#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Průmysl i stavebnictví zaznamenaly meziročně pokles

09. červenec 2020
Byznys Stavebnictví Koronavirus

Průmyslová produkce i stavebnictví zaznamenaly meziročně pokles. Hůře je na tom průmyslová produkce, která v květnu reálně meziročně klesla o čtvrtinu. Snížila se i hodnota nových zakázek. Stavební produkce v květnu reálně meziročně klesla o 7,6 %.

„Stavební produkce v ČR poklesla v květnu meziročně nejvýrazněji od července 2016, zhruba o desetinu. V porovnání s bezmála třetinovým propadem průmyslu je to stále ještě poměrně příznivý výsledek. Navíc produkce v oblasti infrastrukturního stavitelství zůstává meziročně prakticky „na svém“, propadla se meziročně o necelé procento,“ připomíná analytik Lukáš Kovanda.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v dubnu 2020 v EU meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 27,2 % a stavební produkce o 24 procent.

Průmysl se pomalu vzpamatovává

Hodnota nových zakázek v květnu 2020 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 34,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 36,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 29,7 %. Nejvíce se propadly nové zakázky u výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroby strojů a zařízení.

Průmyslová produkce v květnu 2020 byla reálně meziměsíčně vyšší o 13,8 %. „Data naznačují, že průmysl má tendenci se z největších propadů vzpamatovávat, byť pomaleji, než se očekávalo, a že tento trend bude v dalších měsících pokračovat. Je však prakticky jisté, že do konce roku se meziroční propad dohonit nepodaří. Brzdou průmyslové výroby už nejsou odstávky výrobních závodů, ale oslabená domácí i zahraniční poptávka, a to jak na straně spotřebitelů, tak na straně nižší investiční aktivity firem,“ dodává Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank.

Ve stavebnictví nejvíce utrpělo pozemní stavitelství

Stavební produkce v květnu 2020 byla reálně meziměsíčně nižší o 2,9 %. Meziročně klesla o 7,6 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 11,0 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 1,2 %. Větší podniky si dynamiku dokázaly udržet, ale menší firmy a živnostníci byli výrazně pod úrovní loňského května.

„Pokles stavebnictví tak má na svědomí zejména stavitelství pozemní. Tento pokles souvisí s tím, že stavební firmy a developeři, zejména menší firmy a podnikatelé ve stavebnictví, přišly v době koronakrize kvůli nejisté budoucnosti o zakázky, případně zastavili či pozastavili své projekty. Přesto může stavebnictví v nadcházející době představovat na makroekonomické úrovni tlumič hlubokého propadu v průmyslu. Některé pracovníky, například ty manuální, může také průmyslu „přetahovat“ a tím přispívat ke zmírnění zhoršování situace na trhu práce,“ upozorňuje Lukáš Kovanda.

 

Zdroj: Businessinfo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

11. srpen 2020
Byznys

Obce dostanou 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší daňové příjmy kvůli pandemii

Ministerstvo financí pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Peníze mohou obce očekávat na svých ...

Přečíst celý článek
10. srpen 2020
Koronavirus

Dohodáři mohou od 7. srpna čerpat kompenzační bonus. Finanční správa začala proplácet první žádosti

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci (tzv. dohodáři) na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti nabyla platnosti 7. ...

Přečíst celý článek
07. srpen 2020
Koronavirus

Za červenec přibylo kvůli koronaviru i pravidelným sezónním výkyvům na 10 tisíc uchazečů o práci

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze škol...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.