celního sazebníku 25–97. Zrušení ale neovlivní položky celního sazebníku 01–24. Jedná se zejména o zvířata a zboží živočišného nebo rostlinného původu, tedy především potraviny.
České firmy, které do Švýcarska vyvážejí zboží, by měly přizpůsobit své přepravní a celní procesy tak, aby co nejlépe a efektivně využily nové rámcové podmínky. Doporučujeme proto aktualizovat systém ERP (Plánování podnikových zdrojů) a optimalizovat stávající celní procesy. Zaveďte do svých systémů aktualizované základní údaje, jako jsou kódy celního sazebníku, nebo zápis původu deklarovaného zboží, abyste zajistili bezproblémové dodržování obchodních a celních předpisů. Sdělte změny všem zúčastněným stranám a svým obchodním partnerům. Zajistěte, aby se nové švýcarské sazby DPH od 1. ledna 2024 promítly do vašich procesů a faktur pro zákazníky.
Zdroj: www.businessinfo.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Aktuální dotační příležitosti pro podnikatele v Jihočeském kraji v roce 2025
V roce 2025 nabízí Jihočeský kraj řadu dotačních programů zaměřených na podporu podnikatelů a rozvoj regionu. Níže uvádíme přehled nejvýznamnějších z nich:
Agentura CZECHINVEST pořádá Veletrh podpory podnikání a inovací pro firmy
Agentura CzechInvest si Vás dovoluje pozvat na Veletrh podpory podnikání a inovací, který je určen pro firmy, podnikatele či zájemce o podnikání z Jihočeského kraje. V jeden čas a na jednom místě bu...
Startuje dotační program na podporu cestovního ruchu Jihočeského kraje
Město České Budějovice vyhlásilo program na podporu cestovního ruchu pro rok 2025. Podporovány budou zejména projekty zaměřené na rozvoj cestovního ruchu s cílem zvýšit atraktivitu města pro návštěvní...