#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Půjčka od Rozvojové banky Rady Evropy pomůže v boji s koronavirem

22. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání Koronavirus

Ministerstvo financí předkládá do meziresortního připomínkového řízení materiál, díky kterému bude možné za mimořádně výhodných podmínek čerpat úvěr až do výše 300 mil. Eur (cca 8,3 mld. Kč). Záměrem úvěru poskytnutého Rozvojovou bankou Rady Evropy je financování výdajů na zdravotnictví s cílem bojovat proti šíření a zmírnění dopadů nákazy koronavirem.

„Rozvojová banka Rady Evropy nabídla České republice možnost čerpání prostředků za velmi velkorysých podmínek. Abychom jej ale mohli využít, potřebuje Ministerstvo financí souhlas vlády. Peníze z úvěru přitom budeme čerpat pouze v případě, že to bude pro Českou republiku výhodnější, než například vydání státního dluhopisu,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová.

Rozvojová banka Rady Evropy (CEB) schválila půjčku 300 mil. Eur pro ČR na boj s koronavirem v minulém měsíci. Financování ze strany CEB může být maximálně do výše cca 90 % celkových uznatelných výdajů. To znamená, že nabízený úvěr ve výši 300 mil. euro je možné přijmout na výdaje ve výši 333 mil. Eur.

Předběžné podmínky CEB pro úvěr ve výši 300 mil. Eur se v tuto chvíli pohybují na úrovni 0,000 % p. a. s dobou do splatnosti až 9 let. Tyto podmínky jsou výhodnější, než jakých je v současné chvíli ČR schopna dosáhnout jak na eurovém peněžním i dluhopisovém trhu, tak i například prostřednictvím úvěru od Evropské investiční banky.

Cílem úvěru je zajištění financí na zdravotnické vybavení pro lékařský personál, laboratoře, testovací centra a další pracovníky v první linii boje s koronavirem a na zabezpečení souvisejících nákladů na transport a distribuci. Jedná se především o nákup osobních ochranných prostředků (např. roušky, respirátory FFP2 a FFP3 a léčiva, atd.).

„Nespornou výhodou poskytnutého úvěru bude možnost uplatnit úvěrové prostředky i zpětně, a to na již zrealizované výdaje jednotlivých ministerstev od počátku roku 2020. Z vládní rozpočtové rezervy bylo na nákup ochranných prostředků a dalšího vybavení uvolněno 11,9 miliard korun. Nabízený úvěr by tak mohl pokrýt drtivou většinu těchto prostředků,“ vysvětluje ministryně financí.

CEB schválil půjčku České republice minulý měsíc. Na prostředky ve výši 300 mil. euro spolu s ČR dosáhla v první vlně jen Itálie, Slovensko a španělská banka - Instituto de Crédito Oficial. „Současný úvěr bude první úvěrovou dohodou mezi českou vládou a Rozvojovou bankou Rady Evropy,“ doplňuje Alena Schillerová.

Čerpání peněžních prostředků v rámci navržené úvěrové smlouvy zajišťované Ministerstvem financí bude realizováno v případě, že náklady spojené s úvěrem budou v porovnání s alternativami financování na trhu výhodnější.

Přijetí úvěru Ministerstvem financí za Českou republiku na financování konkrétních programů nebo projektů je podle § 35a zákona o rozpočtových pravidlech možné pouze na základě rozhodnutí vlády.

Česká republika vstoupila do CEB v únoru 1999. CEB je multilaterální rozvojová banka, která se zaměřuje na sociální rozvoj evropských zemí. Je právně a finančně samostatná a představuje hlavní nástroj politiky solidarity rozvíjené Radou Evropy. Jejím sídlem je Paříž a v současné době má 41 členů.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

29. květen 2020
Koronavirus

Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června 2020

Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z d...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Sněmovna přehlasovala senátní vratku, Finanční správa začne přijímat žádosti od společníků malých s.r.o.

Poslanecká sněmovna dnes podruhé podpořila vládní návrh novely zákona o kompenzačním bonusu připravený Ministerstvem financí. Přehlasovala tím senátní vratku a odmítla pozměňovací návrh Senátu, který ...

Přečíst celý článek
28. květen 2020
Legislativa a účetnictví

Poslanci schválili upravenou novelu, která přinese online finanční úřad

Poslanecká sněmovna na dnešní schůzi ve zrychleném jednání schválila novelu daňového řádu. Návrh z dílny Ministerstva financí přináší rozsáhlou modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní. Stěžejní...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.