#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Řemesla jsou sázka na jistotu, s jejich výběrem pomůže nový web

23. leden 2020
Tisková zpráva Stavebnictví Technika a řemesla

Jihočeská hospodářská komora spustila nový web budmistr.cz, který představuje osm perspektivních řemesel jak z pohledu jejich studia, tak následného uplatnění. Všechny obory souvisí se stavebnictvím, kde je doslova "hlad" po kvalitních řemeslnících.

„Zdaleka již neplatí, že řemeslník dělá podřadnou práci za málo peněz. Šikovných řemeslníků je dnes nedostatek, a tak ten, který se rozhodne pro řemeslo, si vydělá nemalé peníze. Pokud se pak postaví na vlastní nohy, má velkou šanci vybudovat si firmu se solidním příjmem. Stále však slýcháváme od rodičů, ale často i pedagogů, klišé – když se nebudeš dobře učit, půjdeš na řemeslo. Tento názor bychom chtěli změnit. Vyučit se řemeslníkem totiž má v dnešní době budoucnost,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk).

Řemesla zachovávají dlouholeté tradice, ale také přináší perspektivní činnosti z hlediska volby povolání. I přesto řemesla zaznamenávají v posledních letech malý zájem žáků o jejich studium, což způsobuje nedostatek řemeslníků na trhu práce, a tím i nárůst cen nemovitostí či služeb spojených s výstavbou.

Podpora řemesel je dalším projektem Jihočeské hospodářské komory, který si klade za cíl zlepšit povědomí o řemeslných oborech. V rámci projektu Jhk vytvořila značku BUĎ MISTR a na stejnojmenných webových stránkách nabízí nejen informace o řemeslných stavebních profesích, ale také o učilištích, kde je možné se řemeslníkem vyučit. Každý žák si může výuční list navíc rozšířit o nástavbové studium, které neznamená jen získání středoškolského vzdělání, ale může se stát i mistrem svého oboru díky tomu, že zná řemeslo od základu.

„Rodiče a děti na webu budmistr.cz najdou informace o tom, co se v daném oboru naučí, jaké dovednosti získají, seznam učilišť, které daný obor v rámci Jihočeského kraje vyučují a kde najdou uplatnění,“ zdůrazňuje Veronika Vicková z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která na projektu spolupracuje a doplňuje, že řada řemeslníků, kteří byli v rámci projektu osloveni, se velmi brzy po získání praxe stali živnostníky nebo si založili firmu. „Dnes jsou svými pány, plánují si zakázky a vydělají si mnohdy více peněz, než kdyby šli studovat ekonomiku či jiný obor“, doplňuje Veronika Vicková.

Řemeslné profese jsou vhodné obzvláště pro ty, kteří přemýšlí, co a jak by se dalo vyrobit. Často jsou to děti šikovné a vynalézavé, které se nebojí přidat ruce k dílu. Mají rády tvůrčí práce a rádi využívají moderní technologie. Ti, kteří se vyučí a získají praxi, jsou často mistrem svého řemesla, které si okolí nejen chválí, ale i váží. Navíc jsou za svou práci dobře finančně odměněni, ale vidí také výsledky své práce, které zhmotňují do konkrétních výrobků.

Projekt Podpora řemesel je realizován za finanční podpory Jihočeského kraje v rámci Dotačního programu Podpora technického vzdělávání.

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

27. květen 2020
Technika a řemesla

Česká hlava 2020 - soutěž o nejvýznamnější průmyslovou inovaci - cena industrie

Hospodářská komora České republiky zve podnikatele, aby se zapojili do soutěže o nejlepší výrobkovou či technologickou inovaci – cenu Industrie, která bude vyhlášena na galavečeru. Uzávěrka přihlášek ...

Přečíst celý článek
26. květen 2020
Stavebnictví

Hospodářská komora a další podnikatelské svazy vznáší řadu zásadních připomínek ke stávající podobě rekodifikace stavebního práva v ČR

Současný návrh rekodifikace stavebního práva, který ministerstvo pro místní rozvoj 25. května zaslalo na úřad vlády, jde špatným směrem a neodpovídá věcnému záměru nového stavebního zákona, varuje Hos...

Přečíst celý článek
22. květen 2020
Stavebnictví

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Ministerstvo financí 19. 5. na jednání vlády předložilo návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z celkové kupní ceny. Vláda návrh v upraveném znění schválila a ten nyní poputuje do ...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.