#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Senát pozměnil daňový balíček a vrátil ho sněmovně. Sleva na poplatníka vzroste méně a postupně

11. prosinec 2020
Byznys HR a personalistika Legislativa a účetnictví

Senát ve čtvrtek 10. prosince upravil daňový balíček, který dostal k posouzení ze sněmovny. Sleva na poplatníka by se měla zvyšovat v následujících dvou letech, vždy o tři tisíce korun. Celkově ale méně, než odhlasovali poslanci. Obce a kraje mají dostat kompenzace ve výši 80 procent za budoucí výpadky příjmů. Ty souvisí s chystaným zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmů fyzických osob, kde mají být sazby 15 a 23 procent, počítáno z hrubé mzdy. Upravený balíček se tak vrací do sněmovny, která ho bude znovu posuzovat.

Senát souhlasil s nahrazením superhrubé mzdy sazbami daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Zavedení jednotných sazeb nepřijal. Horní komora také rozhodla o tom, že základní daňová sleva na poplatníka se má podle Senátu zvýšit z dosavadních 24 840 korun ročně na 27 840 Kč v příštím roce a na 30 840 Kč v roce 2022. O úpravách, s nimiž ministryně financí souhlasila, nyní rozhodne sněmovna.

Obcím a krajům mají být podle Senátu výpadky příjmů po zrušení superhrubé mzdy nahrazeny z 80 procent, a to zvýšením jejich výnosů z daní. V rámci rozpočtového určení daní by se měl zvýšit podíl obcí na výnosu z daní z 23,58 procenta na 25,84 procenta a podíl krajů z 8,92 procenta na 9,78 procenta.

Senát také odmítl návrh pirátských poslanců na zdanění prodeje akcií ve výši 20 milionů korun a více, které jsou v držení déle než tři roky. Návrh byl součástí přijatých úprav, na nich se dohodly kluby ODS a TOP 09, KDU-ČSL a ProRegion, v němž jsou senátoři ANO a ČSSD. Pro vrácení zákona sněmovně s přijatými změnami nakonec hlasovalo 46 ze 77 přítomných senátorů včetně šesti členů klubu STAN.

Zaměstnanci podle balíčku asi budou moci místo stravenek dostávat stravenkový paušál, který nebude podléhat odvodům a daním. Návrh na zrušení paušálu Senát odmítl stejně jako snahu o vyšší zdanění zahřívaného tabáku.Přijaté úpravy budou podle ministrině financí znamenat výpadek rozpočtových příjmů ve výši necelých 100 miliard korun v příštím roce. Sněmovní verze balíčku, která počítá s vyšší daňovou slevou na poplatníka a samosprávám výpadek příjmů nekompenzuje, by znamenala výpadek příjmů ve výši 130 miliard korun ročně.

Místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin neprosadil dosavadní podobu rozpočtových pravidel. Znamenalo by to, že by se v příštím roce schodek rozpočtu nesměl zvýšit o více než 4,5 procenta vůči hrubému domácímu produktu. Podle ministrině financí by to ale znamenalo drastické škrty v rozpočtu včetně dopadu na kraje a obce. Zástupci TOP 09 touto změnou podmiňovali svou podporu úpravám balíčku, při hlasování o jeho vrácení sněmovně se hlasování zdrželi.

Horní komora nevyhověla ani Petru Orlovi z klubu hnutí Senátor 21 a Pirátů, který doporučoval odmítnout sněmovnou schválené snížení spotřební daně z nafty o jednu korunu za litr.

Kolik nově vyděláte na zrušení superhrubé mzdy? - více na Podnikatel.cz

 

Zdroj: ČT24.cz a Lidovky.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. leden 2021
Byznys Legislativa a účetnictví

Paušálně bude v letošním roce platit daně a pojistné zhruba 60 tisíc živnostníků

Finanční správa k 12. lednu eviduje 57 826 přihlášených živnostníků, kteří letos budou platit daň z příjmů, pojistné na sociální a zdravotní pojištění paušálně. To znamená prostřednictvím pravidelné m...

Přečíst celý článek
11. leden 2021
Byznys

On-line produktová mapa kraje více propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin

Jihočeská agrární komora spustí on-line regionální produktovou mapu kraje, která víc propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin. Jedním z cílů je také zvýšit využití místních potravin ve ško...

Přečíst celý článek
07. leden 2021
Byznys

Hospodářská komora ČR navrhla doplnění vládní podpory podnikatelům o „poslední záchranu“

Vládou schválený kompenzační program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako dodavatelé uzavřených provozoven ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zam...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.