Hospodářská komora České republiky důrazně varuje před negativními dopady novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou má Poslanecká sněmovna projednávat ve čtvrtek v prvním čtení. Navrhovaná právní úprava představuje zásadní komplikaci pro stavební sektor, dopravní infrastrukturu, energetiku i bytovou výstavbu, a to v době, kdy se Česká republika potýká s nedostatkem investic a bytovou krizí. Zároveň novela zásadně zdraží a administrativně zkomplikuje povolování kácení dřevin při stavebních činnostech, což dále zvýší náklady a prodlouží lhůty projektů.
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny zásadně ohrozí stavební sektor, rozvoj infrastruktury i bytovou výstavbu
Hospodářská komora upozorňuje, že novela vytváří nové regulatorní a administrativní překážky, které zpomalí nejen výstavbu bytů, průmyslových areálů či obchodních center, ale také zásadní infrastrukturní projekty v oblasti dopravy a energetiky.
Komplikovanější proces povolování kácení dřevin a zajištění druhové ochrany bude mít vážné dopady na správu a obnovu technické infrastruktury, což se nevyhnutelně promítne do cen energií, vodného, stočného a dalších základních služeb.
„Vláda místo zjednodušení stavebních procesů přichází s novelou, která výstavbu nejen zpomalí, ale v některých případech dokonce zcela zastaví. Regulační zátěž se enormně zvýší, a to nejen pro investory a podnikatele, ale i pro obce a státní správu.
Provozovatelé technické infrastruktury budou nuceni nést nové finanční náklady, které se přenesou na spotřebitele. V konečném důsledku tato novela znamená další zbytečné prodražení a zpomalení stavebních projektů v České republice,“ říká Jan Mraček, předseda sekce životního prostředí Hospodářské komory ČR.
Jedním z největších problémů novely je nepřiměřené zpřísnění pravidel pro kácení dřevin, které se nyní dotkne i stavebních záměrů realizovaných ve veřejném zájmu.
Proces schvalování kácení se nově prodlouží a zkomplikuje, čímž se zvýší náklady na veškeré stavby včetně silnic, dálnic, železnic nebo modernizace energetických sítí. Navíc novela zavádí složitý mechanismus určování poplatkové hodnoty dřevin, což znamená další administrativní a finanční zátěž pro podnikatele i veřejný sektor.
„V praxi to bude znamenat další byrokratické kolečko, kdy investoři a developeři budou muset opakovaně přehodnocovat cenu dřevin, což dále zpomalí stavební procesy.
Tato regulace přichází v době, kdy se Česká republika potýká s nedostatkem bytů a zoufalou potřebou urychlit výstavbu infrastruktury. Pokud novela projde v této podobě, znamená to faktickou blokaci mnoha důležitých projektů,“ dodává Lenka Janáková, ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory.
Hospodářská komora dlouhodobě podporuje ochranu životního prostředí, avšak tato novela jde proti racionálnímu přístupu a místo efektivní ochrany přírody přinese pouze další překážky pro rozvoj ekonomiky a infrastruktury.
„Z tohoto důvodu Komora doporučuje zamítnutí novely v prvním čtení a její vrácení k přepracování. Zastáváme názor, že Česká republika si nemůže dovolit další legislativní překážky, které odradí investory a výrazně zpomalí až zastaví rozvoj klíčových projektů,“ uzavírá Janáková.
Zdroj: www.komora.cz
Sdílet článek:
Vytisknout článekSouvisející články
Schválená flexibilní novela zákoníku práce je krokem k modernímu pracovnímu trhu
Hospodářská komora vítá souhlas Poslanecké sněmovny s tzv. flexinovelou zákoníku práce, která po dlouhé době reflektuje vedle nároků zaměstnanců také požadavky zaměstnavatelů. Legislativní změna podle...
Plná digitalizace katastru nemovitostí ušetří lidem peníze i čas
Jeden z největších úřadů v České republice dokončil svoji plnou digitalizaci a lidé tak už z pohodlí domova mohou vyřídit i tak zásadní věc, jako je nákup nemovitosti. Díky novému Portálu katastru a z...
Hospodářská komora ČR představila v Bruselu své energetické priority
České firmy čelí vyšším cenám energií, než existují v sousedních státech, což výrazně ovlivňuje jejich konkurenceschopnost a mnohdy i samotné přežití. Proto Hospodářská komora ČR hledá řešení nejen na...