Aktuality

Ocenění Učeň roku pomáhá zvýšit prestiž učňovského vzdělávání

03. červenec 2024

17 středních odborných škol a učilišť z Jihočeského kraje se zapojilo do soutěže Učeň roku 2024, ze kterých v červnu Jihočeská hospodářská komora ocenila 57 nejlepších studentů. Soutěž, která probíhá po celém Jihočeském kraji, si klade za cíl podpořit učňovské obory a zvýšit prestiž učňovského vzdělávání, které se potýká s malým zájmem o studium řemeslných oborů.

„Cílem soutěže Učeň roku je nejen motivovat studenty v setrvání u řemesla ale i zvýšit prestiž tohoto typu vzdělávání. Zároveň chceme ukázat, že získání výučního listu je prestižní záležitost a učňovské vzdělávání má stejný význam jako studium maturitních oborů,“ uvedla Lenka Hájková, vedoucí Oblastní kanceláře Jhk v Českých Budějovicích a dodává, že soutěž se letošní rok vyhlašovala v 11 městech jižních Čech.

Podpora učebních oborů je stejně důležitá jako podpora maturitních oborů, protože i jejich absolventi jsou na trhu práce velmi potřební. Kolik z nás hledá šikovné řemeslníky a často marně. Regionální aktéři se snaží udržet rovnováhu mezi počtem žáků v učebních a maturitních oborech, a to i právě ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou.

Jiří Doležal, zástupce ředitele pro odborný výcvik středního odborného učiliště Dačice ocenil tuto aktivitu Jihočeské hospodářské komory slovy: „Ocenění učňů vnímám jako velice důležitou součást podpory odborného vzdělávání a v našem případě především podpory učebních oborů. Není neobvyklé, že se žákům nebo rodičům „podsouvá“ myšlenka o méněcennosti učebních oborů, že zkrátka maturita je minimální stupeň vzdělávání pro spokojený, plnohodnotný život, a to jistě nepřispívá ke zdravému sebevědomí absolventů ani k popularizaci řemesel. Naopak atmosféra, kterou vnímám při slavnostním vyhlášení absolventů spojeným s oceňováním těch nejlepších, má zcela jistě pozitivní dopad jak na absolventy, tak na jejich rodiče a ostatní přítomné. Velký dík je potřeba vyslovit všem partnerům z řad firem a podnikatelů za jejich silnou a trvalou podporu. A nesmíme zapomenout ani kvalitní spolupráci se samosprávami měst a obcí.“

Do letošního ročníku soutěže, kterou organizují oblastní kanceláře Jihočeské hospodářské komory, se zúčastnilo 17 středních škol a učilišť Jihočeského kraje. Ocenění žáci musí splnit několik kritérií, jako je dobrý prospěch bez nedostatečných známek, nesnížená známka z chování, absence neomluvených hodin a maximálně 25 % omluvených hodin z celkové docházky. Důležité je také hodnocení odborného výcviku, kde musí být žák hodnocen výborně nebo chvalitebně, a hodnocení závěrečné zkoušky, zejména její praktické části.

Soutěže se účastní žáci technických a řemeslných oborů, jako jsou instalatéři, pokrývači, elektromechanici nebo nástrojáři, ale také žáci zaměřující se na gastronomii a služby, jako kuchaři, číšníci, cukráři, aranžéři nebo kadeřnice.

První ocenění proběhla ve Strakonicích, Vimperku, Prachaticích a Českých Budějovicích. Další slavnostní předávání cen pak následovalo i v Milevsku, Jindřichově Hradci, Třeboni, Dačicích, Velešíně a Kaplici.


Sdílet článek:

Vytisknout článek

Související články

17. červenec 2024

Hospodářská komora nesouhlasí s navrhovanou podobou zákona o kybernetické bezpečnosti

Nový návrh zákona o kybernetické bezpečnosti zavádí do českého právního řádu evropskou bezpečnostní směrnici NIS2. Ale také možnost ověřit a vyloučit dodavatele, kteří by pro stát představovali bezpeč...

Přečíst celý článek
16. červenec 2024

Expert: Malé firmy by měly vsadit na digitalizaci, nemusí je stát miliony a rok času

Digitalizace je pro malé a střední podniky klíčem k udržení či zvýšení konkurenceschopnosti. Mnoho z nich si ale stěžuje, že jde o složitý a časově náročný proces. O tom, jak ušetřit čas i peníze a pr...

Přečíst celý článek
15. červenec 2024

Změny v zákoníku práce oslabují zájem o brigádníky: Jaké daně a kdy dohodáři platí?

Možnost přivýdělku ke studiu přesto stále láká tisíce mladých lidí. O sezonní či příležitostné práce je zájem i mezi stálými zaměstnanci a v létě je poptávka nejvyšší. Jak a kdy musejí brigádníci přiz...

Přečíst celý článek