Aktuality

Prohlédněte si animované spoty jihočeských žáků a dejte hlas vašemu favoritovi

08. červen 2021
Byznys Tisková zpráva Školství Spolupráce škol a firem Technika a řemesla

V úterý 8. 6. 2021 se spustilo hlasování o nejlepší animované spoty, které tvořily profi týmy složené ze žáků jihočeských škol a zástupců firem. Šestičlenné týmy, kterým šéfuje vždy jeden odborník z praxe, během jednoho měsíce vymyslely a připravily krátké animované spoty na téma Cílová stanice vesmír. O první příčky v soutěži Talenty pro firmy bojuje celkem 12 soutěžních týmů, z toho 10 jihočeských a 2 rakouské. O vítězi rozhoduje odborná porota a letos i veřejnost. Ta může hlasovat až do 17. 6. 2021 do 16:00, kdy budou vítězové slavnostně představeni.

Talenty pro firmy je název soutěže, která má prověřit schopnosti žáků základních a středních škol z hlediska jejich technických a digitálních dovedností. „Soutěž T-Profi probíhá tradičně na Výstavišti v Českých Budějovicích při příležitosti výstavy Vzdělání a řemeslo. Letos je ale z důvodu koronavirové pandemie vše jinak. Proto jsme stavění a programování přenesli do online světa a díky tomu můžeme letošní ročník soutěže T-Profi více otevřít veřejnosti,“ seznamuje s novinkami v soutěži Talenty pro firmy, zkráceně T-Profi, Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory (Jhk).

Dana Feferlová z Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která spolu s Jhk soutěž již šestým rokem organizuje, představuje její zadání: „I přesto, že má letošní ročník zcela nový kabát, vše podstatné zůstalo. Žáci základních a středních škol se museli popasovat s technikou a postavit model a rekvizity. Stejně tak bylo zapotřebí využít programovacího nástroje micro:bit. Soutěž jsme však doplnili o digitální dovednosti, a tak žáci včele s kapitánem z firmy jako výstup své měsíční práce připravili animák, který sami natočili. Na výsledky jejich práce se může každý podívat již od 8. června 2021 na webu www.t-profi.eu a určitě se u nich pobaví.“

Žáci základních a středních škol si v průběhu května vyzkoušeli práci v týmu a spolupráci pod vedením odborníka z firmy. Každý z těchto dvanácti týmů měl za úkol sestavit zařízení z dostupných stavebnic či materiálů, naprogramovat jej či pomocí micro:bitu ozvučit nebo naprogramovat led diody a natočit tematický krátký animovaný spot. Ačkoliv se zadání zdá na první pohled náročné, zvládli jej týmy složené ze šesti žáků, vždy tři žáci ze základní školy a tři ze střední. Každý tým byl přitom posilněn odborníkem z firmy či neziskové organizace za něž vystupuje. Veškerou práci si však museli žáci odpracovat sami. Kapitán mohl každý tým pouze koordinovat. Jak jednotlivé týmy pracovali, museli soutěžící zároveň zachytit ve fotografiích a odprezentovat před odbornou porotou.

Hlasovat je možné jak na webu www.t-profi.eu, nebo ve virtuální realitě. Jak se do virtuální reality přihlásit, se zájemci dozví na zmíněném webu. Na obou místech také najdou všechna soutěžní videa a hlasovací formulář. „Žáci zvládli vytvořit opravdu krásné animáky. A to i přesto, že pracovali v nekomfortním prostředí. Vlastně ještě v době, kdy platila řada vládních koronavirových opatření a často se žáci scházeli při online schůzkách,“ doplňuje za organizátory Barbora Sejková, která je koordinátorem soutěže.

Na projektu spolupracují nejen jihočeské firmy, ale i neziskové organizace, které poskytly do soutěže řadu zajímavých cen. S realizací soutěže pomáhá i mnoho partnerů, mezi nimi například Miroslav Kotlas z eLaborka a Martina Kupilíková z Centra robotiky.

Soutěžící, kteří se umístí na prvních třech místech, si odnesou micro:bit, který lze připojit k polytechnickým stavebnicím a je možné je naprogramovat.

 

Soutěžní týmy zastupují tyto firmy a školy:

VISCOFAN CZ s.r.o.​

 • ZŠ Nová, Nová 1871/5, České Budějovice 3
 • VOŠ, SPŠ automobilní a technická, Skuherského 3, České Budějovice

BRISK Tábor a.s.​

 • Základní škola a Mateřská škola Sezimovo Ústí, 9. května 489
 • VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí, Budějovická 421

E.ON Česká republika s.r.o.​

 • ZŠ Oskara Nedbala 30, České Budějovice
 • Střední odborná škola elektrotechnická, COP Hluboká nad Vltavou, Zvolenovská 537

RENOMIA, a.s.​

 • Základní škola, Nerudova 9, České Budějovice

Kern-Liebers s.r.o.​

 • ZŠ Šindlovy Dvory, Šindlovy Dvory 40, České Budějovice
 • SPŠ a VOŠ Písek, Karla Čapka 402, Písek

MOTOR JIKOV GROUP a.s.​

 • ZŠ Nové Hrady, Komenského 30, Nové Hrady
 • VOŠ, SPŠ automobilní a technická, Senovážné nám. 4, České Budějovice

EGE, spol. s r.o.​

 • ZŠ Dukelská 11, České Budějovice
 • SPŠ SE Dukelská 13, České Budějovice

Agrosoft Tábor, s.r.o.​

 • Educanet, Lannova třída 1595/a, České Budějovice
 • SŠ Educanet, Lannova třída 1595/a, České Budějovice

Rohde & Schwarz závod Vimper, s.r.o.​

 • ZŠ Vimperk, Smetanova 405, Vimperk
 • Střední škola a Základní škola Vimperk, Nerudova 267

Czechitas z.s.​

 • Gymnázium, České Budějovice, Česká 64
 • Gymnázium, České Budějovice, Česká 64

WIFI Linz

 • Technische Fachschule Haslach 

Loxone Electronics GmbH

 • Technische Fachschule Haslach 

 

Projekt je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

01. prosinec 2022
Byznys

SAVE THE DATE: Webinář pro podnikatele, kteří mají zájem o obnovu Ukrajiny

Hospodářská komora České republiky zve na webinář organizovaný ve spolupráci s Ukrajinskou obchodní a průmyslovou komorou (UCCI). Podnikatelský webinář s Ukrajinou se uskuteční dne 6. prosince 2022 od...

Přečíst celý článek
30. listopad 2022
Byznys

Agentura pro podnikání a inovace a regionální kancelář Agentury CzechInvest zvou na Konzultační den pro podnikatele

Regionální kancelář Agentury pro podnikání a inovace (API) a regionální kancelář Agentury CzechInvest si Vás dovolují pozvat na Konzultační den pro firmy a podnikatele z Jihočeského kraje.

Přečíst celý článek
28. listopad 2022
Byznys Školství

Mzdy ve stavebnictví rostou, obor ale čelí nedostatku absolventů technických škol a vzdělaného personálu

Průměrná náborová mzda absolventa stavebních oborů je podle analýzy 28 191 korun hrubého. Ředitelé stavebních firem připouští, že ve srovnání s jinými technickými obory nemusí být pro absolventy práce...

Přečíst celý článek