Jihočeská hospodářská komora má dlouholeté zkušenosti v podnikatelské sféře, což zahrnuje i poradenství start-upů. Své zkušenosti se nyní snaží aplikovat do pro komoru zatím nezmapované oblasti, a to nehmotného kulturního dědictví, což se daří díky mezinárodnímu projektu ARTISTIC. Pro letošní jaro je v rámci projektu naplánováno několik workshopů, které mají za úkol poskytnout účastníkům široké informace z oblastí potřebných pro nastartování podnikání. Konat se budou také individuální konzultace, které vyřeší konkrétní problémy zapojených účastníků.
Podnikatelské nápady na oživení tradic získají na jihu Čech podporu
„Podpora start-upů je jednou z důležitých oblastí naší činnosti. V dnešní rychlé době je důležité nezapomínat i na tradiční hodnoty a kulturu obecně. Právě tyto dvě, možná na první pohled nesourodé oblasti, se snažíme spojit. Podnikatelské aktivity mohou podpořit snahu o zachování historických hodnot v našem regionu, ať už se jedná o oživení původních řemesel, pořádání slavností či podporu výrobků, které jsou tradiční pro náš region,“ zdůrazňuje ředitel Jihočeské hospodářské komory, Luděk Keist.
„Naší snahou je podpořit začínající podnikatele, kteří mají zajímavé nápady v oblasti nehmotného kulturního dědictví, ale nemají dostatek financí či podnikatelských zkušeností k uvedení jejich myšlenky v život. Díky projektu ARTISTIC jim nyní můžeme zcela bezplatně pomoci. Již v březnu spouštíme asistenční program s názvem Od nápadu k realizaci, který přinese pro zájemce nejen bezplatné workshopy, ale i možnost individuálních konzultací svého záměru s odborníky,“ představuje možnosti mezinárodního projektu ARTISTIC financovaného z evropského fondu Interreg Central Europe jeho manažerka Michaela Rychnavská.
Nehmotné kulturní dědictví má v jižních Čechách bohatou tradici a mnoho podob. K tradičním patří například milevské maškary či tradiční vorařství na řece Vltavě. Za zmínku stojí i borovanské Borůvkobraní, selské slavnosti v Holašovicích či tradiční výlovy třeboňských rybníků. V regionu jižních Čech je také mnoho tvůrčích lidí se zajímavou řemeslnou tvorbou jako například umělečtí kováři, brašnáři, krajkáři či loutkaři.
Příležitost pro oživení svých podnikatelských nápadů v oblasti nehmotného kulturního dědictví dostanou nově začínající podnikatelé a další zájemci o rozvoj tradic v regionu. Díky projektu ARTISTIC budou mít možnost zapojit se do dlouhodobějšího programu nazvaného Od nápadu k realizaci. V rámci něj se mohou již v první fázi zapojení účastníci vzdělávat během připravených workshopů, kterých bude na jaře hned několik. Na workshopech získají účastníci obecné informace o stěžejních prvcích procesu vzniku podnikání. Získají znalosti v oblasti tvorby business plánu, zjistí, jak ochránit svůj produkt či službu před konkurencí, jak zpropagovat sebe a svůj business, a v neposlední řadě, kde sehnat potřebné finance důležité pro start svého podnikání. Součástí programu bude také možnost využít individuálního poradenství, kde už budou řešeny konkrétní problémy.
Do projektu ARTISTIC se mohou zapojit nejen začínající podnikatelé, ale i zaměstnanci muzeí, galerií a jiných kulturních institucí setkávající se s řadou nápadů, které by mohly obohatit rozvoj kultury v regionu. Tito odborníci získají také zcela zdarma možnost rozšířit své znalosti díky plánovaným workshopům, kde budou proškoleni v již zmíněných oblastech. Díky nabytým informacím bude vytvořena zcela ojedinělá síť kulturních mediátorů se znalostmi jednak z oblasti kultury, ale i ekonomie. Proškolení experti tak budou moci budoucím zájemcům o podnikání v oblasti nehmotného kulturního dědictví předat ucelené zkušenosti.
Pro účast v projektu stačí mít zajímavý nápad, čas a chuť se zapojit. Aktuální nabídku workshopů naleznou zájemci na webu Jhk. Kontaktovat také mohou členy týmu projektu ARTISTIC, kteří rádi zájemcům vše detailně vysvětlí.
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Podnikatelky v Evropě brzdí byrokracie, nedostatek financí a potíže se skloubením práce a rodiny
Podnikatelky v Evropě nejvíce brzdí byrokracie, obtížný přístup k financím a složité skloubení práce s rodinou. Potvrzuje to nový průzkum Eurochambres a UN Women, do kterého se zapojily i české podnik...
32. exportní fórum: Obchodní války nemají vítěze, mají pouze poražené
Dopady amerických cel na světový obchod i český export a energetickou koncepci České republiky řešili čeští exportéři na 32. exportním fóru. V Táboře ho uspořádala Asociace exportérů ve spolupráci s J...
Evropský parlament dal zelenou odkladu pravidel pro udržitelnost. Pro některé firmy to znamená, že nikam pospíchat nemusí.
Evropský parlament včera schválil odklad účinnosti směrnic CSRD a CSDDD, které zavádějí nové povinnosti firem v oblasti udržitelnosti. Podle Hospodářské komory ČR jde o vítaný krok, který má za cíl zí...