#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Paušálně bude v letošním roce platit daně a pojistné zhruba 60 tisíc živnostníků

13. leden 2021
Byznys Legislativa a účetnictví Podpora podnikání

Finanční správa k 12. lednu eviduje 57 826 přihlášených živnostníků, kteří letos budou platit daň z příjmů, pojistné na sociální a zdravotní pojištění paušálně. To znamená prostřednictvím pravidelné měsíční platby finančnímu úřadu ve výši 5 469 Kč. Nejvíce zájemců o paušální daň hlásí finanční úřad pro hlavní město Prahu (11 408), finanční úřad pro Středočeský kraj (8 090) a finanční úřad pro Jihomoravský kraj (6 462). Řádově stovky až nízké tisíce oznámení ještě mohou dorazit poštou.

Téměř 60 tisíc živnostníků tak letos již nebudou řešit žádná daňová přiznání ani přehledy k pojistnému. Nebudou muset komunikovat se třemi úřady naráz ani platit za účetní služby. Jednoduše v internetovém bankovnictví nastaví trvalou měsíční platbu ve výši 5 469 Kč a mají vystaráno. Pro živnostníky začínající či obnovující činnost v průběhu roku 2021 přitom není termín 11. ledna konečným a mohou se k paušální dani přihlásit i později, a to nejdéle ke dni zahájení či obnovení činnosti.

Dle očekávání došlo k dynamickému nárůstu přihlášených k paušální dani v průběhu lednových dní. Za tímto účelem Finanční správa přikročila k prodloužení otevíracích hodin na úřadech, které zůstaly napříč republikou netradičně otevřeny i v pátek 8. ledna do 17:00 a v pondělí 11. ledna až do 18:00. Ministerstvo financí ve spolupráci s odbornými svazy a komorami pro živnostníky připravilo daňovou kalkulačku, poradnu Ministerstva financí, instruktážní videa a informační stránku www.mojedane21.cz.

Jak a kdy nastavit paušální zálohy?
Pokud patříte mezi přihlášené k paušální dani, nemusíte již směrem k ČSSZ ani své zdravotní pojišťovně nic dalšího řešit. Stačí vám jen zastavit platby záloh pojistného na důchodové a zdravotní pojištění a nastavit pravidelné paušální platby ve výši 5 469 Kč měsíčně. Zálohy jsou splatné vždy do 20. dne daného měsíce, výjimkou je lednová záloha v roce 2021, kterou je možné zaplatit až do 22. února. Daň je možné platit pravidelně každý měsíc, ale i předplatit na několik měsíců dopředu či dokonce jednorázově na celý rok.

Paušální zálohy budou placeny na účet místně příslušného finančního úřadu s předčíslím bankovního účtu 2866, číslem matriky finančního úřadu a kódem banky 0710 (kód ČNB). Čísla matrik bankovních účtů jednotlivých finančních úřadů naleznete na webových stránkách Finanční správy. Nezapomeňte také uvést variabilní symbol, který odpovídá kmenové části DIČ, která je tvořena obecným identifikátorem, tedy u fyzické osoby rodným číslem.

Oznámení o vstupu do paušálního režimu k 12.1. v jednotlivých krajích

FÚ pro hl. m. Prahu 11 408
FÚ pro Středočeský kraj 8 090
FÚ pro Jihočeský kraj 3 543
FÚ pro Plzeňský kraj 2 177
FÚ pro Karlovarský kraj 1 353
FÚ pro Ústecký kraj 3 694
FÚ pro Liberecký kraj 2 383
FÚ pro Královéhradecký kraj 2 846
FÚ pro Pardubický kraj 2 700
FÚ pro Kraj Vysočina 2 312
FÚ pro Jihomoravský kraj 6 462
FÚ pro Olomoucký kraj 2 738
FÚ pro Moravskoslezský kraj 5 534
FÚ pro Zlínský kraj 2 586
Celkem za ČR 57 826

 

Zdroj: Ministerstvo financí ČR


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

11. leden 2021
Byznys Podpora podnikání

On-line produktová mapa kraje více propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin

Jihočeská agrární komora spustí on-line regionální produktovou mapu kraje, která víc propojí dodavatele a odběratele jihočeských potravin. Jedním z cílů je také zvýšit využití místních potravin ve ško...

Přečíst celý článek
11. leden 2021
Podpora podnikání

Cestovní kanceláře a agentury budou moci žádat o podporu déle. Lhůta pro podávání žádostí se posunula až do 29. ledna 2021

Loni v listopadu vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj dotační titul COVID – Podpora cestovního ruchu na podporu cestovních kanceláří, agentur a průvodců v cestovním ruchu. V lednu ministerstvo vys...

Přečíst celý článek
07. leden 2021
Byznys Podpora podnikání

Hospodářská komora ČR navrhla doplnění vládní podpory podnikatelům o „poslední záchranu“

Vládou schválený kompenzační program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny opomíjí podporu těm podnikatelům, kteří se jako dodavatelé uzavřených provozoven ocitli v problémech. Koncept 400 korun na zam...

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.