Aktuality

Rakousko – příležitosti pro české podnikatele

26. leden 2023
Byznys Export

Jak exportovat do Rakouska a podmanit si místní trh tak, jak se to již podařilo několika českým firmám? Vídeň nyní nabízí odrazový můstek pro mladé firmy v podobě programu Vienna Startup Package a Krajská hospodářská komora Zlínského kraje chystá v druhé polovině února webinář na téma Obchodní příležitosti v Rakousku.

Webinář s odborníky na rakouský podnikatelský svět

Krajská hospodářská komora Zlínského kraje připravuje 22. února 2023 bezplatný webinář, který se bude konat od 10 hodin prostřednictvím aplikace MS Teams. Ke slovu se dostane hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš a Ing. Marek Pyszko, jenž je ve funkci hlavního ekonoma Ministerstva zahraničních věcí ČR. Aktuální situací na rakouském trhu a jeho dalším možným vývojem Vás provede Ing. Pavlína Šrámková – vedoucí Obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví České republiky v Rakousku. Zmíní, které sektory jsou pro české firmy perspektivní a kde by se mohly uplatnit.

On-line seminář se taktéž zaměří na příležitosti strojírenského průmyslu v oblasti Horního Rakouska pod vedením ředitele CZECH Maschinenbau GmbH Viktora Sašinka MA. Komplexně ujasní přehled o srdci rakouského průmyslu, představí přední rakouské firmy a taktéž sdělí výzvy i transformace jako příležitost rozvoje obchodní spolupráce.

 Pro více informací a registraci navštivte web Krajské hospodářské komory Zlínského kraje.

 

Inspirativní české firmy, které ovládly sousední stát

RegioJet, firma žlutých vlaků s majitelem Radimem Jančurou, již několik let funguje na rakouském trhu. Od června minulého roku nově i s působením na stanici vídeňského Letiště Wien-Schwechat. Odvážný český podnikatel se nebojí výzev, a dokonce se rozhodl zkupovat hotely v Alpách s novým projektem RegioJet Hotels.

Mezi další české úspěšné podniky působící v Rakousku je i Rohlík, který zde vystupuje pod značkou Gurkerl.at, v překladi „okurčička“. Po expanzi do Maďarska vtrhli i na rakouský trh, kde však zvolili jinou strategie. Místo propagaci prostřednictvím on-line platforem používá reklamní plakáty, kterými se dostávají do podvědomí zákazníků. Podnik zatím působí hlavně v hlavním městě, ale má v plánu rozšířit se i do dalších regionů.

Velmi známá česká společnost, která odkoupila v roce 2007 přibližně čtvrtinový podíl firmy Waldquelle Kobersdorf, druhého nejpřednějšího výrobce minerálních vod v Rakousku, se taktéž zapsala do žebříčku úspěšných českých společností fungující v rakouských krajích. Jedná se o Mattoni 1873, která se v roce 2014 stala 100 % vlastníkem zmíněného podniku. Díky zdárné akvizici a spolupráci s dceřinou společností Waldquelle získala licenční partnerství PepsiCo. Od začátku nového roku tak Mattoni 1873 obsadila místo největšího výrobce
a distributora
nealkoholických nápojů ve střední Evropě.

 

 

Mladé firmy mohou pro expanzi do Rakouska využít nový startupový program

Vídeň již deset let pomáhá mladým začínajícím firmám formou intenzivního čtyřtýdenního programu. Tento akcelerační program s názvem Vienna Startup Package organizuje městská hospodářská agentura Wirtschaftsagentur Wien (Vienna Business Agency). Vybraných dvacet firem čeká v hlavním městě Rakouska asistované seznámení s vídeňským a rakouským trhem, identifikace nových obchodních příležitostí, a dokonce propojení s možnými skakehodlery.

Další ročník by měl proběhnout v květnu a červnu 2023. Program obsahuje praktické workshopy i koučinky v hodnotě 2 000 eur či poskytnutí relevantních kontaktů a umístnění do zdejšího startupového ekosystému.

 

Zdroj: export.cz a businessinfo.cz

Dokumenty


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

31. březen 2023
Byznys

Nejlepším jihočeským městem pro podnikání je podle výzkumu Český Krumlov

Český Krumlov se letos stal nejlepším jihočeským městem pro podnikání. Tábor se umístil na druhém místě v této studii a třetí příčku obsadily České Budějovice. Organizátoři výzkumu Město pro byznys oz...

Přečíst celý článek
30. březen 2023
Byznys

V Jihočeském kraji vzniká regionální kancelář pro filmovou tvorbu

Od 24. dubna 2023 se spustí další regionální filmová kancelář v České republice. Jihočeská centrála cestovního ruchu zakládá Jižní Čechy Film Office, čímž se počet regionálních míst pro filmaře zvýší ...

Přečíst celý článek
29. březen 2023
Byznys

Datové schránky zvládli podnikatelé založit bez výraznějších komplikací. Přístup do datovky usnadnila bankovní identita

Hospodářská komora nepostřehla výraznější komplikace spojené se zaváděním datových schránek pro osoby samostatně výdělečně činné. Bankovní identita zjednodušila podnikatelům přístup k datovým schránká...

Přečíst celý článek