Aktuality

Přiznání k silniční dani za rok 2022 musí podnikatelé podat a zaplatit do 31. ledna. Koho se silniční daň týká a koho už ne?

12. leden 2023
Byznys Doprava Legislativa a účetnictví

Na podání daňového přiznání k dani silniční je čas do úterý 31. ledna 2023. V této lhůtě je nutné daň také zaplatit. Pro rok 2022 byl počet vozidel, která jsou předmětem daně, značně snížen (dani již nepodléhají např. osobní automobily).

 

Kdo platí silniční daň? Od roku 2022 už se netýká majitelů aut do 12 tun

Plátci silniční daně se v roce 2022 dočkali jedné zásadní změny – daň už nemusejí platit majitelé vozidel s hmotností do 12 tun. Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo letos na jaře. U osobních aut jde o úsporu v řádech stovek až nižších jednotek tisíc korun ročně. A například majitel nákladního vozu s dvěma nápravami a hmotností mezi 11 a 12 tunami ušetří za rok 8 100 korun.

Silniční daň platí v tuzemsku od roku 2022 všichni, kteří využívají k podnikání velká nákladní vozidla. Poplatníkem je ve většině případů ten, kdo je zapsán v technickém průkazu. Před rokem 2022 se povinnost týkala i majitelů osobních aut, dodávek a menších nákladních vozidel. Vozidlo přitom musí být registrováno v České republice. Pokud je registrované v zahraničí, platit nemusíte ani v případě, že s ním v tuzemsku jezdíte. V takovém případě se vás dokonce netýká ani daňové přiznání. Automaticky hradí daň zaměstnavatelé, již vyplácejí cestovní náhrady zaměstnancům, kterým svěřují auta ze svého vozového parku.

 

Jak silniční daň zaplatit

Silniční daň se platí čtyřikrát ročně formou záloh, jež jsou nastaveny předem. Každoročně pak podáte daňové přiznání a doplatíte rok předešlý, zejména proto, že prosinec se zálohově nehradí.

Pokud se na vás nově vztahuje povinnost odvádět silniční daň, jste povinni se registrovat k jejímu placení pomocí růžového formuláře, který je ke stažení na daňovém portále finanční správy. Registrovat se na stejném místě můžete i elektronicky, případně si můžete vyzvednou tiskopis na finančním úřadě.

Podrobnější informace k podávání přiznání k dani silniční a přehled zásadních změn s účinností od 1. 1. 2022 najdete na webu Finanční správy.

 

Přiznání podejte elektronicky

Pro podání daňového přiznání Finanční správa doporučuje využít Online finanční úřad, pomocí kterého je možné podat daňové přiznání elektronicky z pohodlí domova. Na podání daňového přiznání k silniční dani je čas do 31. ledna 2023. 

 

 

Zdroj: BusinessInfo.cz


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

26. leden 2023
Legislativa a účetnictví

Mzdy jihočeských zaměstnanců rostou, inflaci však nestačí, vyplynulo z průzkumu Jhk

Rostoucí inflace zásadně ovlivňuje trh práce a mzdovou politiku firem, které, jak vyplynulo z lednového šetření Jihočeské hospodářské komory, ve většině případů (80 %) zvyšovaly mzdy svých zaměstnanců...

Přečíst celý článek
26. leden 2023
Legislativa a účetnictví

Novinky v mzdovém účetnictví pro rok 2023

Rok 2023 přináší mnoho změn. Výjimkou nejsou ani změny v mzdovém účetnictví, kde se schválily vyšší minimální mzdy, upravily stravenkové paušály či zdravotní a sociální pojištění.

Přečíst celý článek
25. leden 2023
Byznys

Z Operačního programu Technologie a aplikace je připraveno 650 milionů korun na projekty z oblasti výzkumu, vývoje, inovací a digitalizace

Ministerstvo průmyslu a obchodu pomůže zejména malým a středním podnikům s projekty z oblasti výzkumu, vývoje, inovací a digitalizace. Z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopn...

Přečíst celý článek