#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Po koronaviru se očekává ekonomický propad, jižní Čechy jsou ale na případnou pandemii připraveny

19. červen 2020
Tisková zpráva Podpora podnikání Koronavirus

Pracovní setkání na téma aktuálního ekonomického vývoje v Jihočeském kraji po koronavirové krizi uspořádala Jihočeská hospodářská komora za účasti zástupců firem, Jihočeského kraje, vysokých škol, úřadu práce a hygienické stanice. Ze setkání vyplynulo, že ekonomický propad je nevyhnutelný, Jihočeský kraj je ale na případnou další pandemii připravený.

„Nemůžeme se schovávat za koronavirus. Ekonomický propad v řádu deseti procent v roce 2020 jsem očekával. To, co se stalo, byl ale ‚podraz‘ na všechny. Rozjezd hospodářství je bohužel velmi pozvolný, pokud uvedu jako příklad MOTOR JIKOV, tak i po třech měsících rozjezdu jsme stále jen na 70 procentech plánovaných tržeb a do konce roku nevidím prostor pro zlepšení,“ uvedl předseda představenstva Jhk a generální ředitel MOTORU JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Z dotazníkového šetření Jhk vyplynulo, že velmi žádaný je program Antivirus, v rámci kterého stát přispívá na náhrady mezd. Úřad práce v Jihočeském kraji v rámci programu Antivirus podpořil 2 886 zaměstnavatelů, kterým rozeslal 420 milionů korun. „Nejvíce byly zasaženy firmy ze segmentu služeb a strojírenství,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Jihočeském kraji Ivan Loukota: „Očekáváme, že v Česku nezaměstnanost poroste. Už dnes vidíme na jihu Čech růst meziročně z 1,8 na 2,9 procenta ke konci května.“

„Stavební firmy propouštění zatím nechystají, ale varovným signálem je nedostatek budoucích zakázek a případná nepřipravenost budoucích staveb,“ řekl místopředseda představenstva Jhk a jednatel společnosti Kámen a písek, spol. s r.o. Otakar Veselý.

O vývoji hlavních ekonomických ukazatelů informoval Ondřej Mach, ředitel pobočky pro korporátní klientelu ČSOB České Budějovice. „Ve výrobním sektoru vlna propouštění teprve přijde, firmy budou muset reagovat na nižší poptávku. Velmi důležitá bude otázka podpory prodeje automobilů v Evropě. Myslím, že pokud se restart nepodaří, křivka vývoje nemusí kopírovat dvojité w, ale může mít tvar písmene L a návrat bude mnohem pomalejší,“ uvedl Ondřej Mach.

Ekonomický dopad na Jihočeský kraj popsal 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot. „Čekám, že stejně jako před dvanácti lety bude mít krize ještě jeden pokles. I bez toho již dnes chybí v rozpočtu kraje 1,1 miliardy korun,“ zdůraznil Josef Knot, který upozornil i na nejistotu, která panuje v oblasti veřejných financí. „Byli jsme si vědomi, že ekonomika zpomaluje už před koronavirovou krizí, přistoupili jsme k redukci počtu úředníků. Na případnou druhou vlnu nemoci COVID-19 jsme připraveni, máme nakoupené ochranné pomůcky, poučili jsme se,“ podotkla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Důležité informace pro fungování hospodářství poskytla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. „V Jihočeském kraji panuje aktuálně klidná epidemiologická situace, kdy máme deset pozitivních s nemocí COVID-19. Celkem jsme vyšetřili 17 tisíc osob. Jak bude situace vypadat v budoucnu? Promořenost populace je velmi nízká, ale poučili jsme se. Už víme, že v určitých věcech se nemusíme tolik obávat, že jde o onemocnění vysoce nakažlivé, ale asi ne tak vysoce nebezpečné. I nadále každý případ poctivě izolujeme, trasujeme. Aktuálně se nám nakažení opět jako na začátku objevují ze zahraničí – z Ukrajiny, Švédska a Itálie,“ řekla Kvetoslava Kotrbová.

Setkání se zúčastnili Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje, Josef Knot, 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, Miroslav Dvořák, předseda představenstva Jhk, Otakar Veselý, místopředseda představenstva Jhk,  Ivan Loukota, ředitel krajské pobočky Úřadu práce, Dagmar Škodová Parmová, děkanka Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity, Jan Váchal, prorektor Vysoké školy technické a ekonomické, Ondřej Mach, ředitel pobočky pro korporátní klientelu ČSOB České Budějovice, Luděk Keist, ředitel úřadu Jhk, Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů.

Galerie


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

13. červenec 2020
Podpora podnikání

Zavedení paušální daně, která má živnostníkům odlehčit od papírování, Hospodářská komora podporuje. Limit ročních tržeb by měl být ale vyšší

Hospodářská komora oceňuje, že Sněmovna v úvodním kole podpořila zavedení paušální daně pro živnostníky. Největší podnikatelská organizace zároveň připomíná, že koncept jedné paušální daně Hospodářská...

Přečíst celý článek
10. červenec 2020
Podpora podnikání

Férové podnikání ocení Národní cena českých spotřebitelů SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK

Cenou Spokojeného zákazníka bylo dosud ve vybraných krajích oceněno více než 1.260 podnikatelů. Letos přibudou další. 

Přečíst celý článek
09. červenec 2020
Podpora podnikání Koronavirus

Zajímáte se o program COVID – Nájemné? Využijte on-line webinářů a zjistěte podmínky.

COVID – Nájemné je speciální dotační program, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky v reakci na celosvětovou pandemii koronaviru a z ní plynoucí mimořádná opatření v tuzemsk...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.