#jihoceskepodnikani
Menu

Aktuality

Opakované testování ve firmách může pomoci v boji s koronavirem, plošná uzávěra podniků by ale nepomohla

31. březen 2021
Byznys Tisková zpráva Podpora podnikání Koronavirus

Jihočeská hospodářská komora připravila ve spolupráci s předními českými odborníky on-line meeting na téma Covid – testování a vakcinace z pohledu zaměstnavatelů. Odpolední debata se zástupci firem z jižních Čech byla zaměřená na nejaktuálnější témata či povinnosti, s nimiž se musí zaměstnavatelé nyní potýkat. Přední čeští odborníci představili současné statistiky vývoje pandemie i návrhy možných strategií, jak dále postupovat či motivovat zaměstnance k vakcinaci. Podle statistiků má smysl opakované testování ve firmách, plošná uzávěra podniků by ale výrazně nepomohla, a to ani ekonomicky.

Na dvouhodinovém on-line meetingu Jihočeské hospodářské komory (Jhk) na téma testování a vakcinace z pohledu zaměstnavatelů, kterého se zúčastnilo na šedesát podnikatelů z celých jižních Čech, měli hlavní slovo přední čeští odborníci z různých oblastí.

Ivo Hlaváč, předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory ČR, mluvil především o očkovací strategii a podpoře motivace očkování u zaměstnanců: „Očkovací strategie odsouhlasená začátkem roku Vládou ČR počítá, že by se snad již v letních měsících mohlo očkování dostat i k populaci lidí ve věku 65 let a méně, tedy k aktivní části obyvatelstva. Pro firmy je pak pod taktovkou Hospodářské komory ČR, zdravotních pojišťoven a Sdružení praktických lékařů připravená strategie, která by mohla udávat pravidla pro jednotný postup očkování v případě zájmu jakékoliv firmy očkovat své zaměstnance.“ Ivo Hlaváč také nastínil, že ve spolupráci s českými odborníky na mediální marketing byla připravena komunikační strategie na podporu motivace očkování a testování zaměstnanců v podnicích. Firmy mohou využít návrhy vizuálů, které jsou dostupné na webu www.komunikacepomaha.cz.

Očkování zaměstnanců by mohlo, především ve velkých průmyslových provozech, jež mají k dispozici prostory pro ambulantní služby se závodním lékařem, probíhat přímo v areálu podniku. Ivo Hlaváč však připustil, že očkování přímo v prostorech firmy není banální záležitost mimo jiné i kvůli hygienickým opatřením, což potvrdila i Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Ta upřesnila, že by firmy musely splnit mnohá hygienická opatření dle vyhlášek a zákona o ochraně veřejného zdraví.

K současným výsledkům testování ve firmách Kvetoslava Kotrbová uvedla aktuální čísla: „Nyní máme v jižních Čechách zaregistrováno přes 400 firem, u kterých probíhá testování, přičemž ze zhruba 40 000 otestovaných pracovníků bylo asi 0,5 % z antigenních testů pozitivních a z toho cca 60 % z nich bylo pak pozitivně potvrzeno PCR testem.“

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) představil rozsáhlé statiky o vývoji pandemie: „Dle našich dat se domníváme, že by se v druhé polovině dubna, kdy předpokládáme synergický efekt z proočkovanosti seniorní populace, měly snižovat počty hospitalizací v nemocnicích. Ty umožní postupné rozvolňování, byť počty pacientů klesají pozvolně.“ Ladislav Dušek také souhlasil, že plošné testování ve firmách je významnou pomocí, pokud se dělá intenzivně a pomocí kvalitních testů a aktuálně přísnější opatření pro firmy nedoporučuje: „Z pohledu statistika se domnívám, že plošná uzávěra firem by současné ani ekonomické situaci nic nepřinesla. Naopak se obávám, že by způsobila hromadné shromažďování zaměstnanců, kteří by nemohli chodit do práce a kteří by tedy ani nebyli testovaní,“ řekl Ladislav Dušek.

V rámci debaty hovořil i Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie ČR, které se podílí na vývoji vakcíny bispecifické (dvojité) terapeutické protilátky, jež by v budoucnu měla zabírat i na různé mutanty koronaviru. Libor Grubhoffer současně osvětlil informace o původu a cirkulaci viru mezi lidmi a také uvedl: „Zatím nebylo potvrzeno, že by měl virus sezónní charakter s vyššími projevy v určitých měsících, tudíž nelze spoléhat na to, že by se šíření viru omezilo s přicházejícím teplejším počasím.“ Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na závěr debaty objasnila mimo jiné proces schvalování a registraci vakcín a léků v rámci Evropské unie a využití výjimek z legislativy pro schválení experimentální léčby covidu.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

08. duben 2021
Podpora podnikání

Jihočeský vědeckotechnický park podpoří jihočeské podnikatele v oblasti zavádění nových technologických trendů

Pokud přemýšlíte o realizaci postupné digitální transformace vašich firemních procesů, automatizaci, robotizaci, či zavádění nových technologií a prvků průmyslu 4.0, má pro vaši firmu Jihočeský vědeck...

Přečíst celý článek
07. duben 2021
Podpora podnikání

SMART záruky usnadní malým a středním podnikatelům přístup k úvěrům na digitalizaci

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) připravila pro malé a střední podnikatele tzv. SMART záruku, která jim usnadní přístup k úvěrům o...

Přečíst celý článek
01. duben 2021
Byznys Podpora podnikání

Expandujte na americký trh: Online B2B jednání mezi českými a americkými firmami

Akci organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Los Angeles, California Governor’s Office of Business and Economic Development a s World Trade Center Los Angeles.

Přečíst celý článek
Zpracováváme soubory cookies. Pomáhají nám ke správnému fungování webové stránky, k poskytování funkcí sociálních sítí, personalizaci obsahu a inzerce a k analýzám její návštěvnosti. Používáním webu souhlasíte s jejich užitím.